Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Miért mondják, hogy az IT-ben...

Miért mondják, hogy az IT-ben sokkal több pénz van, mint a mérnöki területeken, mikor egyedül Magyarországon látok erre példát?

Figyelt kérdés

Ha körbenézünk a nyugati országokban, azt látni, hogy az informatikusok nem keresnek többet, mint mondjuk a villamosmérnökök vagy a gépészmérnökök. Az interneten fellelhető statisztikák is ezt mutatják, és én külföldön dolgozom és saját tapasztalataim is ezt erősítik meg. Továbbá például Ausztriában minden meghirdetett pozícióhoz odaírják a bérsávot, vagy a minimum fizetést.

Vannak olyan helyek, ahol többet fizetnek egyes IT szektorok, de ott is ilyen max 10%-os különbség van a javukra. De például Svájcban és Ausztriában az ilyen statisztikákkal foglalkozó oldalak szerint konkrétan kevesebbet keres egy szoftverfejlesztő vagy egy Data Scientist, mint egy fejlesztési területen dolgozó gépészmérnök.

Így nekem ez nem áll össze, hogy például Budapesten miért van az - elmondások szerint -, hogy egyedül IT szakemberként lehet könnyedén hét számjegyű fizetést elérni. Igaz-e egyáltalán, hogy annyival többet kapnak, mint más mérnökök, vagy eltúlozzák? Ha igaz, akkor milyen okai lehetnek, hogy Budapesten ez így van, a nyugati országokban pedig nem?



2020. máj. 3. 13:09
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
19%

"hogy egyedül IT szakemberként lehet könnyedén hét számjegyű fizetést elérni. "



Ez a kijelentés egyszerűen nem igaz.

It szakemberként sem lehet "könnyedén" hét számjegyű fizetést elérni.

2020. máj. 3. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Nekem erre olyan válaszlehetőségek jutnak eszembe, hogy valójában külföldön is sokkal jobban fizet a programozás, csak nagyobb a szórás a kis tudású és a jó szakember között, vagyis sokan lehúzzák az átlagot, mint ahogy az átlagokat, statisztikákat nézve Magyarországon sincs akkora különbség, mint elmondások szerint.


Vagy pedig a másik ötletem, hogy egyszerűen azért van ez így, mert a programozást könnyebb szállítani, így a nagy multik előszeretettel fordulnak az olcsóbb munkaerővel rendelkező országok szakembereihez. Egy irodát egyszerűbb kiépíteni ott, mint egy egész gyárat, így aztán a nagy fejlett, magas fizetéssel rendelkező országokban az informatikai feladatokat könnyebben delegálják máshova és így könnyebben helyettesíthetőek az olcsó munkaerejű országok szakembereivel, ahol viszont ez felviszi a fizetést az ottani viszonyokhoz képest, a fejlett nyugati országban viszont leviszi.

De nem tudom, ezek csak ötletek részemről.

2020. máj. 3. 13:33
 3/11 A kérdező kommentje:

#1

Hát pl itt gyakorin is ha emberek véleményét olvasom, azt mondják, hogy gyakorlatilag szinte mindenki akinek megvan a tehetsége hozzá, Senior korára Budapesten ezt eléri ugyanannyi erővel, amennyivel egy gépészmérnök ennek max a kétharmadát.

2020. máj. 3. 13:34
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha az adott szakterületen munkát vállalók számát nézzük, arányaiban nagyobb azok száma az IT-ban, akik bruttó 1,2-1,5 milliót keresnek, mint bármelyik más mérnöki szakmában. Egyébként nézd meg a Hays magyarországi bérstatisztikáját, sok mindent elárul.
2020. máj. 3. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

"Vannak olyan helyek, ahol többet fizetnek egyes IT szektorok, de ott is ilyen max 10%-os különbség van a javukra. De például Svájcban és Ausztriában az ilyen statisztikákkal foglalkozó oldalak szerint konkrétan kevesebbet keres egy szoftverfejlesztő vagy egy Data Scientist, mint egy fejlesztési területen dolgozó gépészmérnök."


Linkelsz ilyen statisztikával foglalkozó oldalakat?

2020. máj. 3. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Szerintem IT és IT között is van különbség, mint ahogy bármilyen más mérnök és mérnök között is. Három olyan IT-s is van a baráti társaságunkban, aki kevesebbet keres nálam és egy olyan, aki már azért számottevően többet. Fölösleges egy sok tapasztalattal rendelkező akár magas beosztásban dolgozó IT-st összehasonlítani egy pályakezdő gépésszel. Márpedig itt, ezen az oldalon sok esetben pont ez történik.
2020. máj. 3. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

#5

Glassdoor, Payscale

2020. máj. 3. 18:39
 8/11 anonim ***** válasza:
Szerintem mert könnyebben szervezik ki Nyuget-Európából Keletre.
2020. máj. 3. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

#7 ezeken az oldalakon van rengeteg fizetés egész kis cégektől óriásokig.

Példát mutass, ahol ugyanannál a cégnél, vagy ugyanolyan kaliberű cégnél, ugyanolyan szintű pozícióban a szoftverfejlesztő kevesebbet keres, mint a gépészmérnök.


A másik az, hogy Glassdoor-on pl. (Payscale-t nem ismerem) jellemzően alapbérek vannak megadva, de a tech óriásoknál pl. az alapbéred többszörösét megkapod bónusz és részvény formájában és ez pl. egyáltalán nincs feltüntetve.

2020. máj. 3. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Építőiparban dolgozom építész és építő mérnök kollégákkal.


Sztem az IT-s fizetéseknek a felére sincs reális esélyünk itt.

2020. máj. 4. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!