Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Ha valaki nyugdíjba megy, mi...

Ha valaki nyugdíjba megy, mi lesz vele ha nincsenek meg a bérpapírjai?

Figyelt kérdés
2021. okt. 28. 14:14
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Semmi. Nem kell a nyugdíjhoz bérpapír.
2021. okt. 28. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
85%
Mivel MINDENHOL vezettik már régóta( legalább 50-60 éve) a dolgozóknak kifizetett béreket, illetve ez a nyugdíjhivatalban is vezetve lett, ezért nem kell semmiféle bérpapír.
2021. okt. 28. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Kb 5-10 évente érdemes ún "adategyeztetést" kérni (ügyfélkapun indítható, pénzbe nem kerül) és akkor megírják, mit tud rólad az állami nyugdíjrendszer, és ha valami hiányzik, akkor ez a megfelelő igazolások bemutatásával javítható.

Elvileg valamikor a 80-as évek közepétől vannak meg központilag az adatok, ha valakinek előtte is volt munkaviszonya, azt igazolni kell.

Én 1987-ben kezdtem dolgozni, az már benn volt a rendszerben, viszont 92 és 97 között volt egy mellékállásom ami nem, erről papírom már nem volt, viszont szerencsére ahol dolgoztam (állami szerv) adott utólag igazolást, azt beküldtem az adategyeztetés után és korrigálták.

2021. okt. 28. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
48%
Ugyanaz mint akinek megvannak. ~30 éven belül egyébként is meg fog szűnni a nyugdíj, vagy 75 év lesz a korhatár.
2021. okt. 28. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

"Ha valaki nyugdíjba megy, mi lesz vele ha nincsenek meg a bérpapírjai?"


A nyugdíjreform idején vezették be a munkáltatók részére az éves kötelező adatszolgáltatást a nyugdíjbiztosítási szerv felé. Tehát 1988. január 01-jétől elméletileg mindenkiről ment be adat mind a szolgálati időt, mint a hozzá tartozó nyugdíjalapot képező jövedelmeket illetően.


Ha ezekben az adatokban eltérés van, azt bizony nem tudod mással igazolni, mint a munkáltató (volt munkáltató) által kiadott igazolásokkal, legyen az bérlap, vagy bármi más.

Ha szükség lenne rá, de nincs ilyen igazolásod, akkor azt fogadja el a nyugdíjbiztosító helyes adatnak, ami a nyilvántartásában szerepel.


Nekem voltak eltérések az adategyeztetésnél, és minden szükséges papírom megvan az összes cégemtől. Bérlap nincs, mert bőven elég az SZJA bevalláshoz kiadott igazolások, vagy a munkáltató által kötelezően kiadott járulékigazolások.

Elfogadták, és azok alapján módosították a nyilvántartásukat.

2021. okt. 29. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 mi a fene ***** válasza:
60%
Ha be voltál jelentve , fizették utánad a járulékot, nem kell semmilyen igazolás. Amit hivatalosan adóazonosítóra kifizettek az megvan, sőt, mikor a középsuliban diákmunkán voltam, az is,pedig elég régen volt !
2021. nov. 1. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 kokomfitty ***** válasza:
Még a gimis 1hónapos nyári munkát és a kifizetést is tudták.
2021. nov. 1. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

"Ha be voltál jelentve , fizették utánad a járulékot, nem kell semmilyen igazolás"


Drága Bogár! Előtted írtam le, hogy ezek ellenére voltak eltérések az adategyeztetésnél. Méghozzá úgy, hogy én voltam a cég gazdasági ügyintézője ráadásul, tehát tudom, hogy milyen adatállományt adtam át annak idején a dolgozóimról és saját magamról. Nem 2 évet dolgoztam ott, hanem 20 évet. Folyamatosan, megszakítás nélkül. Mégis sok-sok hiba volt a nyugdíjbiztosító szerv adatnyilvántartásában. Még olyan is volt, mintha a cégtől többször leszámoltam volna, és ellátatlan lettem volna.


Mivel én amúgy sem bízom semmiféle adatnyilvántartásban (tapasztalat miatt), ezért minden dolgozómnak, minden évben kiadtam egy igazolást a valamikori nyugdíjához, rápecsételve, hogy "nyugdíjazásig megőrzendő". Ha azokat megőrizték (csak egy dossziét fogyaszt el egész életedben), akkor ott baj nem lesz.


Amit írtál már csak azért sem mindig igaz, mert attól, hogy valakit bejelentenek még nem biztos, hogy minden más adatszolgáltatást is benyújtanak róla, ami a későbbi nyugellátásához elengedhetetlen. A járulék fizetése nem releváns, mivel a munkáltató kötelező jelleggel kell, hogy levonja a bérből a nyugdíjhoz szükséges járulékot adott esetben, és ha azt nem fizeti tovább az államnak, attól a dolgozójának hátránya nem lehet.


Itt mindig az a lényeg, hogy a helyes adatszolgáltatás megtörténjen. Semmi más nem számít. Eddig a TENYI, NYENYI lapok szolgáltak erre, amiket a nyugdíjbiztosító szervnek kellett évente megküldeni, ma már a havi 08-as bevallások szolgálnak erre, amelyeket a NAV-hoz kell benyújtani. Na ha ezek elmaradnak, vagy hibásan mennek be, akkor bizony kelleni fog az a bizonyos "igazolás".

2021. nov. 2. 04:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 kokomfitty ***** válasza:
Már egyszer leírta itt valaki, hogy ők kiszámolnak egy nyugdíjat, ha valakinek ez nem tetszik mutassa be a papírokat. Ha ez nem megy bukta a dolgot. A NAV nem fog nyomozni a semmire, elvégre a dolgozótól elvárható, hogy saját részéről megtegye azt a minimumot, hogy elrakja a papírjait. Ha az lakástűzben égett el akkor sem lesz látra nyugdíj.
2021. nov. 2. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
70%

Helló!

Nekem 55 éves koromban kiküldtek egy adategyeztető papírköteget, benne felsorolva mindaz a munkahely, ahol dolgoztam, és a nyugdíjbiztosító tud erről - fizettek utánam nyugdíj járulékot.

Még az 1970-es években diákmunkásként végzett nyári munkámat is fellelték, de pl. az egyik cégemnél a folyamatos munkaviszonyom mellett nem akartak elismerni fél évet.

Ekkor ment a levelezgetés: mivel nem volt meg a munkakönyvem, az APEH-tól kértem meg az azévi jövedelmi papírjaimat, és ezzel tudtam igazolni, hogy valóban volt jövedelmem ugyanattól a cégtől a kérdéses időpontban.

Tehát, ha a Nyugdíjbiztosítónál nincs meg egy munkaviszony időszakod, akkor neked kell igazolni a tényleges befizetéseket. Erre jó a munkakönyv, a bérpapírok, ... Igaz, olyat is hallottam, hogy valaki nyilatkozott, hogy egy adott munkahelyen együtt dolgozott a kérdéses időszakban valakivel. Nem tudom, hogy ezt még elfogadják-e még?!

2021. nov. 4. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!