Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mi számít "komoly" közgazdász...

Mi számít "komoly" közgazdász pályakezdő állásnak?

Figyelt kérdés

Nem értem a definíciókat.

Napi szinten elhangzik itt az oldalon, hogy vannak "komoly" közgazdász állások, ahol "tanulni lehet", illetve vannak ilyen-olyan jelzővel illetett helyek.

Gyakori szitokszó még az Excel is, amit szintén nem értek miért gond, pláne pályakezdőként, nem mindenki tanul Python-t meg SQL-t.

Az SSC is szitokszó, pedig a Blackrock, a Citi meg a Morgan is SSC, és azok nem gagyi helyek pedig.



2022. jan. 4. 22:33
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
93%
A felsorolt cegek kozul egyik sem SSC, csak van SSC szervezeti egyseguk is.
2022. jan. 4. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
86%

Először is válasszuk szét, hogy te konkrétan közgazdászokról beszélsz-e (teszem azt alkalmazott közgázt végzettek akik allami szerveknél helyezkednek el mint elemző) vagy általánosságban a kozgaz szakon végzettekrol (ami lehet turizmusról elkezdve marketingig bármi). Én is kozgaz szakon végeztem, de sose tudnám magam közgazdásznak nevezni.


Az utóbbin belül, ami nekem a vízválasztó abban, hogy egy pozíciót “komolynak”, meg a munkavállaló számára hasznosnak találok vagy sem, hogy egy cégnél szerzett tudás csupán a céges folyamatokban nyilvánul meg, vagy olyan tudást szerzel meg ami univerzálisan hasznos tudás. Hogy egy példát is mondjak, az első munkahelyeimen a kommunikáción és a problémamegoldási képességen felül csak azt tanultam meg, hogy annál az adott cégnél mikor hova kell kattintani SAP-ban, meg hogy milyen folyamatok szerint kell eljárni. A jelenlegi poziciomban pedig napestig tudnám sorolni, hogy mennyi üzleti tudásra és képességre tettem szert, az első három hónapban többet tanultam és fejlődtem mint az azt megelőző 4 év alatt az előző cegeimnel. Szóval baromira nem mindegy, hogy hol dolgozol, teljesen máshogy alakulna a karrierem nekem is, ha maradtam volna az előző munkahelyeimnél.


Az SSC-k pedig a legtöbb esetben az elobbibe esnek, hogy betanitjak hogy milyen workflowt nyissal meg hova kattints, de valós tudást nem szerzel.

2022. jan. 5. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
80%
Az SSC azoknak szitokszó, akik sokszor nem is tudják mit jelent, vagy csak irigyek, mert az SSCben nem túl sok munkával lehet elég jó fizetést elérni. Míg egy kkvnél mindenki mädchen für alles, tény, hogy tanul sokat, csak három ember helyett dolgozik, 30 százalékkal kevesebbért, mint az SSCben.
2022. jan. 5. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
88%

A Blackrock nagyon jelentős a befektetési banki piacon.

A Citi pedig mind a befektetési banki mint a kereskedelmi banki piacon.


A gond azzal van, hogy milyen pozíció.


Sok nagyvállalat létrehozott SSC-ket. Ezek olyan szolgáltató központok ahova az egyszerűbb, nem sok vagy kevés szaktudást igénylő munkákat kiszervezik.

Jellemzően olcsóbb országokba. Így például ezek az amerikai multik Magyarországra.


Igen, Blackrock, Citi, stb... de ezek nem igazi vállalati pozíciók itt nálunk, hanem kisegítő háttér pozíciók.

A valódi szakmai állásokat nem szervezik így ki.


És egy nagyvállalatnak az SSC-je, sok országban jelenlévő leányvállalat háttérmunkáit végzi.

Akár több tucat leányvállalat egyszerűbb munkáit is idehozzák.


Budapest az egyik központja lett az SSC-knek a világon.

Persze ez a munkanélküliség ellen nagyon jó.

De ezek nem szakmai állások. Reklámjelleggel persze elmondják, hogy "magas hozzáadott értékű állásokból több ezret hozott ide a Blackrock a világ egyik legnagyobb befektetési bankja".


Nem igaz. Csak így jobban hangzik.



Persze ezt kívülről sokan nem tudják.

Aztán elmondják, hogy az ő gyereke is nagy multinál dolgozik közgazdászként, meg a másik gyereke is és mégis mennyire mást mondanak a munkáról.

Az egyik kb. betanított közgazdász irodista robotmunka, a másik pedig szakmai, komoly, jobb fizetésért és értelmesebb dolgokkal foglalkozik.



Még érdekesebb a helyzet, hogy egyes nagyvállalatok ide hoznak SSC állásokat, de a vállalatnak leányvállalata is működik Magyarországon.


Például a Vodafone.

Az SSC-ben kiszolgálják a világ sok-sok Vodafone leányvállalatát.


Az épület másik szárnyában működik a Vodafone Magyarország Zrt. A valódi Vodafone.

Ahol minden pozíció meg van, minden működik ami egy vállalatnál kell. A komolyabb közgazdász, IT-s, mérnök, jogász, stb... állások.



Így már tényleg bonyolult, mert Budapesten dolgozik a Vodafone-nál X-nek is a fia, meg Y-nak is a lánya.

Mindkét szülő erősíti, hogy de igen, ott dolgozik, mindkettő közgazdász és mégis mennyire mást mondanak, mégis mennyire más minden. Hogy van ez? Egyik biztos hazudik.

Nem, egyik sem hazudik, csak aki nem ért hozzá, nem látja át.



Nem elég soha a cég nevét nézni.

De még a pozíció nevét sem, mert elnevezik a gyenge, unalmas, nem szakmai állásokat is olyan szép nevekkel, mint például elemző, stb... Közben nagyon messze van attól.

Meg kell nézni a pozíció leírását, hogy mit kell csinálni, mi a feladat és akkor majd látszik, hogy ugyanazzal a névvel egy komoly, értelmes állás, akár döntési jogkörökkel is, vagy egy adatkitöltögető, kattintgatós, robotmunka.



Az SSC állásokhoz ugyan diplomát kérnek, de egy részét érettségivel is el lehetne látni.


Persze SSC-s állás sem mind egyforma. Azok között is van jobb és rosszabb.

Van ami azért igényel némi gazdasági vagy informatikai tudást, de nagyon keveset egy vállalati pozícióhoz képest.



Én örülök, hogy ennyi SSC jött az országba, mert sok fiatalnak munkahelyet nyújt, kulturált közegben, irodai munka, többnyelvű társaság, fiatalok, stb...

Nagyon jó!


Amit viszont utálok, hogy tudatosan összemossák magukat a valódi vállalati pozíciókkal, hogy így legyenek vonzóbbak.

Az ilyen állások ugyanis nem népszerűek annyira, csak azok körében akiknek jobb állásokra nincs esélyük.

Viszont minden munkáltató minél jobb munkavállalókat akar.


Ezért orrba-szájba előadják magukat az álláshirdetésekben. Illetve a gyenge pozíciókat olyan nevekkel ruházzák fel, mintha komoly valami lenne.

Ma már egy ideje sajnos ott tartunk, hogy az állások neve sem biztos hogy megmondja, hogy miről szól a munka.

Elemző lehet nevetséges kattingatás is, nulla szakmaisággal meg lehet komoly makrogazdasági elemző, ami a tanult közgazdászok között is kalap megemelésével jár.


Simán van olyan, hogy egy közgazdász megmondja, hogy mi a pozíciójának a neve, a másik pedig ebből még nem tudja, hogy a másik pontosan mit is csinál. Körbe kell kicsit írni.


Nem véletlenül van, szándékosan mossák össze.

2022. jan. 5. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
73%

Ja igen, az Excellel sosem az a baj, hogy azt is kell használni.


Hanem ha a munka annyiból áll, hogy Excelezni. ezért kár tanulni. Nem pokoli unalmas vajon?


Python, SQL és társai. Ha valaki az informatikás vonal felé akar elmenni közgazdászként akkor persze ezek sokkal fontosabbak, jobbak, érdekesbbek.


De ha klasszikusak közgazdász, pénzügyes, üzleti állást akar, akkor Excelen kívül simán lehet, hogy a vállalatnak csak a saját belső programjait kell használnia.



Egyáltalán nem minden állás annyira IT-s még ma sem a közgazdász állások között.

A neten sok informatikus vagy infóhoz vonzódó ember van, nyilván ezért is tűnhet így.


És nem csak Jolika néni könyvel féle állások maradtak amik nem IT-s jellegűek.

2022. jan. 5. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
60%

Rossz hírem van itt pár előttem hozzászólónak:


1) Ezeket a nulla hozzáadott értékű munkákat, tendenciózusan menekítik az elmúlt években még keletebbre, mert már itthon drága/nem találnak annyi nyelvet beszélőt.

2) Elmúlt években rengeteg end to end folyamatot raktak ssc-be (beszerzés, kontrolling, hr), ezek azzal jártak, hogy a összes üzletágban felszámolták az ilyen csapatokat, majd berakták egy ilyen optimális, átlátható ssc szervezetbe.

3) shared service center, ez azt jelenti egyébként alapvetően, hogy egy szervezeti struktúra szolgáltat valamilyen, alapvetően üzleti támogató tevékenységet a vállalat különböző üzletágainak.

4) üzleti területen 2 területet nem igen érdemes ssc formában üzemeltetni: business development, r&d

5) Már most is lehet találni, olyan ssc-ket, ahova lényegében komplex corporate folyamatok vannak kirakva (beszerzés, hr), így egy az egyben olyan szakmai pozíciók vannak, mint ha corporate oldalon dolgoznál, csak jobb fizetésért, illetve vertikálisan is jobb lehetőségeid lesznek, jó eséllyel.

2022. jan. 5. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
73%

A 4. és 5. választ írtam én.


Amit írtál az nem rossz hír a számomra, ha rám gondoltál esetleg. Miért lenne az?



A kérdező nyilván nagyon fiatal, talán még egyetem előtt áll, ezért próbáltam neki elmagyarázni érthetően.

Amit te írtál az szerintem kicsit nehezen érthető.



Szándékosan nem írtam bele, hogy igen, vannak multik amelyek ma már komolyabb, valódi szakmaiságú pozíciókat is SSC-kbe visznek.


Úgy gondolom egyértelmű, hogy nem az épület számít, hanem a pozíció, de jellemzően az SSC-ben az alacsony tudást igénylő robotállások vannak.

Igen, nem csak. És igen, van ebben is változás.


Továbbá vannak multik amelyek nem viszik ki SSC-be az egyszerű kis állásokat vagy jóval kevesebbet.

És így a székházban is lehet, hogy valaki nem szakmai, értelmes, komoly állást végez, akár pár ajtóval arrébb olyanoktól mint aki igen.


Viszont a kérdés lényegén nem változtat, hogy valódi, komoly, igazi, szakmai állás vagy gazdasági irodista, stb...



Tényleg van, hogy még keletebbre viszik az SSC-ket, de ez szerintem a kérdezőnek sem rossz hír és nekem sem. Egyikünk sem ilyenben akar dolgozni.

Olyan sokat meg nem fognak innen elvinni, sőt évről-évre többet hoznak ide.


Mert itt olcsóbbak a bérek mint Nyugat-Európában és sok adókedvezménnyel támogatja őket a kormány. De mégis csak Európai Unió illetve a törvényeken túlmenően is, mégis Európa.

Nem úgy mint Ukrajna vagy főleg Ázsia olcsóbb országai.


A magyar üzleti környezet, munkajogi környezet, stb... megfelel nekik.



A harmadik amit írtál az nem tudom miért rossz hír, bár nem is jó. A fogalmat írtad le, de, hogy munka, karrier szempontjából mit jelent, nem lesz a kérdezőnek ennyiből érthető.



Hát hogy csak ezt a két területet nem lenne érdemes SSC-ben üzemeltetni? Nem tudom hol olvastad, hogy ezt a kettőt és aki írta, az mivel indokolta.


Nagyon sok komoly terület nem SSC-ben működik. A döntéshozások pedig főleg nem.



Ami az utolsót illeti. Igen, vannak, hogy teljes folyamatok átkerülnek, de ez az amit írtam. Nem az épület számít, hanem a munka jellege. Ha értelmes állás kerül az SSC-be nyilván arra más vonatozik.

De a vállalat székházában is lehet gyenge, alacsony szakmaiságú állás.

Mint ahogy más munkahelyeken is.


A HR-t teljes egészében hogy szerveznék már ki?

A budapesti SSC-ből menedzselnék le, hogy mondjuk New Yorkban kit vegyenek fel valami pozícióra? Itt interjúztatják (online), stb...?

A bérszámfejtést oké meg egyes adminisztratív lépéseket igen.


A beszerzésnél is a sablonos, formalizált beszerzéseket inkább.

Például ahol irodai eszközöket kell beszerezni és nem kell hozzá különösebb szakértelem meg tárgyalások, ott oké.


Na de mondjuk egy termelő multi már nem nagyon fogja kiszervezni az alapanyag beszerzést.

Igen, alapból szolgáltató multik alapítanak SSC-ket, csak azért írtam le, hogy a beszerzés azért termelő multik esetén nagy valami inkább és érdekesebb. Az meg nem így szokott menni.



Miért lenne jobb fizetés mintha corporate oldalon dolgozna azért mert kiviszik SSC-be?



Remélem a kérdezőnek sikerült azért segíteni és nem a káoszt növelni.



Nagyon röviden a lényeg az, amit feljebb is írtam:

A pozíció számít, nem az, hogy melyik szervezeti egységbe viszik. Jellemzően SSC-kben vannak az alacsony értékű egyszerű kis munkák, székházakban pedig a komoly szakmaiságúak, de vannak kivételek.


Viszont akár ide, akár oda viszik, nem ez döntő.

2022. jan. 5. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
52%

Annyiban rossz hír neked, hogy amit sugallsz a válaszodban, nem feltétlenül helytálló.


Pont, mivel fiatal lehet a kérdező ezért nem kellene ilyen egyoldalúan bemutatni a dolgot.


Következő rész, végre valamiben egyetértünk. :-)



A két terület csak példa volt, de ezeket általában tényleg központilag csinálják, nem igen kiszervezhető, mert nem ad többlet szinergiát, vállalati szinten.


HR simán kiszervezhető. Én azt látom, hogy jellemzően svájci meg amerikai vállalatok csinálják azt, hogy Budapestről, megy az EMEA, Rucis, minden üzletágnak egy kvàzi SSC-be, illetve valahonnan dél-amerikából és ázsiából a világ többi része.


Beszerzésre nagyon konkrét példa a GE, a komplex teljes beszerzést ki volt szervezve az üzletágaktól saját SSC-be global op szinten, többek között indirekt kategóriák is (temporary labour, marketing, professional services), ahol itt magyar category leaderek, csinálták a rfx-től kezdve, a tárgyalásig mindent.


Egyébként egyre jobban kiszervezik akár a direkt sourcingot is, külsős cégnek, viszont, mint mondtam, hogy az a jellemző, hogy csinálnak ide budapestre egy saját ssc-t és oda szervezik összvállalati szinten elvéve az egyes üzletágaktól.


Azért lesz jobb, mert ha minden üzletág üzemeltet, beszerzést mondjuk:


1) Quantity

2) Mondjuk évi 10 milliárd dollár mellett, már lehet egy specializált AI csapatot üzemeltetni beszerzés domainen, míg ha az üzletág egyedül szerezne be, akkor pénzügyileg erre esély sem lenne, így javul a hatékonyság (cost saving)


Olcsóbb a beszerzés, ki lehet fizetni több bért, és hidd el jellemző, hogy ki is fizetik.

2022. jan. 5. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Minden kedves válaszadónak nagyon köszönöm, hogy időt, és energiát fektetett abban, hogy ilyen részletesen válaszolt! Nagyon pozitív élmény ilyennel is találkozni a gyakorin.


Azt hiszem lassan a helyére teszem magamban a dolgokat ezzel kapcsolatban, nagy segítséget adtatok ehhez most.

Jelenleg egy SSC-ben vagyok, 1 éve diplomáztam, talán még nem késő rendes állást találnom, pláne ha elkezdek egy mestert, vagy egy CFA-t.

2022. jan. 5. 17:45
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

8-as válaszra:

Nekem továbbra sem rossz hír.


Nem sugallok semmit tévesen. A valóságot írtam le, csak a kérdező, nem bántásból írom, de eléggé nincs képben. Próbáltam az alapoktól elmagyarázni.


Az, hogy SSC-be kivisznek valódi szakmai állást egy dolog. Nyilván akkor arra nem vonatkozik ez. Mint ahogy a székházban lévő egyszerű adminisztratív munkák sem lesznek attól értékesebbek, hogy nem SSC-ben vannak.


Első körben nem akartam neki bonyolítani.

És sehol sem írtam, hogy az épület számít, hanem azt, hogy a munka jellege.


"ki lehet fizetni több bért, és hidd el jellemző, hogy ki is fizetik."

Szerintem nem szükséges, hogy nekem azt mondd, higgyem el, tudom magamtól is, hogy a nagyvállalatok kifizetnek több bért ha a pozíció megkívánja.

2022. jan. 8. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!