Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Hogy lehetséges, hogy külföldö...

Hogy lehetséges, hogy külföldön egy szakmunkával kb. 2-szer annyi pénzt lehet félretenni, mint pl. programozással?

Figyelt kérdés

Több külföldi szakmunkás (vagy akár csak egy takarítói / éttermi) álláshirdetést nézve, azt látom, hogy szinte mindegyik helyen a szállás és étkezés ingyenes, azaz a munkáltató biztosítja - szobában lehet esetenként nem egyedül lakik így az ember, de akkor is csak max. 2 fő jellemző, de több helyen meg 1 személyes szobákban lehet lenni. A fizu pedig nettóra ilyen 2000 euró környékén megvan, még a takarítónál is (nettó 1800 - 1900 euró pontosan). A nettó 1800 euró az ugye alsó hangon is nettó 720 ezer Ft. És ezt félreteheti az illető, mivel szállása + kajája megvan, max. útiköltsége van (bár lehet még azt is támogatják), esetleg ha a támogatott étkezések mellé még pluszban enne, de akkor is bőven megmarad. Ezzel szemben pl. egy medior programozó fizetése kb. bruttó 4 ezer euró, aminek a nettója (most nézzük pl. Németországot és úgy, hogy egyedülálló az illető és nincs gyereke) kb. 2580 euró..ebből lejön a szállás + kaja + utazás (utazást mégis kiveszem, ha netán otthonról dolgozna az illető), szállásnak is csak a legolcsóbb környéki 1 szobás lakásokat nézem csak. Szállás tehát legyen (rezsivel együtt): 600 euró / hó, kaja legyen: 500 euró / hó. Azaz 1100 euró lejön havonta, azaz: 2580 - 1100 = 1480 euró, ami így megmarad havonta, ami átszámítva kb. 592 ezer Ft.

Összevetve tehát, sima takarítóként simán félretehet kint az ember havi 700 ezret, míg medior (tehát nem junior, hanem több éves tapasztalattal rendelkező mediorról van szó!) programozóként kb. 600 ezret havonta. Életminőségben persze oké, a programozó saját lakásban lakik, de a takarítónak se olyan rossz szerintem, ha "csak" külön szobája van, esetleg van egy szobatársa. Hát nem durva ez? Szóval hogy a kétkezi munkának ekkora az értéke külföldön? Én nekem kb. a világnézetem változott meg, amikor ezt realizáltam magamnak nemrég..Ti mit gondoltok erről? Durva? És pl. programozóként nagyobb a stressz, határidők, szívatós kollégák, ezek jobban benne vannak a pakliban, mint pl. egy takarításnál, ahol kb. egyedül dolgozol anélkül mindenféle buta mézes-mázaskodó jópofizó meetingek nélkül..



2023. jan. 13. 16:05
1 2 3
 1/30 A kérdező kommentje:
Annyit korrigálok a kérdésemen, hogy ugye összességében mégsem 2-szer annyit lehet félretenni, tehát ez így túlzás volt, de aki a "hosszú részt" is elolvassa, az szerintem érteni fogja, mire céloztam, és inkább másnak a véleményére vagyok kíváncsi a fentiek kapcsán..csak mert akkora hype volt itt nemrég a programozós szakmára, közben meg sima fizikai melóval ennél többet lehet keresni (hangsúlyozom külföldön, nem itthon, bár szakmunkával akár itthon is simán).
2023. jan. 13. 16:07
 2/30 anonim ***** válasza:
59%
A programozást kiszervezhetik Indiába, de a WC pucolást nem.
2023. jan. 13. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
100%
Azért egy nettó 6000-7000 euroz kereső programoz többet tud felretenni
2023. jan. 13. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
82%

Mondjuk programozóként szerzel Budapesten egy állást. Kezdőbér kb br 750k, de 5-6 év tapasztalattal kb nettó 1 millió simán meg van.


Ezen a ponton hazaköltözöl édesanyukádhoz, fizetsz rezsire 50k-t, eszed az otthoni kosztot meg te is főzős és kb az egészet majdnem félre rakod.


Kint azért olcsó munkásszálló is drága, kényelmetlen és szenvedés az egész.


Meg még egy egyszerű példa. Porgamozóként euróban kéred a fizetésed és remote-ban dolgozol külföldi cégnek, tehát akkor konkrétan legkisebb faluban is lakhatsz vagy megint, a szüleidnél és márig még többet keresel és infláció mentesebb a béred.

2023. jan. 13. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 A kérdező kommentje:

#1: ez így van. A quora.com-on olvasottak szerint ezt sok külföldi cég meg is tette, teszi. Nem adok 10 évet a programozói világnak, és az AI elkezdi kiváltani őket.

#2: ez igaz. Akinek már van annyi éves tapasztalata, és szereti, annak hajrá! Mondjuk orvosok, ügyvédek ennél többet keresnek amúgy pl. Németben, de nyilván bőven überszuper a 6-7 ezer is, nem lehet ezzel vitatkozni. ;)


Inkább csak arra utaltam, hogy mekkora királyság már, hogy aki nem tudott tanulni, vagy nem akart, stb., még az is megkereshet annyit vagy többet, mint egy medior programozó..persze oké, hogy a programozó évek múltán lehagyja majd fizuban, de most ez nem érdekes..érted, most takarítóként ha havi fél millát félre tud tenni az ember, az szerintem elég fasza..évi 6 millió Ft spórolás..

2023. jan. 13. 17:43
 6/30 A kérdező kommentje:

#4: szerintem, ha valaki mondjuk még 30-40 évesen is anyunál lakik..nem egészséges.. Inkább akkor már saját albi vagy valami.. (persze ha nem akar barátnőt az illető, akkor ő tudja, én mindenesetre furcsállom az ilyesmit, és szerintem fejben ott valami nem teljesen kerek, akinek ez megfelelő - 1 nőt ismertem, aki 44 évesen is még anyujával és apujával lakott..na az a nő nem volt 100-as..) Én 18 éves korom óta nem lakom otthon.


Itthon a junior fizuk soha nem voltak bruttó 750 ezer :D inkább nettó 200-250 ezer a kezdő fizu itthon..azaz egy pénztáros is többet keres..de ahogy gyűjtöd az éveket, elhagyod ezeket fizuban, ez oké, de ehhez több év kell..szakmunka meg kb. ugyanolyan jó vagy jobb fizuban, mint a programozás..és igen, tudom, vannak helyek, ahol a nettó 300 esetleg 350 ezret is meg lehet keresni egy "nullkilóméteres" programozónak, de azért nem ez a jellemző úgy, hogy tényleg 0 napot dolgozott még valaki benne.


Most remélem nem írtam rosszakat, amiket írtál tök jó, pénzgyűjtésre is jó stratégia (bár én nem tudnék a szüleimmel lakni, naponta csak kb. 100-szor őrülnék meg ettől).


A remote munka kapcsán, ez is jó lehet, bár nem vagyunk egyformák..az ember így nézve élete legnagyobb részét a 4 fal között éli le..alig érik ingerek..mennyire lehet vajon így boldog valaki? Nem tudom, nekem kell a jövés-menés, emberi interakció, a "kinti zaj és nyüzsgés", így érzem, hogy élek.

2023. jan. 13. 17:57
 7/30 anonim ***** válasza:
87%

6# 2023 van. K&H-nál br 700k kezdő fizetések vannak, ahol például én nem dolgoznék fejlesztőként.


Más nagyobb multinál br750k is simán. Tehát messze elmult a 200 nettó időszaka, maximum diákmunkában, de az is az alja.


A szülős dolgot meg a pénz spórolásra írtam. Ugyan úgy elég kényelmetlen 10 munkással egy házban lakni Németországban.

2023. jan. 13. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 A kérdező kommentje:

#7 2021-ben egyik ismerősöm ("nullkilóméteres") rendes alkalmazottként kezdett dolgozni nettó 210 ezer Ft-ért közvetítő cégen keresztül multinak. Ok, akkor itt a közvetítő cég "belenyúlt", lehet emiatt lett ilyen kevés a fizetése. A bruttó 700-at azért sokallom, nem hiszem, hogy ez a jellemző, max. 1-2 év után esetleg, vagy max. ha már eleve zseninek születtél és Te vagy a legjobb, és a legbonyolultabb feladatokat is kisújjból kirázod..eddigi életem során 2 lángelmével találkoztam, róluk elhinném, hogy már "nullkilóméteresként" megkaptak ennyit - egyikőjükkel volt is szerencsém együtt dolgozni, a srác olyan feladatokat látott át könnyen, amikhez a seniorok csak hozzászagolni tudtak, de érdemi megoldási javaslattal nem tudtak előállni, így nem rájuk lett bízva..mindannyian láttuk a csapatban (ki persze nem mondtuk soha), hogy ez a srác fogja tudni megcsinálni, junior létére..aztán ő magyarázta el nekünk, mit miért csinált, hogy megértsük. Érted, őnélküle vagy nem tudtuk volna olyan gyorsan megoldani, vagy csak külső segítséggel, vagy egy rosszabb megoldással.. Mondanom sem kell, utálták a seniorok, "jó okkal"..a fura a dologban, hogy a srác algoritmizálni mégsem tudott olyan jól, nem ez volt az erőssége, de a rendszerszintű gondolkozása és képessége átlátni és megoldani (!) bonyolultabb feladatokat, na ez az, amiben elképesztően tehetséges volt! Aki ilyen, az szerintem bőven többet is megér a cégnek, mivel az ilyen ember megoldásait valószínűleg jóval kevésbé kell majd karban tartani a jövőben..itt mutatkozik meg az is, mennyire tévúton jár sok cég, hogy az algoritmizálási készségre megy rá interjúkon, holott ez szinte soha nem kell..szóval jah, én is dolgoztam már programozóként, így belelátok..a bruttó 700 "nullkilóméteresként" szerintem tehát ritka, mint a fehér holló, még ha a K&H -nál pont van is ilyen, ahogy írod.


Németországban egy 1,5 szobás lakást már 300 euróért tudsz bérelni, rezsivel együtt kb. 450 euró..oké, ez a lakás nem Berlinben lesz, nyilván, de pár száz eurókért tudsz kint lakást bérelni, csak akkor azt rá kell áldozni..ezért is írtam fentebb a takarítóra, mint félretett pénzre a 700 ezer helyett csak 500 ezret, mert mondom 200 ezer elmegy a lakásra..nem akarom vitatni, hogy egy programozó évek során bőven többet tud félretenni, mint egy takarító, ez ok..de azért mégis fel tudja venni velük a versenyt, ez tény (nyilván minden területen, mindig vannak kivételek, több szempont is befolyásoló tényező mindig, ez természetes).


Viszont Németországban is dolgoztam már, mint árufeltöltő, és 7-en laktunk együtt 3 szobár elosztva. Nekem nem volt gondom vele (magyarokkal laktam). Azért ha valaki Németországban lakik, hamar rá fog jönni, hogy kint jobb az életszínvonal, és nem kell fosnia attól, hogy nem lesz mit ennie, stb. - ettől boldogabbak lesznek az emberek, és akik esetleg az anyaországban "tépnék-marnák" egymást, azok ott kint kvázi "megnyugodnak", és inkább azon dolgoznak, hogy értéket teremtsenek, és segítsenek ők is másoknak, mivel őnekik is sokat segítettek mások. Ezért nem mindegy, milyen gazdasági erősségű országban élünk, mert ez kihat az egész társadalomra, ezáltal az emberek jókedvére, életére. Peace.

2023. jan. 13. 19:06
 9/30 anonim ***** válasza:
0%

Havi egymilliót teszek félre itthon, és nincs az a pénz, amennyiért mások után súrolnám a budit.


Munkásszállón lakni, azt enni, amit adnak, szintén messze van attól az életszínvonaltól, amit én el akarok érni. Másrészt a programozó fizetése rohamosan fog nőki az évek során, a takarító meg 10 év múlva is ennyit fog keresni és munkásszállón lakik. Ez egy élet? Szerintem nem.

2023. jan. 13. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 A kérdező kommentje:

#9: ok.

A félretett pénzből (hai félmillió) kevesebb, mint 10 év alatt már lakást lehet venni Magyarországon. Dolgozol kint kb. 15 évet veszel 2 lakást, rátolsz még 5 évet, ebből veszel egyet magadnak is, és 2 lakás kiadásából meg élhetsz, nyugdíj sem kell..pesze a kiadott lakásokból akár kint is maradhatsz és ott bérelsz magadnak lakást életed végéig..ezerféle megoldás létezik az életre..kinek mi jön be, milyen életforma..én takarítottam is, sok mindent csináltam már..egyszer mondtam anyámnak, hogy soha életemben annyi leértékelés és basztatás nem ért engem egy munkahelyen sem, mint egyetlen év alatt programozóként. Tudom, nem mindenkinek ez a tapasztalata, az enyém ez, ennyi. A kétkezi munka sokkal szabadabb világ számomra (nem magyarba persze).

2023. jan. 13. 20:41
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!