Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Gazdasági informatikával...

Gazdasági informatikával adatelemző/tudós?

Figyelt kérdés

Üdv! Jelenleg 20 vagyok, Gazdasági Informatika szakon tanulok, elsőéves egyetemistaként.


Szívem szerint tiszta programozással nem szeretnék foglalkozni a jövőben, valamint a számvitel nem tartozik a kedvenceim tantárgyaim közé.


Leginkább gazdasági vonalra szeretnék tovább menni, de a kontroller meg a hasonló pénzügyi szakmák nem vonzanak. Az adatbázis területén gazdasági vonalon sok foglalkozást nézegettem, de úgy vettem észre, hogy szimpla adatbázis-kezelő/adatbázis-adminisztrátor állások már csak önmagukban nem léteznek. További keresgélés után rátaláltam az adatelemző és az adattudós szakmákra. Sok információt nem találtam róluk, de azt tudom, hogy nagyon sokan keverik a két fogalmat. Az adatelemző (data analyst) leginkább IT területen programok használatával, illetve statisztikákkal a vevők igényeit méri fel és segédkezik a projektben, fejlesztésben, mi ennek a szaknak a gazdasági területe, pl. Üzletláncokban vagy bankokban mi a feladata? Az adattudós (data scientist) pedig már nagyobb szint, mely programozással is részt vesz a projektben, és felbukkan gazdasági területen is.


A kérdésem az lenne, hogy mely állások tölthetőek be az egyetemmel, illetve milyen szakirányok vannak még ezeken kívül, melyekben hasonlóak a munkakörök a fent említettekhez?


Előre is köszönöm a válaszokat!:)



2023. jan. 30. 20:18
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Nem 100%ig igaz amit írtál, egyébként temérdek infó van róluk, de angolul.


Data analyst meglévő adatokat elemez, ebből von le tanulságokat, korrelációkat stb amit az üzletnek prezentál, és azok így informált döntést tudnak hozni.

Az adattudósok sok prediktív (pld machine learning, ai) dolgot csinálnak, előrejelzéseket a meglévő adatokból.


Most egyszerű példát mondok:

Data analyst nézheti például a vásárlási szokásokat egy üzletláncban, mik a kependő termékek, mik a kevésbé, szezonalitás, ilyenek. Vagy hogy egy adott évben miért voltak sikeresek, sikertelenek (root cause analysis).

Aztán van ilyen is hogy gap analysis, ha mondjuk javítani szeretne egy akármilyen cég a működésén. A data analyst adatokat is gyűjthet (akár kérdőíveket csinálhat, csináltathat), nem csak meglévő adattal dolgozik. (Sokszor ilyenkor egybemosódik a business analysttal a szerepkör).


De ugyanakkor HR területen is hasznukat lehet venni, például ha Magyarországra jön egy új leányvállalat, és ki akarják deríteni a megfelelő béreket illetve a megfelelő struktúrát (hány alkalmazott, hány overhead), arra is egy data analyst lenne ráállítva, persze nem egymaga hanem egy projekt csapat tagjaként.

Persze IT területen is vannak data analystek de ugyanúgy a meteorológiai vagy geológiai szolgálatnál is. Szakterületenként eltérések vannak, mit, hogyan néznek, hogyan kezelik az adatokat.

Data analyst is programoz, aztán ki milyen szinten, Python, R a leggyakrabb meg az SQL ismeret.



Data science prediktív algoritmusokkal foglalkozik. Ha szereted a sokismeretlenes dolgokat számba venni és rá megoldást eszkábálni, ez lehet testhezállóbb.

2023. jan. 30. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
68%

"Az adatelemző (data analyst) leginkább IT területen programok használatával, illetve statisztikákkal a vevők igényeit méri fel és segédkezik a projektben, fejlesztésben"


Ez inkább a business analyst.

Gazdinfo diplomával indulhatsz business analyst, data analyst irányba is vagy programozás, akár projekt menedzser területre is.

Data Science irányba is akár, de oda egy erősebb infos/matekosabb mester lehet hogy nem árt.

2023. jan. 30. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!