Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Sikerességet relativizálni a...

Sikerességet relativizálni a sikertelen emberek szoktak?

Figyelt kérdés

Amikor itt gyakorin sikerrel kapcsolatos kérdés merül fel akkor sokan azt mondják hogy " hát határozd meg mi a siker"


Mert hogy szerintük ez relatív.


Ez nem annak a jele hogy aki pénztelen, csóró az úgy akarja feltüntetni hogy már az is siker ha nem csövesként élsz az utcán?



2023. máj. 15. 09:08
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem, a siker valóban szubjektív fogalom.
2023. máj. 15. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

# 1


de miért?

2023. máj. 15. 09:19
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Mit miért? "Siker" szó definíciója wikiszótárról:


"siker (főnév)

1. Kedvező végeredmény; elért jobb helyzet, állapot vagy következmény. A korábbi elvárásaink, tervünk akadályok ellenére elért célja, amire tudatosan és kitartóan törekedtünk, amire szándékunk tartósan irányult."


Ez szerinted objektív fogalom? Vagy te pontosabb és hitelesebb definícióját ismered a sikernek? Utóbbi esetben linkelj forrást kérlek, én is kíváncsi vagyok rá.

2023. máj. 15. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Oké, szerinted kiszámít sikeresnek?


Vegyük Bélát: sikeres vállalkozása van, sok pénze, de nincs családja, barátai se nagyon, így nagyon magányos, emiatt gyakran fordul az alkoholhoz, illetve drogokhoz, enyhe pánikbetegsége van. Ő sikeres?


Aztán legyen Józsi: Józsinak szerető felesége van, 2 gyereke, akikkel nagyon jó a kapcsolata. Józsi valamivel átlagon alul keres, így ugyan mindennapi anyagi problémáik nincsenek, de nyaralni csak ritkán jutnak el és a lakásuk is kicsit szűkös. Ő sikeres?


3. Vagy vegyük Lacit: rocksztár, számos rajongója van, fel-alá turnéznak az országban. Ugyanakkor életmódja miatt az előző két felesége elvált, a gyerekeit ritkán látja. Amikor épp nem a zenekarral van otthon gubbaszt magányosan. Ő sikeres?


Ezért mondják, hogy a siker relatív.

2023. máj. 15. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

A siker akkor van, ha volt egy cél, és az megvalósult a tevékenység eredményeként.


Változó egyénenként, hogy kinek mi a cél.

2023. máj. 15. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
29%
#4 Egyik se sikeres. Sikeres akkor lenne ha a hármat összegyúrnád, de legalább az első kettőt.
2023. máj. 15. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

6: oké, de ha az illető álma az volt, hogy rocksztár legyen, akkor annak pont a harmadik lenne a siker.


És pont ezért szubjektív.

2023. máj. 15. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
0%
Mi a fityma az hogy "relativizálni" ?
2023. máj. 15. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Mert sokmindenben lehet valaki sikeres.


Én sikeresnek gondolom magam, pedig kevesebb, mint egymilló forintom van (nem, nincs euróm vagy dollárom), nincs saját lakásom, kocsim se.


Viszont 21 éves vagyok, egyetemre járok (most végzek), nagyon jó eredményeim vannak (pl OTDK, cikk, szakkoli), elismernek a tanáraim, van 2 év releváns szakmai tapasztalatom, beszélek több nyelven is, felvettek külföldi MSc-re teljes ösztöndíjjal.


És ez még csak a szakmai siker volt, a magánéletit kihagytam, de ott is minden kiemelkedően jó. Stabil, boldog párkapcsolat, együttélés, jó barátok, hobbik stb. Boldog vagyok.


Sikertelen vagyok, mert nincs pénzem? Nem hiszem. Szerintem sikeres vagyok. Ha folytatom így vagy még ha itt meg is állok, hamar összeszedem a vagyont is, ami gondolom szerinted a siker.

2023. máj. 17. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:

A siker teljesen relatív. Igazából célok elérését jelenti, de különböző embereknek teljesen különböző céljai lehetnek.

Lehet, hogy egy valaki tömegeket akar megmozgatni egy számára kedves ügyért, más elképesztő pénzeket akar felhalmozni, aztán lógatni a lábát valahol élete végéig, megint más nagy családot akar, és a velük töltött időben leli az örömét, meg olyan is lehet, aki egy kis vendéglőt akar nyitni, mert a különféle ételek készítésében meg a vendégekkel való beszélgetésben érzi magát otthon.

Bármelyikük eléri a célját, akkor ő sikeres. Ha valamelyikük eléri valamely másik figurának a célját, attól ő nem lesz sikeres.

Ezért szokták a sikeres jelzőt kapcsolni egy funkcióhoz, pl. sikeres politikus, sikeres fuvaros, mert így egyértelmű, hogy az illető miben sikeres. Úgy általánosságban a sikeresség attól függ, hogy mi a cél.

Két nehézség szokott a hétköznapi szóhasználatban előjönni:

-Az egyik, hogy a saját céljai alapján ítéli meg az ember mások sikerességét. Ilyen esetben ha valakinek nem az a célja, ami nekem, akkor már nem is lehet sikeres, hiszen a sikert globálisan definiálom a saját célommal, csak azt tartom sikeresnek, aki elérte azt a célt, amire én magam is hajtok.

-A másik, hogy a kapitalizmusban vállalati szinten ki van nevezve globális célnak az állandó gyarapodás, és ilyen kontextusban van alkalmazva a siker kifejezés. Ez annyira a hétköznapok része, hogy visszahat az egyéni célokra, és az egyes emberek fejében is sokszor azonosul a siker a felírható profittal, így nehezebbé válik más célok és azok elérése által adott siker értelmezése.

2023. jún. 10. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!