Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Hogyan mondhatja fel a munkavá...

Hogyan mondhatja fel a munkavállaló a határozott idejű szerződést?

Figyelt kérdés

Határozott idejű, 9 hónapra szóló munkaszerződéssel dolgozom, mert a Munkaügyi Központ, a Közmuka Program keretében kiközvetített. Ilyenkor nincs mérlegelési lehetőség, azt el kell fogadni választási. A Munkaszerződésen azért nem filóztam, mert annak jogszerűségét a Munkaügyi Központ garantálja, illetve rájuk lehet hárítani. Ez a Szerződés viszont csak azt tartalmazza - próbaidőt sem kötötek ki -, hogy mikor mondhat fel a munkáltató azonnal hatállyal. egy pont szól arról, hogy minden, abban nem szabályozott kérdésben a Munka Törvénykönyve az Irányadó.

MIT MOND A TÖRVÉNY? Illetbe MIT MOND A GYAKORLAT? Ugyanis én, nem holnap, hanem minél előbb fel szeretnék mondani, majd munkába állni. Jelenlegi munkáltatóm válaszának függvényéban jelzek vissza az új cégnek, de hivatkozás hiányában a kétsoros felmondást sem tudom megírni.


2009. ápr. 15. 17:09
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

határozott időre szóló munkaszerződés megszüntethető közös megegyezéssel vagy rendkívüli felmondással (mindkét fél részéről)


rendkívüli felmondás:

ekkor azonnal hatállyal szűnik meg a jogviszony

mindegyik felet azonos szabályok szabályok szerint illeti meg


másik félhez intézett, írásba foglalt jognyilatkozat


világos, való és okszerű indokolást igényel


[link]


87, 88, 96. §

2009. ápr. 15. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

tehát vagy megegyezel munkáltatóddal

menjen bele közös megegyezéses megszüntetésbe


vagy tul.képpen szinte nem lehet megszüntetni a jogviszonyt


96. § (1) A munkáltató, illetve a munkavállaló a munkaviszonyt rendkívüli felmondással megszüntetheti, ha a másik fél


a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy


b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Ettől érvényesen eltérni nem lehet.


e két pontból vajon megvalósul az egyik akár?


ha igen, az "jó"

2009. ápr. 15. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

A munkaviszony megszüntetése


87. § (1) A munkaviszony megszüntethető:

a) a munkáltató és a munkavállaló közös megegyezésével;

b) rendes felmondással;

c) rendkívüli felmondással;

d) azonnali hatállyal a próbaidő alatt;

e) a 88. § (2) bekezdésében meghatározottak szerint.

(2) A munkaviszony megszüntetésére irányuló megállapodást, illetve nyilatkozatokat írásba kell foglalni.

(3) Az (1)-(2) bekezdésben foglalt rendelkezésektől érvényesen eltérni nem lehet.

A határozott időtartamú munkaviszony megszüntetése

88. § (1) A határozott időre szóló munkaviszony csak közös megegyezéssel vagy rendkívüli felmondással, illetőleg próbaidő kikötése esetén azonnali hatállyal szüntethető meg.

(2) Az (1) bekezdéstől eltérően is megszüntetheti a munkáltató a határozott időre alkalmazott munkavállaló munkaviszonyát, a munkavállalót azonban egyévi, ha a határozott időből még hátralévő idő egy évnél rövidebb, a hátralévő időre jutó átlagkeresete megilleti.

Rendkívüli felmondás

96. § (1) A munkáltató, illetve a munkavállaló a munkaviszonyt rendkívüli felmondással megszüntetheti, ha a másik fél

a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy

b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Ettől érvényesen eltérni nem lehet.

(2) A rendkívüli felmondás indoka tekintetében a 89. § (2) bekezdését kell megfelelően alkalmazni. A munkáltatói rendkívüli felmondás közlése előtt lehetőséget kell adni a munkavállalónak a tervezett intézkedés indokainak megismerésére és a vele szemben felhozott kifogások elleni védekezésre, kivéve, ha az eset összes körülményeiből következően ez a munkáltatótól nem várható el.

(3) Kollektív szerződés, illetve munkaszerződés - az (1) bekezdés keretei között - meghatározhatja azokat az eseteket, amikor az (1) bekezdésben foglalt jogkövetkezménynek van helye.

(4) A rendkívüli felmondás jogát az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon belül, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni. Ha a rendkívüli felmondás jogát testület jogosult gyakorolni, a tudomásszerzés időpontjának azt kell tekinteni, amikor a rendkívüli felmondás okáról a testületet - mint a munkáltatói jogkört gyakorló szervet - tájékoztatják.

(5)

(6) Rendkívüli felmondás esetén - e törvényben előírt kivételektől eltekintve - a rendes felmondás szabályai nem alkalmazhatók.

(7) A (6) bekezdéstől eltérően, ha a munkaviszonyt a munkavállaló szünteti meg rendkívüli felmondással, a munkáltató köteles annyi időre járó átlagkeresetet részére kifizetni, amennyi a munkáltató rendes felmondása esetén járna, továbbá megfelelően alkalmazni kell a végkielégítés szabályait is. A munkavállaló követelheti felmerült kárának megtérítését is.


[link]

2009. ápr. 15. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítőkész válaszokat, de sajnos nem lettem sokkal okosabb. A sokoldalas Munka törvénykönyvet már magam is tanulmányoztam (Ezt a kedves válaszoló nem tudhatta), de részben nem volt türelmem végigolvasni, illetve kulcsszavakra történő ugyanarra am megállapításra jutottam, mint a második kedves hozzászól, vagyis gyakorlatilag sehogy'!

Nem harag vagy rokonszenv kérdése, de "kikérem a munkakönyvemet", mert ezt az állást magam kerestem (a process még a munkábaállás előtt indult el - ugyanis csak kerek egy hete dolgozom itt), saját végzettségemnek és érdeklődési területemnek megfelelően, kialkudott illetményért.

Úgy érzem, a jogszabály ezt a szituációt nem szabályozta, így egyetlen gyakorlati kérdést teszek fel, hátha olyan valaki kattint ide, aki pont így járt (ami végeredményben szerencsés megoldás a korábbi szűkösséghez képest)

Ha a rendkívüli felmondást választom,

TARTOZOM-E ANYAGI KÁRTÉRÍTÉSEL?

Gondolok arra, hogy a 88. paragrafus azt írja, hogy bizonyos esetben a munkáltató köteles a szárződés hátralévő időtartamára járó átlegkeresetet kifizetni.

2009. ápr. 15. 21:30
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Az előző válaszoló ügyesen kimásolta a paragrafusokat:)


Egy éve én is ilyen helyzetben voltam, mint te.

Jogod van hozzá, hogy bármikor felmondj de akkor a munkáltató kártérítést követelhet tőled.


A te esetedben az egyetlen megoldás a közös megegyezés.

Írásban kell a munkáltatót kérni, hogy egyezzen bele a felmondásodba és mentsen fel a felmondási idő letöltésétől is. Ezt meg is kell indokolni. Nem kell kisregényt írni. (Én egy írólap negyed-harmad részére leírtam.) Indokolhatod pl. azzal, hogy kaptál egy jobb ajánlatot. Ha a munkaadód megértő akkor bele fog egyezni.

Ez az egyetlen járható út. Nekem sikerült tavaj.

Sok sikert!

2009. ápr. 16. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ez már kokrétabb, tényleg a személyes tapasztalatodat írtad le.

Egyébként a Törvény így egy nagy disznóság. Nem azért nem dolgoztunk, mert a 25.650.- segély mindenre elég volt, de egyúttal elvették az önálló munkahely találás lehetőségét is. (Én már kiközvetítés előtt el kezdetm az interjúkra járni, és tegnap délelőtt kaptam a telefont, este meg az e-mail megerősítést.)

Az másolóra pedig ne haragudjunk, legalább foglalkozott valamit egy picit, hogy segítsen.

Köszönöm még egyszer!

2009. ápr. 16. 14:08
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

sziasztok

én az első két hozzászólást írtam

abban benne volt a válasz

1) közös megegyezés

2) rendkívüli felmondás


NINCSEN SEMMIFÉLE FELMONDÁSI IDŐ

az csak határozatlan időre szóló szeződésnél van!!!!!!

nem kell tehát ezt kérni

és nem engedmény ez a munkáltatótól - már hogy elengedi a felmentési, felmondási időt - mert ilyen itt e körben szóba sem jönne


és igen - közös megegyezés - ez az egy a megoldás

2009. ápr. 16. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Nem akartam megbántani senkit! Az ellőttem válaszoló is segíteni akart! Tavaj én is átolvastam többször is az ide vonatkozó dolgokat, de most úgy gondoltam, hogy egy (az enyém) konkrét példa többet segít!

Leírtam, hogy az én esetemben mi történt egy évvel ezelőtt! Én beleírtam, hogy szeretném ha a(z esetleges) felmondási időtől is eltekintenének! Szerintem ez nem baj, hogy benne volt. Ismételten sok sikert kívánok a kérdezőnek és a korábbi válaszoló(ka)t is kérem, hogy ne vegye sértésnek azt amit írtam!

2009. ápr. 18. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
33%

nincs harag - nem is volt soha - éljen a béke

ha durva voltam - ne haragudjatok

szakmai ártalom (jogász)

2009. ápr. 20. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Ha apukám támogatással alkalmaz engem határozott idejű szerződéssel(6 hónap 70% támog + 3 hónap 0%-os kötelezettség) és a támogatás lejárta előtt amit még fizetnek(6. hónap vége) fel szeretnék mondani, akkor sima felmondással fel tudok mondani(nekem ezt mondták a munkaügyi hivatalba) és ha igen akkor mit írjak bele? Még nem voltam ilyen helyzetbe nyilván a faterom nem fog akadékoskodni, a munkaügyibe azt mondták hogy nekem kell felmondani, mert ha apukám csinálja vissza kell fizetni a támogatást. Segítsetek! THX!
2012. okt. 17. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!