Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Próbaidő alatt kérhetek...

Próbaidő alatt kérhetek szabadságot?

Figyelt kérdés
Hétfőn (május 19) állok munkába. Mivel a próbaidő teljesen lefedi a nyarat, ezért lenne fontos ez a kérdés. Olvastam több oldalon a témával kapocslatban, de konkrét választ nem találtam. Augusztus közepe, vége fele terveznék nyaralni menni, de nem tudom milyen lehetőségek vannak. 5-7 nap lenne amit szeretnék. Ezen kívül az év hátra lévő részére mennyi szabadságom maradna? 20 éves vagyok és a Mcdonald's-nál kezdek majd dolgozni, ha ez számít. Nem akarok pofátlan lenni majd, de augusztusra már több, mint két hónapot ott leszek és mégis csak nyár lesz ...

2014. máj. 18. 00:56
 1/7 anonim ***** válasza:
45%
Alapvetően nem járna neked szabadság a próbaidő alatt, de szerintem meg lehet beszélni a munkáltatóval (nálunk konkrétan megoldják ezt, ha tényleg jó a munkavállaló)
2014. máj. 18. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Legtöbb helyen 3 hónap próbaidő van, és ezalatt az idő alatt nem szívesen adnak szabit ki. De megpróbálhatsz szabit kérni, legfeljebb azt mondják, hogy nem adhatnak próbaidő alatt.

Azt,hogy az év hátralévő részre mennyi szabid maradna, azt te tudod. Az évi alapszabadságod 20 nap. Mivel nem írtad, hogy dolgoztál-e már a meki előtt, ha igen, akkor mennyi szabit vettél igénybe. Ha nem dolgoztál akkor részarányosan mennyi szabid van most.

2014. máj. 18. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A kérdésedre a válasz:


Igen, kérhetsz.


Az más dolog, hogy engedélyezik-e. Nem kötelesek. És nem azért, mert próbaidő alatt kéred, hanem egyébként sem kötelesek.

A dolgozó az alapszabadságából 7 nap felett rendelkezik. A többivel a munkáltató. Persze egyezkedni mindig lehet.

Szerintem a Mcdonalds-nál rugalmasabban kezelik ezt, mint egy szigorú multinál.:)


Mennyi szabadság jár még?


Május 19-én kezdődik a munkaviszonyod. Feltételezve, hogy december 31-én is fennáll majd a munkaviszonyod, így 227 napra vagy jogosult szabadságra.

20 évesként (gondolom, gyereked még nincs) 20 nap szabadságra vagy jogosult egy évben (tehát 365 napra).

Időarányosan így: 20 nap : 365 nap x 227 nap = 12,438 napra, vagyis kerekítve: 12 nap szabadságod van még, amit kivehetsz év végéig.


Ha év közben megszünne a munkaviszonyod, akkor az időarányos szabadság újraszámolódik, és változik a napja is.

Ha lesz olyan nap a Neked járó időarányos szabadságból, amit még nem vettél ki, akkor azt a munkaviszony megszünésekor köteles kifizetni részedre. Ha "túlüdülésed" van, akkor azt nem követelhetik vissza.

2014. máj. 18. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen! :)
2014. máj. 18. 15:17
 5/7 anonim ***** válasza:
Az elsőnek nincs egészen igaza, mivel próbaidő alatt is ugyanúgy jár a szabadság, az más kérdés hogy nem szívesen adják ki sok helyen. Kérdezz rá minél előbb, hogy gond lenne-e, az a korrekt:)
2014. máj. 21. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
11:58! Lehet, hogy ez változott, de korábban ez úgy nézett ki, hogy arra az időszakra is járt, de nem vehetted ki a próbaidő alatt. Vagyis ha az év 7. hónapjában kezdtél, akkor decemberig ugyanúgy az éves szabadságainak felével rendelkeztél, de csak októberben vehetted ki.
2014. máj. 21. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

11:58-as vagyok


Ez egy általános tévhit, hogy a próbaidő alatt nem lehet szabadságra menni. Azaz nem csak jár, de kivenni is ki lehet. Ilyen szabályozás a munkajogban sehol nincs, erre a munkáltató sem hivatkozhat, tehát szabira menni igenis lehet. Ettől függetlenül valóban nem szoktak sokan elmenni, plusz a munkáltató beleszólhat mivel az éves szabadság nagy részével ő rendelkezhet. De előre leegyeztetve szerinte nem szokott probléma lenni, főleg nyáron amikor előre lefoglalják emberek hónapokkal a nyaralást és normális helyeken persze.


Az én munkahelyemen sem lenne az pl, közszférában meg eleve hülyén néznek ha rákérdezel, mert annyira nem problémáznak rajta.


A mekit nem tudom persze, de egy kérdést szerintem megér a kérdezőnek:)

2014. máj. 22. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!