Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Megéri nyelvészetet tanulni?

Megéri nyelvészetet tanulni?

Figyelt kérdés

Gyerekkorom óta iszonyatosan foglalkoztat a különféle nyelvek működése, elméleti nyelvészet és az alkalmazott is egyaránt, de igazából (egyetemen tanításon kívül) nem is tudom, hogy ezekkel mit lehet kezdeni, lehet-e ezt a tudást kamatoztatni.

Egy egyetemi tanár mennyit keres? :D



2015. márc. 16. 23:11
 1/8 anonim ***** válasza:
87%

A nyelvészet egy nagyon szép tudomány, ha érdekel feltétlenül érdemes foglalkozni vele. Az a fontos, hogy az ember olyat csináljon az életében ami boldoggá teszi. Egy nyelvész egyetemen oktatóként, vagy nyelvtudományi kutatóintézetben, MTA Kutatócsoportban dolgozhat.

Az egyetemi és MTA-s fizetések kategóriánként hasonlóak, de az egyetem jobb (kellemesebb, szabadabb és stabilabb) munkahely minden szempontból. Egy egyetemi oktató szabad értelmiségi életet élhet, ami bőven kompenzálja a relatíve alacsonyabb elérhető jövedelmeket.


A különböző egyetemi oktató-kutatói munkakörök betöltéséhez, különböző fokozatok, címek, minősítések kellenek. A különböző munkakörökkel jár eltérő javadalmazás, pótlékok a felsőoktatásban nem jellemzőek.


1.tanszéki mérnök, főiskolai tanársegéd, tudományos ügyintéző (diplomás, de nincs fokozata)- 150-160 bruttó


2. egyetemi tanársegéd, főisk adjunktus, tudományos segédmunkatárs (doktorandusz vagy predoktor) -160-170 bruttó


3. egyetemi adjunktus, főiskolai docens, tudományos munkatárs (PhD-vel rendelkezik) - 220-260 bruttó


4. egyetemi docens, főiskolai tanár, tud főmunkatárs (PhD + 5 év gyakorlat + publikációs követelmények) - 300-350 bruttó


5. Egyetemi tanár, tudományos tanácsadó, kutatóprofesszor (PhD + habilitáció) 430-460 bruttó


Összehasonlításként:


Óvodapedagógusok átlagos bére: 147 ezer

Általános Iskolai tanárok: 166 ezer

Középiskolai tanárok: 180 ezer

Egyetemi oktatók átlagosan: 244 ezer


[link]


Tehát, egy egyetemi adjunktus (PhD-val rendelkezik) keres csak többet egy átlagos középiskolai tanárnál, az ennél alacsonyabb rangú egyetemi oktatók kevesebbet.

2015. márc. 17. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
50%
Ahogy az előző is írta, a fizetés miatt nem éri meg, de amúgy nyugis munka.
2015. márc. 17. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

És amúgy egy nyelvész, azon kívül, hogy a nyelvvel foglalkozik, milyen kutatásokban vesz részt, mit kutat például?


Tényleg nagyon érdekel a téma, és én szívesen lennék egyetemen is oktató, szeretek tanítani (viszont középsulis tanár nem biztos, hogy szívesen lennék)

Sőt, úgy tudom, PhD-soknak kell is tanítani.

2015. márc. 17. 13:53
 4/8 anonim ***** válasza:

Hát a nyelvészetnek nagyon sok ága-boga van. De alapvetően (kissé leegyszerűsítve) azzal foglalkozik, hogy hogyan gondolkodunk mi emberek.

Az összehasonlító nyelvészet például a különböző nyelvek felépítése, szerkezete, szókincse, nyelvtana alapján tárja fel a hasonlóságokat, különbségeket és esetleg megpróbálja feltárni a nyelvek kapcsolatait, evolúcióját.


[link]


[link]


[link]

2015. márc. 17. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Igen, az általános magyarázatokat én is ismerem, csak nem tudom, hogy ezek konkrétan mit jelentenek :D

Na most arra lennék kíváncsi a nyelvészek munkájával kapcsolatban, hogy HOGYAN dolgozik egy nyelvész, miket csinál például két kávé közt egy átlagos nap alatt. Hogyan vizsgál különböző szavakat, egyáltalán mi alapján választja ki, hogy neki most épp mit kell kutatnia? Megmondják neki? Milyen aktuális kutatások vannak? Egyáltalán hol dolgozik? Otthon? Ki alkalmaz nyelvészeket? Engem a legapróbb részletek érdekelnének, hiszen mégiscsak ez a pálya tetszik a legjobban :)

2015. márc. 17. 17:07
 6/8 A kérdező kommentje:
A nyelvészeten belül ami a legjobban érdekel, egyrészt, hogy hogyan működik egy nyelv belülről, mit miért rak oda, ahová azt rakja; másrészt, hogy alakult ki ez és az, mi a története; harmadrészt még maga a nyelvelsajátítás folyamata, idegennyelv tanulás (ez utóbbi, ha jól gondolom már alkalmazott nyelvészet)
2015. márc. 17. 17:11
 7/8 anonim ***** válasza:
0%

Ami fontos, nagyon tanuld meg a:

-Sültkrumplit kérsz mellé?

-Supershop kártyád van?

kérdéseket.

2015. márc. 17. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Sültkrumpli Sparban???? :D
2015. márc. 17. 18:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!