Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Több éves önképzés és portfóli...

Több éves önképzés és portfólió mellett egy grafikusnak milyen esélyei vannak / hol érdemes kopogtatni / nálatok tapasztalatok?

Figyelt kérdés

Tartok tőle, hogy a hosszabb részletek miatt nem fogtok válaszolni, de fontos kérdések ezek, és ilyen formában még nem találtam rájuk választ.


Jó pár éve kezdtem el alkalmazott grafikával foglalkozni, és az évek alatt csak magáncélú, művészi indíttatás mostanra megélhetési ötletté is érlelődött. Tisztában vagyok a képességeimmel, és tudom, hogy rengeteg területen tudnám magam mint grafikus kamatoztatni. Ez nem beképzeltség, nem szunnyadó zseninek akarom leírni magam, hanem egész egyszerűen már sok éve csinálom ezt, és sok technikát igyekeztem elsajátítani.


Azt is tudom, hogy kellően kiépített kapcsolatrendszer és "ismertté vált név" nélkül nem fogok meggazdagodni ebből, nem is elérhetetlen képzelgéseim vannak, kiindulásnak csak mint másodállás lenne ez. De ezen túl... nem tudom hol kezdjem, illetve hogy hova érdemes menni, hol nem vágnak át.


Webdesigneri munkakört ajánlgatott eddig mindenki, de egyrészt belőlük Dunát is lehetne rekeszteni, olyan szinten túltelített az a rész, másrészt valahol elég szomorú dolognak tartom, hogy amint számítógépes, nem-animációs grafikát említ valaki, mindenki csak és kizárólag a weblaptervezést tudja csak ehhez társítani.


Ennél jóval színesebb szakma ez, nem?

Ami irány engem főleg mozgat, az a nyomtatott, "offline" grafika. Reklámanyag, prospektusok, ajánlói névjegykártyák (amik többek az egyszerű fehér alapon fekete tipográfiánál), magazinok, termék-csomagolás, igényes kivitelezésű szórólap, plakát... összességben bármi, amihez fantázia és friss elképzelések kellenek.


Jelenleg szabadúszó vagyok, ami annyit tesz, hogy egy művészeti oldalon már van referencia anyagom elérhetőséggel, de ez még édeskevés sajnos. Kerestem és néztem is olyan oldalakat, ami kimondottan ilyen álláskeresést vagy épp állásajánlatot listáz (pl. KreatívOnline), de elég elkeserítőek voltak. Ahol már alapból "Vizuális kommunikáció tervezőművész szakirányú egyetemi diplomával" nyitnak a magukat hírdetők, ott nem lehet labdába rúgni. Ha az ember tanintézmény nélkül jutott el az alapoktól az igényes kivitelezésig, az semmit nem tehet?


Naiv vagyok, ha azt hiszem, pusztán egy portfólió és cégekhez kiküldözgetett "névjegy-csomag" elég lesz majd elindulni?



Szándékosan nem raktam ki ide a portfólióm elérhetőségét, mert nem reklámozni szeretném itt magam.

Tényleg a tapasztalataitokra vagyok kíváncsi.


2010. ápr. 11. 13:58
 1/4 anonim ***** válasza:
Reklámgrafika
2010. ápr. 11. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Szia! Én kifejezetten örülök ennek a kérdésnek:) Pont a napokban gondolkodtam azon hogy mivel tehetném értékesebbé a marketing szakirányú diplomámat, és pont ez a grafikai vonal jutott eszembe. ( Pályakezdő vagyok, és már most elakadtam mert nem találok munkát....) Csak az a bibi hogy semmit nem tudok arról hogy milyen programokat használnak a grafikusok. Tudnál ajánlani valamit amivel itthon elkezdhetnék próbálkozni? Illetve könyveket vagy bármilyen oktató anyagot?

Egyébként... A portfólió jó ötlet, de önmagában nem lesz elég. Én a helyedben megkeresnék cégeket,akik szoktak hirdetni, először talán kisebbeket akikkel könnyebb szóbaállni és nem hajtják el egyből az embert. Elmondanám ki vagyok, mivel foglalkozom, vinném a portfóliót is, hogy megmutassam jó vagyok, és felajánlanám, hogy a legközelebbi hirdetésüket megcsinálnám Vagy az még talán jobb is ha eleve úgy mész oda, hogy az adott cégnek előtte otthon gyártasz valami jó, kreatív dolgot, valami mást és jobbat mint amit eddig megjelentettek, és mutatnád hogy neked ilyen elképzeléseid lennének. Ha tetszik nekik, nem kizárt, hogy lecsapnak rád, és onnantól te szerkesztheted a hirdetéseiket. Csak mondjuk ne hagyd ott náluk az anyagot,hanem épp csak mutasd meg, mert amilyen világot élünk, lenyúlják, és felhasználják anélkül hogy egy fillért is látnál belőle. Sok céget felkereshetsz így, aztán ki tudja, lehet gyorsan elterjed a neved, aztán majd csak ömlenek a megrendelések:)

2010. ápr. 12. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

10:58-as, én pedig kifejezetten örülök ennek a válasznak! :)

Ha elsőnek csak ismerkedni szeretnél a grafikával, és nem zavar az, ha csak egy próbaváltozatot, ami időkorlátos és/vagy funkciókban limitált töltesz le, akkor interneten rákeresve találhatsz demo, azaz kipróbálható változatot ezekre a programokra, mindegyiknél csak a hivatalos weboldaláról érdemes leszedni. Én ezeket ajánlanám:


Adobe Photoshop - (raszteres grafikához, pl.: fénykép szerkesztés)

Adobe Illustrator - (vektoros grafikához, pl.: céglogó)

Adobe Dreamweaver - (webfejlesztéshez, előnye, hogy direkt mód már szerkesztés közben is láthatod, hogyan fog kinézni a végleges weboldal, tahát képszerkesztőkhöz hasonló módon "rendezgetheted")



Félreértés ne essék, nem az Adobe beépített reklámembere vagyok. :) De ezekről a programokról egyrészt biztosan tudom, hogy van a hivatalos weboldalukon letölthető próbaváltozat (kell lennie), másrészt használtam más készítők programjait is, mint például CorelDraw, az ingyenes GIMP stb., és valahogy nem találtam sem kényelmesnek sem ennyire funkció gazdagnak őket.


Az oktatóanyag pedig egyszerű, Google-ben vagy egyéb keresőben, amit használsz, írd be mindhárom program nevét, majd utána azt, hogy tutorial:


photoshop tutorial

illustrator tutorial

dreamweaver tutorial


Ennyi, máris lehet csemegézni. :) Sok magyar nyelvű van, általában az első sorokban lévők jó eséllyel a legjobbak is.


Ezeknek az oktatóanyagoknak az is előnye (szerintem), hogy egy könyv nagyon az alapoktól akarja kezdeni, és a döcögősen lassú tempóban elunhatod, elmehet tőle a kedved. Ezek viszont egyből gyakorlati példával kezdenek, és legtöbbször lépésről lépésre megmutatva, mit és hogyan csinálj, ami egyben sikerélményt is jelent. Tehát a kedved is megjön, plusz látod melyik irány az, ami grafikán belül tetszik.

2010. ápr. 13. 07:46
 4/4 A kérdező kommentje:
A tanácsok pedig hasznosak, köszönöm!
2010. ápr. 13. 07:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!