Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » A környékemen elfogytak az...

A környékemen elfogytak az informatikai munkalehetőségek. Most mit csináljak?

Figyelt kérdés
A környék összes cégétől elküldtek, mert kevés a tudásom diplomás informatikusként. Sajnos pénzem, se elég tapasztalatom nincs ahhoz, hogy felmenjek Pestre vagy kimenjek Ausztriába. Az egész életem egy házban éltem le eddig. Kolis se voltam sose. 25/F

2017. szept. 1. 23:25
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
74%
Milyen állásaid voltak eddig? Milyen feladatokat oldottál meg?
2017. szept. 1. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Hol laksz, mihez értesz?
2017. szept. 1. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
81%

"....kevés a tudásom diplomás informatikusként."


Ez a kulcsmondat.

2017. szept. 2. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Semmilyen állásom nem volt eddig. Most voltam egy közeli webfejlesztő Vent cégnél próbamunkán, amit élveztem meg tudtam haladni vele, de még nem tudom fel vesznek-e hosszabb távra. Sopron közelében lakom.
2017. szept. 2. 08:22
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Hát pedig IT-sként külföld vagy Bp.
2017. szept. 2. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
86%

Nem fogsz örülni az ajánlatomnak, de valahogy csak túl kéne jutnod a pályakezdő-dilemmán, miszerint hogy szerezz úgy pályakezdőként tapasztalatot, hogy tapasztalat hiányában nem vesznek fel sehova.


Szóval az én ötletem az, hogy látogasd végig a környéketeken levő oktatási intézményeket, és próbálj meg iskolai rendszergazdaként elhelyezkedni. A tapasztalatom az, hogy jellemzően nincsenek az iskolákban rendszergazdák, igaz, sok helyen azért, mert a vezetőség fel sem fogja, hogy esetleg kellene. De neked olyat kell keresni, ahová szeretnének, de nem találnak.


Hátrányok:

1. A fizetésed a béka feneke alatt lesz. A közalkalmazotti bértábla (vagy hogy is hívják most) semmire nem elég, ebből nem lesz saját házad.

2. A főnököd valószínűleg nem infós lesz, sőt, nagyrészt nem is reál szakos. Ez azzal jár, hogy sok műszaki probléma megoldását az 1.-ben említett szűkös kereseted terhére saját zsebből, (vagy máshonnan) kell megfinanszíroznod, mert a testnevelés-köldöknézés szakos igazgatód inkább költ krepp-papírra és begóniatövekre, mint új switchre, vagy RAM-ra a gépekbe. Nem (csak) azért, mert (még) nem bízik benned, hanem azért, mert a begóniát érti, a RAM-ot meg nem. Neked meg már a kezdéskor mindenképp szükséged lesz pl. UTP dugókra és hozzá krimpelőfogóra, abból meg a használható 8 ezernél kezdődik. És akkor saját munkaállomásod még nincs. Laptopról valószínűleg évekig nem is álmodhatsz...

3. Amikor beállsz, marha nagy kupit találsz majd, nulla dokumentációval, zömében szóbeli, egymásnak is ellentmondó információkkal. Neked kell feltérképezni mindent a szoftverlicenszektől kezdve a hardverleltáron át a kábelnyomvonalakig. Q.va sok, lassú munka, műszerek nélkül, szinte sose érsz a végére, és ha igen, akkor még mindig "semmit se csináltál".

4. Előrelépési lehetőség nuku, csak majd egyszer, munkahely- és profilváltással.



Előnyök:

1. Sok, szerteágazó feladat, szoftver- és hardver szinten is. (Programozás viszonylag kevésbé, hálózatos dolgok annál inkább.) Szóval sokat fogsz tanulni a szakmából.

2. Megtanulsz rendesen googlizni, angol nyelven is, sőt ha kell, olvasni is. (Ha a szóbeli idegennyelv gyakorlásra is van igényed, arra más kereteket kell keresned.)

3. Nagyon jó az iskolai rendszergazdák egymást támogató közössége. Beregisztrálsz a Techinfo levelezőlistára, két-három sorban leírod, ki vagy, és hogy kerültél oda. Ha nem floodolod le a listát az első nap tízezer kérdéssel, akkor sok segítségre számíthatsz majd.

4. Megtanulsz "laikus", nem informatikus felhasználókkal szót érteni. Szerintem a szakmai tudás mellett ez egy olyan fontos kompetencia, amit sajna sehol nem tanítanak, pedig aranyat ér.

5. Amikor már tudsz szerezni magadnak saját benti gépet, valami rendesebb hardverrel, elkezdhetsz rajta linuxozni egy külön partíción (Windows nélkül ugyanis nem leszel meg). Idővel beállíthatsz egy (két, ...) "szervert", amin kisebb (később nagyobb) feladatokat is meg fogsz tudni oldani. (Pl. saját tűzfal, fájlszerver, mentő szerver, hálózati naplózás, iskolai honlap, authentikált wifi beléptetés, stb.) Ezzel rengeteget fogsz tanulni, a renoméd is nőni fog a megoldott problémák arányában, és a későbbi továbblépés lehetőségét is megalapozod.


Amitől még óva intelek:

Olyanba ne menj bele, hogy azt mondják: ez egy kis iskola, kevés géppel, ezért részmunkaidősnek vesznek fel 4, vagy 6 órára. Egyrészt aki ezt kimondja, annak fogalma sincs arról, milyen munka ez, csak hollywoodi filmekben látta, hogy kettőt kattint a hacker és nyílik a zár. Sosem fogja megbecsülni a munkádat, csak követelni fog, de sosem lesz elégedett semmivel. Másrészt arra számíthatsz, hogy az intézmény méretétől függetlenül amúgyis 10-12 órákat fogsz dolgozni, eleinte akár 16-ot is a fentiek miatt. Minden te leszel: tanítási időben a user support is, de a gépeket telepítő szoftveres, meg a kábelcsatornázó hardveres is, utóbbiak természetesen szigorúan a tanítási idő után. És akkor még az otthon, tanulással, fejlesztéssel töltött időt nem is számoltuk!

Tehát, ha vannak családalapítási terveid, akkor azokat pár évvel késleltetned kell.

És ahogy írtam: utána valószínűleg tovább tudsz majd lépni (akár Pestre is, bár nem értem, miért ez a "szent cél" minden vidékinél), de az oktatás területét alighanem el kell majd hagynod (legalábbis érdemes lesz).


Bocsánat, most látom, milyen hosszú lett, de már így hagyom.

2017. szept. 2. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Utolsó köszönönöm szépen. Lehet, hogy ezzel kell próbálkoznom, bár a rendszergazdasághoz még annyira se értek, mint a programozáshoz. Kb. a linux telepítése után megakad a tudásom, max egy-két dolgot raktam rá fel paracssorból. Olyan melóban tudnék jól fejlődni, ahol szakmabeliek vesznek körül, és segítenek. Sajnos én inkább emberektől tudok tanulni mintsem internetről autodidakta módon.
2017. szept. 2. 08:55
 8/12 anonim ***** válasza:
53%

Ha a tudásod kevés, az baj.

HA a tapasztalatod, az más...

2017. szept. 2. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Igen, ezt megértem, de azt írtad, a hasonló lehetőségeid elfogytak, költözni pedig nem tudsz. Ha zsák az utca, akkor kénytelen leszel másfelé menni. Ha egy csatát nem tudunk megnyerni, akkor csatateret kell váltanunk, vagy hogy is mondta a Kapitány a Madagaszkár Pingvinjeiben.


Valahol a személyes pátyolgatás és az autodidakta tanulás között kb. félúton van a távsegítséggel történő tanulás, nem véletlenül írtam a Techinfot. Nézz bele, nyilvános, feliratkozás nélkül is lehet olvasni az archívumot: [link]


Persze lehet, másnak lesz jobb ötlete is.

2017. szept. 2. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Elég egyértelmű, nem? Oda kell menni, ahol van munka.
2017. szept. 2. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!