Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Felsőfokú szakképesítés (OKJ)...

Felsőfokú szakképesítés (OKJ) esetében mennyi a minimálbér és a garantált bérminimum?

Figyelt kérdés
2018. febr. 22. 23:19
 1/4 anonim ***** válasza:
32%
Szezon meg a fazon keverése...
2018. febr. 22. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Ezzel aztán sokra mentem.
2018. febr. 22. 23:45
 3/4 anonim ***** válasza:
92%

Az, hogy egy munkahelyen melyik bért fogod megkapni, nem a végzettségedtől függ, hanem, hogy az adott munkakör igényel-e szakképzettséget vagy sem?

Ha felsőfokú végzettséged van, de egy olyan munkakörben alkalmaznak, ahol nem kell szakképzettség (mondjuk a példa kedvéért takarító, vagy néhány helyen már az eladóhoz sem kell) akkor hiába van akár diplomádis, csak a minimálbért fogod megkapni.

De pl. egy pék már garantált bérminimumért dolgozik 8mimimum)

Szóval a munkakör függő - természetesen csakakkor kasz garantált bérminimumot, ha a munkakör is igényli és a szakképzettséged is megvan.

2018. febr. 23. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
68%

Kedves kérdező!


A minimálbér az a minimális bér, amit a munkáltatónak számodra 8 munkaórás munkanap esetében (vagy heti 40, illetve havi átlag 168) adnia köteles. Tehát ezen bér alatt nem foglalkoztathat téged. Itt már sokan keverik a havibér és a bér fogalmát is. Tehát, ha 6 órás munkanapokkal dolgozol hétfőtől péntekig, akkor a minimálbér 75%-a lesz a havi béred. Ha 4 órás, akkor 50%.

A minimálbérnél a munkakörre a munkáltató nem követelhet meg semmilyen képzettséget, tehát sem érettségit, sem OKj-s, vagy FEOR-os szakmát. Ezek a munkák nem feltétlenül könnyűek, általában fizikai munkák. Ide tartoznak a betanított munkák, a takarítási munkák csak egy része, és továbbá minden olyan munkakör, ahova nem kell semmilyen papír. (Félreértés ne essék, vannak olyan munkakörök, amelyeket nem lehet lefedni semmilyen végzettséggel, mégis havi milliós fizetéseket lehet vele keresni, de a hivatalos bér a minimálbér.)

A minimálbért mindig az aktuális törvények alapján kell értelmezni.

A bérminimum viszont már más. A garantált bérminimum kicsivel magasabb, ugyan úgy törvényileg meghatározott összeg. Ezt a bért azoknak kell fizetnie a munkáltatóknak, akiket úgy foglalkoztat, hogy elvár valamilyen szakmai végzettséget a munkakör betöltéséhez. Ezek a régi típusú szakmunkás végzettségek, illetve a nem OKj rendszerű szakmai képzettségek. (Pl.: szakács). Viszont a munkakörre nézve a munkáltatónak jogában áll felülfizetnie ezt a munkakört, így vonzva a munkaerőt. Ezt béren felüli bérpótlékokkal szokták "kompenzálni".

Viszont, ha túlképzett vagy, (pl.: tehát neked mester-séf vizsgád van, de menzai szakácsként alkalmaznak) akkor ugyan úgy betöltheted a munkakört, de csak a bérminimumot köteles kifizetni a munkáltató.


Régebben erre ott volt a bértábla, ami most is létezik (lásd közalkalmazotti bértábla), csak épp nem nagyon reális. Bértábla van még az egészségügyben és a tanároknak, ott használják is.

Az általános bértábla A, B, C, D, E, F, G, H, I, J kategóriákba sorolták a végzettségek szerinti béreket. Az A 8 általános a B 8 általános+szakmunkás, a C 12 osztályos/érettségi, a D érettségi+szakma, az E a felsőfokú okj-s szakma, majd F fősulis alapdiploma, G fősulis alapdiploma+szakmai belső vizsga (továbbképzések) H egyetemi diploma vagy főiskolai diploma+szakmai tudományos fokozat, I mesterdiploma vagy doktori cím, vagy megfelelő tudományos fokozat, míg a J az előző összes plusz MTA tagság (legalább levelező szinten).

Ezzel ott a baj, hogy ez egy 1997-es évi törvény alapján sorol be, a bértáblát meg 2007-ben 2008 jan. 1-i hatállyal hozták létre, azóta komolyabb változás rajta nem történt. Hivatalosan közalkalmazotti minimálbéren foglalkoztatva havi bruttó 69.000 Ft alapbér járna. De mivel hatályos a minimálbér törvénye is, így mégsem...

A gyakorlatban ez ott esett kútba valamikor 2008-2009 között. Azóta csak egyéni, vagy osztályos, vagy hasonló bérfejlesztések vannak az állami rendszerben. Tehát nincs egységesítve.

Érdemes lenne visszahozni? Talán. Viszont sok oldalról az sem volt valami pontos és jó. A mai Magyar világban pedig ott, ahol az állami cégeknél nem nagyon tudsz előre jutni, mert semmit sem támogatnak, ott értelmetlen.

Szóval OKj-s vizsgád van, így, ha minimálbéres munkára vesznek fel, akkor nem számít, az sem számítana, ha egyetemi docens lennél... ugyan úgy csak a minimálbért kapod meg, bérminimumos munkakörre pedig a bérminimumot. Minden más esetben a kötött munkaszerződés írja le, hogy milyen bérre alkalmaznak. Szakosodott munka esetén ez nem lehet a bérminimum alatt, más munka esetén a minimálbér alatt. Az állami cégeknél kicsivel van felette, ez olyan 200-as alap bruttó körüli kört vet fel, míg versenypiacon akár 6-800 ezres bért is összehozhat. Függ attól, hogy milyen cég, milyen szakma...stb.

2018. febr. 25. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!