Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Vannak, akik még elhiszik azt...

Vannak, akik még elhiszik azt a dumát, hogy munkaerőhiány van?

Figyelt kérdés

Évek óta nézegetem az álláshirdetéseket, de mindig olyanok panaszkodnak a munkaerőhiányra, akik


1. Segédmunkásokat akarnak gombokért és igazából azzal van bajuk, hogy míg ők magas járulékokat fizetnek ki (havi 200 fölött egy 8 órás alkalmazott), addig az emberek keveslik a havi 120 nettót és hiába mondod nekik, hogy ez a munka ennyit (sem) ér, ha neki azt kell néznie, hogy mennyiből lehet megélni. Ráadásul ezért a pénzért és még némi borítékos pénzért napi 12 órát dolgozhat, mert a munkáltatónak nem éri meg több emberrel lefedni az adott munkakört, ahogy a munkavállaló is inkább kidolgozza a lelkét, de legalább ki tudja fizetni az albérletet, rezsit, kaját.


2. Olyan, magasan képzett embereket keresnek (főleg IT szektorban), akik lehetőleg mindenhez értenek. Sokszor a HR-es kislánynak fogalma sincs a programozásról, ahogy a tőkés üzletembernek sem, aki csak a profitot számolgatja, meg hogy az IT most menő, de odaír a hirdetésbe minden 10%-nál nagyobb elterjedtségű programnyelvet, értsen a leendő munkavállaló Javahoz, C-hez, C++-hoz, C#-hoz, meg még 3-4 másikhoz, emellett a szokásos bullshitek a jó kommunikációs képességtől a fluent englishen át a kreativitásig. Mindezt diplomával, több éves tapasztalattal.


És ha végül találnak ilyet és az közli, hogy 2 millió nettó alatt nem vállalja és még egyéb extrák is kellenek neki, mint távmunka lehetősége, akkor az nem lesz jó nekik. Helyette panaszkodnak további 3 hónapig, amíg megint találnak egy olyan jelentkezőt, aki szakmailag megfelel a követelményüknek. Ott pedig megint a fizetési igény lesz a probléma. De a tőkés üzletember egyetlen dolgot nem csinál. Nem néz mélyen magába és gondolkodik el rajta, hogy talán amit tervezett az elméletben nagyon szép, de a gyakorlatban nem véletlenül nem valósította még meg senki. Mert - a segédmunkással ellentétben - ezt a speciális tudást nem tudják elvégeztetni távol keletiekkel, de még kelet-európaiakkal sem nagyon. Tehát vagy MÉLYEN a zsebükbe nyúlnak, vagy kompromisszumokat kötnek.



TLDR


Mutassatok nekem olyan területet, amire TÉNYLEGESEN nem lehet embert találni. Semennyiért! Ilyen terület nem létezik. A minőségi munka és a speciális tudás mindig korrelálni fog a fizetési igénnyel. De minden területre van ember.



2018. márc. 27. 20:11
 1/10 anonim ***** válasza:
93%

Elég jól fizető cégnél rendszeresen interjúztattam IT-s, de nem fejlesztői pozíciókra.

Entry level embereket kerestünk, diploma se feltétel, szó szerint minimális tudást vártunk el.

Olyan embereket szórtunk ki interjúról, hogy pár interjúalany után tök esélytelennek tűnt a dolog. Azt nem értettem némelyiknél, az otthoni számítógépét hogy tudja használni.

Ott tartunk, hogy egy 0 elvárásos pozícióra is a cég recruiterei könyörögnek pályakezdőknek, hogy jöjjenek hozzánk dolgozni.


Amúgy meg ne aggódj, aki tud olyan szinten fejleszteni amiket írtál, azoktól nem fogják sajnálni a bérigényt. Ott nem bérsáv van, hanem ő mondja mennyit kér, és adják.

2018. márc. 28. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Írhatnál konkrétumokat, mert ez így eléggé semmilyenre sikerült. Mi volt a probléma a jelöltekkel? Milyen pozícióra kerestek embereket? Milyen bérsávban? Budapest vagy vidék?
2018. márc. 28. 00:34
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Veszprém megyéről tudok nyilatkozni, itt tényleg elég nagy munkaerő hiány van.


Egyfelől itt a sok multi akik már szállást, utazást, kaját meg minden vackot fizetnek a betanított munkásnak is pluszban meg az ország másik feléből toboroztatnak több munkaközvetítő céggel mivel nincs elég ember. De ugyanúgy gyakran keresnek eladókat, cukrászt, péket meg hasonló szakmunkásokat is.

Gyakornoki munkákat is láttam amit hónapokig hirdettek mert nem volt rá jelentkező, az egyik cégnél volt ismerősöm aki mondta hogy egyetlen jelentkező se volt vmelyik pozíciójukra (pedig semmi extra elvárás nem volt csak hogy gazdasági szakon tanuljon és heti 20 órát érjen rá, míg Bp-n amennyire láttam elvárás 25-30 óra akár, csak alapszakos jöhet esetleg kiemelten végzés előtt álljon fél évvel stb). Diplomát igénylő munkakörnél meg a nagy elvárás többnyire 2-3 év releváns tapasztalat, a többi olyan ami az adott területen szinte alap.

2018. márc. 28. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
83%

"hiába mondod nekik, hogy ez a munka ennyit (sem) ér, ha neki azt kell néznie, hogy mennyiből lehet megélni"

Az nem érdekes különben, hogy valahogy mindig annak a munkája éri a legkevesebbet, aki amúgy a haszon 95%-át termeli? Ez az ember bizony egy gyárban a szalagmunkás, egy áruházban az árufeltöltő és az eladó - és mégis ők nincsenek soha szarba se véve, ők vannak megfélemlítve a minimálbérükért. Ahogy írtad, egy dolgozó nem azt fogja nézni (és teljesen jogosan!), hogy a cégnek ez mennyire éri meg, hanem azt, hogy "húbzmeg, még csak 15-e van, de a kenyér kilója még mindig kettőnyócvan, a minimálbéremből az 50 ezres rezsi kipengetése után megmaradt 30 ezerből meg erre már megint nem telik". Drasztikus minimálbéremelésre lenne szükség már régóta, nem csak a tessék-lássék 5000 forintokra. Néhány cég persze kivonulna, a többi cég viszont megtartaná a dolgozóit.


Amúgy kihagytad a harmadik opciót.

3. Meghirdetik a pozíciót, de nem vesznek fel senkit. Jelentkező lenne dögivel (rövid- és hosszútávra egyaránt), de ha felvennének valakit, annak ugye fizetést is kellene adniuk, így hát inkább nyomatják a munkát minimális létszámmal, amíg be nem sokallnak a meglévő dolgozók is és nem mennek el egyesével és nem cserélődik le a teljes bagázs 2 év alatt. Lásd még az alábbi szócikkeknél: Auchan, Tesco, Interspar.


@3

"Egyfelől itt a sok multi akik már szállást, utazást, kaját meg minden vackot fizetnek a betanított munkásnak is pluszban meg az ország másik feléből toboroztatnak több munkaközvetítő céggel mivel nincs elég ember."

Minimálbérért és 3 műszakért nem is lesz.


"De ugyanúgy gyakran keresnek eladókat, cukrászt, péket meg hasonló szakmunkásokat is."

Szakmai minimálbérért. Jó esetben.


"Gyakornoki munkákat is láttam amit hónapokig hirdettek mert nem volt rá jelentkező"

Gyakornokoknak sokszor még csak nem is fizetnek, ha igen, valami jelképes összeget.


Ugye látjuk a fenti három helyzetet összekötő kapcsot?


"Diplomát igénylő munkakörnél meg a nagy elvárás többnyire 2-3 év releváns tapasztalat"

És azt honnan az atyaúristenből szülje a diplomások 95%-a? Igen, a gyakornoki programokból, de amíg azt látja az ember, hogy ez csak ingyengüri ugyanabban a munkakörben, amiért a dolgozók csilliókat keresnek, addig ezek sem lesznek különösebben népszerűek. Nem mellesleg ez is szinte csak bizonyos mérnöki és infós diplomák esetén létező jelenség, a többieknek még ez az önkénteskedés se adatik meg.

2018. márc. 28. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Nyilván minden cégről nem tudok, de sok fizet gyakornoknak diákórabért ha nem a kötelező X hét egyetemi gyakorlatot végzik. Ha ingyen lakik és utazik plusz havi X összegű ebédet fizetnek az mellett szerintem a minimálbér se rossz, de van 2 műszakos lehetőség is.


A pék és hasonló fizujáról nincs tapasztalatom, a munkatapasztalat meg nem feltétlen kell. A kérdező írta hogy mi mindent elvárnak, arra írtam hogy én amiket látni szoktam abból csak ez az egy ami olyan hogy nem feltétlen van mindenkinek. De pályakezdőknek meg előny hogy sok cég a gyakornokot plusz felvételi meg minden nélkül veszi át főállásúnak.


Saját tapasztalatot/észrevételt írtam le, hogy itt nem az a baj hogy irreálisan magas elvárások lennének vagy semmi pénzért kéne gürizni. Szimplán sok a cég, főleg a nagyobb termelő multik ehhez képest nincs elég ember hogy minden pozíciót be tudjanak tölteni, ebben a régióban tényleg munkaerő hiány van.

2018. márc. 28. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Gyárakban van munkaerőhiány, és ez így is marad amíg 3 műszakban, védőfelszerelés nélkül dolgoztatják az embereket. Igaz, errefelé rohadtul megfizetik, na de egészség csak egy van.

Szakmunkást keresnek, de érdekes módon mindig más a hiányszakma, lassan a fene se tudja követni. Aztán ott az eladó, akinek senki nem akar menni. Mivel szerencsétlen ott áll egyszál egy maga a boltban, és csak reménykedhet hogy épp nem akkor állít be egy 10 fős banda rabolni.

Diplomást meg nem vesznek föl sehova, mert diplomáséknál főbűn hogy szerencsétlennek nincs szakmai tapasztalata.

2018. márc. 29. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
51%

"Diplomást meg nem vesznek föl sehova, mert diplomáséknál főbűn hogy szerencsétlennek nincs szakmai tapasztalata."


És ha egyetem alatt elment volna dolgozni?

2018. ápr. 2. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
70%
Egyetem alatt se tud a szakmájában dolgozni, még önkéntesként sem. Akik dolgoznak, azok diákmunkán vannak, ami ugye nem szakmai tapasztalat. Na meg egyetem mellett nem olyan egyszerű dolgozni. Sokszor még pénteken is estig óráik vannak. Kivéve persze a büfé-ruhatár szakokat.
2018. ápr. 2. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
93%
Mert a diákmunkák 99%-a árufeltöltés, gyári munka, vagy vendéglátóhelyen töltött munka. Azt meg NEM írhatja bele a szakmai önéletrajzába. Mert ha pl. pedagógus diplomája van, jelentkezik egy tanári állásra ahol se se sz.rják hogy ő az egyetemi éve alatt árufeltöltőként dolgozott. Az nem szakmai tapasztalat. Érted már?
2018. ápr. 4. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Én nekem van 1 éves C# fejlesztői tapasztalatom, egyedül terveztem meg programot és osztottam a feladatot stb. stb..


De most hogy megszűnt a munkahelyem és keresek újat, egyszerűen be se hívnak interjúra. Mellette levelezőn végzem egyetemet, online kurzusokat is veszek 1000 euróért. Aztán amikor interjún bent vagyok, akkor is elméleti kérdéseket tesznek fel (lol). Nem tudom most miért lesz egy programozó jó, ha a bemagolja a definíciókat. Pontosan tudom hogy amit kérdez micsoda, stackoverflowon kifejtett leírásokra is emlékszem, konkrétan a kommentekre is. De látszik hogy nem tetszik neki amit mondok, mert ő valami mást tanult :D Amikor meg témába jön hogy online is tanulok, hát ők csak pluralsightot ismerik, más nem érdekli őket.



Majd a végén vagy közlik, hogy nem vagyok elég jó, vagy azt, hogy találtak egy szakmailag jobb embert. Aztán hirdetés fent marad persze :D


A legjobb amikor első körben online logikai teszt van. Megcsinálom 80%-ra (volt pár hibás kérdés de ez most lényegtelen), ott se hívtak be.


Itt Pesten elég nehéz találni szerintem. Legalábbis c# munkát ami nem webfejlesztő.

2018. ápr. 5. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!