Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Szerintetek mi a tuti biznisz?

Szerintetek mi a tuti biznisz?

Figyelt kérdés

Sziasztok, 19 éves vagyok és a szüleimet és másokat nézve rájöttem már rég, hogy nem akarok dolgozni. Nem a munkával van a bajom, hanem hogy ezzel mást gazdagítok, hogy azzal a munkával amivel keresek magamnak 200 ezret, azzal a munkáltatómnak keresek 2 milliót. Vagy 20-at. Ki tudja. És miért ne lehetnék én az, akinek keresik a pénzt? Magyarországon örül az ember ha 200 ezer forint feletti fizetése van, de basszus, az nem sok pénz, bárhogy is nézzük, az emberek pedig bármilyen mocsok munkát megcsinálnak ezért a pénzért.


Persze nyilván nehéz elérni, hogy saját befutott céged legyen, itt jön képbe a franchise. Nem tudok sokat róla, de ha már van egy sikeres, befutott vállalkozás, miért ne csatlakoznék hozzá, ha van rá lehetőség? Biztosan nem annyira jó, mintha egy saját vállalkozás futna be, de a rizikó is sokkal kevesebb.

Ha van egy McDonalds éttermed, az lehet akárhol az országban, majdnem biztos, hogy megéri. És miért ne lehetne egy olyan embered, aki helyetted a főnök, csak mondjuk fele annyi pénzért is főnökösködik, mert nincs saját étterme, nincs is pénze nyitni, nameg főnöknek lenni jó. 100%-osan elvégzi a munkádat, a fele pénz az övé, a fele pénz pedig a tiéd és semmit sem tettél érte. A McDonalds-ot csak példának hoztam fel.


Biztosan sok pénz kell egy franchise fenntartásához, de inkább kifizetek x összeget egy 99% hasznot hozó üzletért, minthogy több profitot remélve kockáztatok, és mondjuk 20% hogy bejön, 80% hogy nem. Nem olvastam statisztikákat, de biztosan nem jobb az arány. És a 'nem jön be' kategóriába azt is beleértem, amik csak vegetálnak, szóval nincs számottevő profit.


Biztosan összevissza írtam, elnézést.


Szóval van a franchisenál jobb és biztosabb üzlet?


2019. jan. 14. 21:27
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
88%
Példánál maradva, van fogalmad róla, hogy mennyi az egyszeri franchise díj a McDonald's-nál? :D
2019. jan. 14. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Azt kívánom legyen szerencséd és találd meg a számításaidat, de ahogy bele akarsz majd kezdeni bármibe, rá fogsz jönni hogy nagyon nem a valóság talaján jársz jelenleg.
2019. jan. 14. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Van, az egyedi.


A franchise korántsem biztos siker. Ha az lenne nem lennének becsődölt franchise tagok.Pedig vannak.Ha 10.000 vásárlóra jut egy francodéba működő üzletre, te nyithatsz a szomszéd utcában másikat , a kettő között oszlik el a 10.000 fő míg nem jön egy harmadik. és már csak 3.000 fő jut üzletenként. Pedig mindhárman azt és ugyanannyiért adjátok és nem értitek, hogy másnak meg miért megy?! Nem ezt "ígérték ".



És miért ne lehetne egy olyan embered, aki helyetted a főnök, csak mondjuk fele annyi pénzért is főnökösködik, mert nincs saját étterme, nincs is pénze nyitni, nameg főnöknek lenni jó. 100%-osan elvégzi a munkádat, a fele pénz az övé, a fele pénz pedig a tiéd és semmit sem tettél érte..


Egészen addig míg meg nem találja a módját, hogy vágjon tönkre és nyisson a bejáratot helyen, a Tied helyett sajátot, többszörös jövedelemért.

2019. jan. 14. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Akkor szerintetek mivel kereshetem a sok pénzt? Van sok kis cég tulajdonos (kettőt ismerek), akiknek csak pár (>10) alkalmazottjuk van, egy nevenincs cégjük, mégis van mindig munka amit el tudnak vállalni. Az egyik villanyszerelő, a másik építész.
2019. jan. 14. 21:58
 5/14 A kérdező kommentje:

Jajj korán küldtem el. Ez így tényleg működik? Keresek partnereket akiknek dolgozik a cégem és több százmilliót fizetnek a melóért, én meg a kis munkásoknak odaadom a piti összeget?


Az a bizonyos villanyszerelő 6 alkalmazottal dolgozik, és egy munkára 400 milliót kapott. (Mondjuk nagy munka, de akkor is) És a cuccok amiket használnak se olyan baromi drágák. Egy céget nyitni nem tudom mennyibe kerül, de az se lehet olyan drága.

2019. jan. 14. 22:00
 6/14 anonim ***** válasza:
90%
Próbáld ki aztán rájössz. De nagyon nem úgy működik ahogy te elképzeled.
2019. jan. 14. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim válasza:
60%

Tuti biznisz nem létezik. Illetve egyfajta igen: ha tudod, mit csinálsz, van üzleti terved, ami valódi tényekre van alapozva, nem hasra beírt számokra, és az alapján megéri csinálni, akkor az jó eséllyel az lesz. De ez tevékenységtől független dolog.


Egy 200 000 Ft-os nettó bérű ember soha nem fog 2 000 000 Ft-ot kitermelni, hacsak nem annyira anyagigényes a tevékenység, hogy az teszi a költségek nagyobb részét. Tegyük fel, hogy a bérköltség és az anyagköltség megegyezik, és csak változó költség van (ami a termelés mennyiségének függvényében változik). A 200 000 Ft-os nettó fizetés igazából 364 000 Ft-ba kerül a munkáltatónak (kb. 300 000 Ft bruttó + a munkáltatói járulékok ami 21%). 2*364 000 Ft=728 000 Ft. Ez az összes költség.

Ha 10%-os haszonkulccsal számolok, akkor kb. 800 000 Ft lesz a cég árbevétele, közel sem 2 000 000 Ft. Az is lehetséges, de akkor sokkal több az anyagköltség. 10-15% haszonkulcs az ami még elérhető általában, bár nincs kizárva ennél magasabb sem, csak éppen nagyon ritka.


Ha ez a számítás így sok elsőre, vagy nem érted, akkor ne alapíts céget, mert fejjel előre bele fogsz esni a betonba.


A franchise-al a legnagyobb baj amúgy az, hogy megszűnik az önállóságod. Tegyük fel, hogy 3 évre szól a szerződésed pl. a Mekivel, és holnap kirobban egy olyan botrány, hogy hirtelen visszaesik a forgalom, nem nagyon, csak pont annyira, hogy már nem éri meg csinálni. De ott a szerződés, nem fogsz tudni kiszállni, az meg nem kérdés, ha jogi útra vinnéd, hogy ő az erősebb.

De nem kell ennyire extrém példa, ha csak beújítanál, mert van egy trend, pl. hirtelen mindenki zöld zsömlét akar enni, nem teheted meg, mert köt a szerződés. Neked azt kell árulnod, amit a Meki mond. Ha ők lassan reagálnak valamire, te is lassan reagálsz.

Mivel a Meki nevet mindenki ismeri, a kockázat itt valóban kisebb. De ha magabiztos vagy és értesz a pénzügyi vonzatához a dolognak (bár a kérdésed alapján nem), akkor önálló vállalkozóként sokkal jobb kilátásaid lehetnek. Picit olyan ez, mint a tőzsdén az alapkezelő vs saját portfólió. Alapkezelőnél alacsony kockázatú részvényeket veszel meg csomagban, így alacsony profitod lesz, de ritkán lesz veszteséged. Saját portfólióba azt veszel, amit akarsz, időnként akár 300%-ot is kereshetsz egy ügyleten egy nap alatt, de ugyanennyit veszíthetsz is. Volt az egyetemen (PTE) egy tőzsde verseny, amit megnyertem, azért, mert egy hirtelen 10-ről 30 dollárra nőtt árfolyamú részvényt shortoltam (=eladtam úgy, hogy nem volt az enyém, azzal, hogy majd megveszem, ha olcsóbb lesz). Még aznap visszaugrott 10-re, így 200% lett a nyereségem. De ha felmegy 90-re, akkor 200% bukta lett volna a vége. Ugyanez egy vállalatra is igaz. Sosem tudhatod biztosra, hogy éppen merre fog mozdulni a teljesítmény, de lehet tervezni (sőt, inkább lehet, mint a tőzsdén, ahol igazából csak találgatsz), és így ezt azért lehet kezelni.


Egy dolgot azért tudnod kell: az induló cégek 90%-a 3 éven belül csődbe megy. És nem az állam, az adók, a gonosz multi, meg Hófehérke miatt, hanem a tervezés hiánya és a hozzá nem értő menedzsment miatt. Szerintem menj el dolgozni, tapasztald ki hogy mi érdekel egyáltalán, tanuld ki azt a szakmát és utána kezdj vállalkozni. Asztalosként vagy villanyszerelőként bőven meg lehet élni manapság, akár alkalmazott akár vállalkozó vagy. Mindkét szakmából hiány van, tuti nem lesz problémád. De ez csak két példa volt, cukrász is lehetsz ha téged az vonz. Hacsak nem állítod bele magadat fejjel a betonba azért, mert fogalmad sincs, mit csinálsz és merre vagy fejjel előre.


Egy dolgot ne csinálj: ne menj azért közgáz egyetemre, hogy megtanulj vállalkozni. Egyrészt nem fogsz, főleg az indulást nem fogod megtanulni, ami neked most a leginkább kéne, másrészt meg túl sok felesleges dolgot is fogsz tanulni. Inkább célirányos képzést keress, jobban jársz.

2019. jan. 14. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Valóban nem értek még semmihezaz üzlet terén, de valahol csak el kell kezdeni, ha nem egy gyárban akarom ledolgozni az egész életemet. Egyébként informatikus végzettségem van.
2019. jan. 14. 22:10
 9/14 A kérdező kommentje:
Semmihez az* kimaradt egy szóköz
2019. jan. 14. 22:10
 10/14 anonim válasza:
60%

Villanyszerelőknél és épületgépészeknél egy munka ára sokszor nem mondja el a valódi hasznot.

Ilyen tevékenységnél rengeteg baromi drága cucc kerül beépítésre az épületbe. Nem mindegy, hogy ezt a cég veszi meg és a megrendelő neki fizeti ki, vagy pedig a megrendelő veszi meg, és a cég csak beépíti. Előbbi esetben a cégnél megjelenik mind anyagköltségként, mind árbevételként, utóbbi esetben viszont sehogy sem. Így ugyanaz a munka pusztán technikai jellegű művelet miatt sokkal értékesebbnek is tűnhet.


Egyik beadandóm pont egy ilyen cégről szólt. 20-25 fős kisvállalat, 500 millió körüli éves árbevétellel. 2012 egy nagyon gyenge év volt az építőiparban, ők akkor is nyereségesek voltak, de ez kemény 30 ezer forintot jelentett. Egész évben. Ugyanebben az évben egy másik cég 2 milliárdos veszteséget hozott össze. Az eredménytartaléka (ez az előző évekről áthozott nyereség/veszteség, az alapítástól kezdve) azóta is negatív, tehát 2016-ig nem tudta ezt a veszteséget kompenzálni. (azért 2016, mert a 2017-es beszámoló még nem készült el, amikor én 2018 tavaszán ezt csináltam, így az volt akkor a legfrissebb adat, most a 2017-es az, a 2018-as pedig május vége felé várható a legtöbb cégnél)


A cégalapítás pedig attól függ, hogy milyen céget szeretnél:

-egyéni vállalkozás két kattintás az ügyfélkapun, de az igazolványnak van díja, talán 10 ezer Ft

-társas vállalkozás esetében már ügyvéd kell, közjegyző, aminek díja van, társasági szerződés kell, mindez pénzbe kerül, illetve ennek több fajtája van, de mindegyikbe kell törzstőke, ami lehet pénz, de lehet más eszköz is, Bt-nél nincs konkrét alsó határ, Kft-nél 3 millió Ft, Rt-nél 5 millió Ft (ha tőzsdére vinnéd, akkor 20 millióra fel kell emelni, ha még nincs annyi, de közvetlenül tőzsdére nem lehet céget alapítani). Ez az összeg csak hasonló módon, azaz tulajdonos által átadott eszköz vagy pénz útján növelhető, a cég által hozott haszon nem adódik hozzá

Mivel lehet eszköz is (ezt hívják apportnak), ha van egy 3 millió Ft-ot érő számítógéped, akkor már tudsz alapítani Kft-t.

-Bt csak legalább 2 taggal alapítható, ebből legalább egy beltag és legalább egy kültag kell legyen

-egyéni vállalkozó és Bt beltagja a saját vagyonával korlátlanul felel a cégéért, tehát ha a cég fizetésképtelen, rajtad fogják követelni a pénzt

-Bt kültagja, illetve Rt részvényese nem felel a saját vagyonával, Kft tagja az általa átadott tőke erejéig felel (tehát ha 3 milliót betolsz egy Kft-be, akkor még 3 milliót követelhetnek rajtad, ezért korlátolt felelősségű társaság)


Hozzáteszem, az alapítással kapcsolatos költségek a cégben elszámolhatóak, sőt, választás alapján ez elosztható 5 évre, tehát nem az első évet fogja hirtelen megterhelni.


Ezenkívül még rengeteg adózási és egyéb vonzata van a vállalkozás alapításnak. Nem érdemes felkészületlenül beleugrani. Az legfeljebb arra jó, hogy utána többre értékeld, hogy valaki másnak dolgozhatsz, és nem neked lesz álmatlan éjszakád amiatt, hogy lesz-e pénz vagy sem.

2019. jan. 14. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!