Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Van valami mód arra, hogy a...

Van valami mód arra, hogy a saját szakmámban is tevékenykedjek egy cégnél, a programozás mellett, megéri elvégezni egy egyetemi képzést levelezőn, ha más területen van már diplomám mesterszakon és nem tervezek kifejezetten pályát váltani?

Figyelt kérdés

Főleg olyanok véleménye érdekelne, akik maguk is alkalmaznak fejlesztőket, esetleg nálam talán jobban belelátnak az egyes munkakörök kialakításába és a munkaerő értékelésébe.


Teljesen más területen végeztem egy számomra már-már teljesen használhatatlan alapszakon. Nem bántam meg, mert oda is az érdeklődésem vezetett, viszont az eredeti munkakörömet rettenetesen nem érzem testhezállónak. Másod-harmadévesként ismerkedtem meg a programozással és szerettem is bele, majd iratkoztam be rá egy évre ősszel egy újabb alapszakra, nappali képzésen (mérnökinformatikus). Szeretem-imádom-érdekel, direkt nem is akartam "ellógni" az egyetemet és azt, hogy normálisan megtanuljam a dolgokat, viszont nem vagyok 18 és úgy érzem, nem is tudom folytatni most ezt, túl nagy luxus egy nappali alapszak. Valószínűleg ha folytatnám, attól kellene tartanom, hogy bármikor abba kell hagynom hirtelen vagy akár csúszok a végtelenségig, mert épp a túlélésre kell figyelnem. Egy percet sem tudtam most sem dolgozni az első félév mellett itt és elvileg ez még legalább egy évig ilyen szoros az időbeosztással megy (a sok labor és gyakorlat miatt). A meglévő diplomámmal meg egy forintot sem tudok keresni mester nélkül. És hiába szeretnék tanulni, már így is három évet töltöttem a felsőoktatásban, közel nulla munkatapasztalattal, ami ugyancsak probléma lesz, ha 25-6-7 évesen is csak itt tartok. Rinya vége.


Jelenleg az tűnik a legjobb megoldásnak, hogy nem pazarolván el az életemből azt a 3 évet, amivel kezdtem a felsőoktatásban, beadom most egy mesterszakra a jelentkezésem és a már meglévő diplomámra építek egy többnyire a gazdasági területhez tartozó papírt (vezetés és szervezés vagy emberi erőforrások lenne egyébként - sajnos a sok rossz közül, amire egyáltalán felvennének ilyen alapszakkal még ez a leghasznosabb és a legérdekesebb számomra), amivel elsősorban talán vállalati közegben tudnék elhelyezkedni. (Pro: relatíve időben lesz msc-s papírom a szakmában (ott ez nem mindegy annyira), mert csak egy év ment el az infós alapszakos kitéréssel, mellette tudok dolgozni is és épphogy nem is csúszok ki az ingyenes féléveimből). Ugyanakkor egyszerűen szomorú vagyok, ha belegondolok, hogy nem ülhetek teljes lelki és anyagi biztonságban és nyugalomban a padban és tanulhatok meg programozni is úgy, hogy nem csak random anyagokkal bohóckodva cseszem el az időm a neten, néha fölöslegesen (azok minősége miatt és mert nem értek hozzá annyira, hogy előre tudjam, mi minőségi anyag és mi pazarlás), miközben csomó olyan egyetemi tárgy anyaga elkerül, ami keretbe helyezné a tudásom és helyretenné azt a tákolmányt, amit kódnak nevezek... Legalábbis én ezt éreztem az egyetem legnagyobb előnyének.



A kérdés az lenne, hogy ha úgy alakul, és esetleg végzek a mesterszakkal (mellette természetesen ugyanúgy foglalkozom a programozással szabadidőmben, mint most), érdemes lenne gyűjteni egy újabb alapszakos diplomára és levelezőn vagy estin megcsinálni (mivel az utolsó államis féléveimet használom el most mesteren), vagy inkább arra koncentráljak, hogy mihamarabb teljes erőbedobással dolgozhassak a "rendes" szakmámban és maradjon a programozás nekem ilyen "papír nélküli hobbimeló", amivel legfeljebb majd itt-ott bepróbálkozok?



Nem két lovat akarok egy fenékkel megülni, de még csak nagyratörő, diplomát igénylő fejlesztői-felsővezetői álmaim sincsenek, csak mondjuk egy olyan munkahely, ahol kamatoztathatom a tudásom a vállalati közegben is, amiről ugye lesz is végzettségem, illetve programozás szempontjából is, amiről meg így nem... Nem tudom, ez mennyire elérhető úgy, ha csak az egyikről van papírom. Tartok tőle, hogy ha meg is tanulok programozni jól, kérdés nélkül benyomnak a kiválasztással vagy a munkaerő szervezésével foglalkozó részlegre, főállásban megfulladni az emberek között (ezért sem érzem testhezállónak, egyszerűen besokallok, ha kizárólag emberek a munkaeszközeim) és ugyanott tartok, mintha nem tudnék semmit programozni, mert az senkit sem fog ott érdekelni, főleg, ha még végzettségem sincs róla.


Illetve nem igazán tudom, hogy érdemes ezt tálalni álláskeresésnél, ha ugyan főállásban nem szeretnék kifejezetten fejlesztő lenni, mert valószínűleg nem érnék fel ahhoz tudásban, másrészt szeretném, ha nem kopna ki a tudásom a másik területen, amihez jobban is értek, viszont ne is redukáljanak le egy közönséges (nem sértésnek szánom, legfeljebb csak magammal szemben) bölcsész/közgazdász (attól függ, melyik diplomát vesszük) szintjére, aki "beleokoskodik" néha a szervezet működésébe, de pontosan annyit ér, mint aki nem is látott soha kódot, ezért a közelébe sem engedik munkaként. Azért ott már nem tartok, egyre inkább nem is szeretnék.


Utólag is sajnálom, ha esetleg túl "hisztisre" vagy csapongóra sikeredett vagy ha nem ide tartozik, viszont 3 napom van eldönteni, hogy mi legyen, mit válasszak továbbtanulási útként, hogyan csináljam, pedig már lassan legalább két hónapja ezen töprengek sikertelenül. :(


2019. febr. 14. 16:55
 1/2 anonim ***** válasza:

Nehez helyzet, probalok beleokoskodni. (Lassan 20 eve dolgozom iT-skent, 10 evet fejlesztokent, mostanra engineering maanger-kent.)


Elsonek kezdjuk a mit, aztan johet a hogyan.

Mindenkeppen valasztani kell, ez biztos, fel-fejlesztot/fel-bolcseszt nem keres egy ceg sem, hogy 4 oraban ez, masik feleben amaz.

Rakd egymas melle a ket iranyt, kezdj el pro-kontra dolgokat felirni. Melyiket szeretned allandora csinalni? Melyik hogy fizetne most es hogyan kesobb? Melyikkel konnyebb munkat talalni most palyakezdokent es utana? Melyik ad tobb szabadsagot, pl home office? Ha kulfold szoba johet, mennyirre konnyu mashol hasznositani?

It szempontbol: 25-26-27 evesen nem keso diplomaval allast keresni, de fontos hogy utolso evben azert mar dolgozgass egyetem mellett, ne 0 honap tapasztalattal allj ott. Az atlag IT-snak addigra ez mar kozel sem lehetetlen, sot.

Fejlesztokre most es kesobb is nagyon nagy szukseg lesz, sot egyre inkabb, ez mind a fizetesen, mind az allasajanlatok szaman is meglatszik.

Az hogy nem leszel a vilag legjobb fejlesztoje az nem annyira relevans. Egyreszt idovel jon a tapasztalat, masreszt atlagban 6-7 “sima” medior-senior fejlesztore jut egy architect, egy nagyon nagytudasu fejleszto. Szoval hely van minden tudasszintnek megfeleloen, es jelenleg a palyakezdo, junior fizetes is a magyar atlag felett van Budapesten, seniorkent siman duplajatol felfele.

Kulfoldon, ha angol megy (ez idehaza is elvaras azert minimum alapszinten), akkor egy az egyben hasznosithato a tudasod.

Es amugy par ev utan a fejlesztesen beluli tapasztalattal akar tudsz olyan iranyba mozdulni, hogy a masik diplomadnak is hasznat veheted. Gazdasagi informatikus, line manager, scrum master, szervezetfejlesztes, stb. Itt a fejlesztes menetenek az ismerete egszen hasznos fizetesnovelo tenyezo lehet.

Ha ezt szeretned, emellett dontesz, akkor tolnam az egyetemet mindenkeppen, masodev utan vagy freelancer-kent vagy reszmunkaidoben dolgozva, ami mind anyagilag jol jonne, mind munkatapasztalatkent felbecsulhetetlen lenne. Ha igy lesz, akkor kb kizart, hogy diploma utan 1-2 honapon belul ne legyen tobb ajanlatod is. (Siman lehet, hogy ott, ahol elotte is voltal.)


Nyilvan en az IT fele huzok, elfogult vagyok, de teny hogy hihetetlen anyagi biztonsagot tud hosszutavra nyujtani, ezzel nehez versenyezni.

Ha van kerdesed, irjad, legkesobb holnap este megint benezek.

2019. febr. 15. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm, megfontolom az általad írtakat. Igazából a legsürgetőbb kérdés a mesterszakos jelentkezés. Szeretném azt a papírt mihamarabb megcsinálni, bár az is járható út, ha levelezőre adom le a jelentkezésem, arra pedig lenne reális esély, hogy a mesterszak végére ezzel együtt el tudom érni a junior szintet is egy olyan nyelvből, aminek az alapjait jelenleg is ismerem és ha nagyon nem jön be, azzal elindulni. Aztán legfeljebb ha a fizetésem nem is engedi, majd diákhitelből később esetleg bevállalok egy alapszakot ezzel kapcsolatban ismét.


A fő gondolatmenetem az, hogy akárhogy is, az egyiket elismerik papír nélkül, ha az illető jó. A másikkal viszont papír nélkül biztosan nem megyek semmire, papírral elvileg egész jók az esélyek.

2019. febr. 15. 19:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!