Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Nyugat-Európában élő magyarok:...

Nyugat-Európában élő magyarok: arányait tekintve mennyire megterhelő anyagilag külföldön a lakásbérlés vagy vásárlás?

Figyelt kérdés

Amennyire én látom, Magyarországon, Budapesten még egy viszonylag jól fizetett, multis (de mondjuk nem top-menedzser) irodista számára is nehézséget jelent a lakásbérlés vagy vásárlás.


Szerintem lakás terén már a viszonylag jól keresők is ugyanott vannak, mint egy magas árszínvonalú nyugat-európai városban (London, Berlin, Bécs stb.), ahol köztudottan drága a lakhatás. A CSOK valamit számít, de szerintem a drágulás miatt nagyrészt elolvad a plusz összeg jelentette előny, az ember _legalább ugyanannyi ideig dolgozik a szakmájában_ egy lakásért itt, mint egy nyugat-európai nagyvárosban, ahold viszont a közszolgáltatások (egészségügy, tömegközlekedés, oktatás stb) jobbak és az adott város élhetőbb.


Nem politizálni szeretnék, hogy ki mit gondol erről a jelenségről, vagy, hogy az emberek hosszabb-rövidebb ideig külföldre mennek élni, dolgozni.


Egyszerűen az érdekelne, hogy kinek mi a tapasztalata a lakhatás költségével kapcsolatban. Kérlek, írjátok meg a városotokat is.



2019. ápr. 18. 09:22
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Én Németországban (az eredeti nyugati területén) élek régóta.

Itt egy egy szobás apartment havi bérlete kb 400-600 Euro plusz rezsi, egy kétszobás lakás 900-100 Euro plusz rezsi.


Egy két szobás lakás ára 200-600 Ezer Euró közt mozog,a helytöl függöen. (Ezek egyike sem luxuslakás, de jobb, mint egy panel)


Anyagilag valamivel jobban élünk itt, ami a legnagyobb különbség, az az emberek általános hozzáállása - ez az, amiben kategóriákkal jobb itt.

2019. ápr. 18. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nyugat-európai tapasztalatom nincs, viszont sok ismerősöm igen, akik kint élnek (Németországban és a briteknél, íreknél). Sokat beszélgetünk és alapvetően fura jelenséget tapasztalok.

Sokaknak itthon nem opció a szobabérlés, vagy az élettér megosztása, ugyanakkor amint külföldre megy, azzá válik. Így természetesen jobb életszínvonalon tud élni, mint itthon, különálló albérletben. Többet tud félretenni.

A baráti körben az is alap jelenség, hogy általában a diplomás ismerősök itthon próbáltak meg érvényesülni, míg az érettségivel/szakmával rendelkezők külföldre mentek már középiskola után. Különbségként annyit tapasztalok, hogy míg nekik 30 éves korukra megvolt a saját lakásra/autóra való, addig a legtöbb itthon maradt diplomásnak is, de csak hitelből. Most pont abban a korszakban vagyunk, ahol azt látom, hogy az olló kezd összezárulni, vagyis ők megteremtették ezt maguknak, hazajöttek, itthon próbálnak érvényesülni. Tehát fentről indultak és azt gondolom "lefelé" tartanak, avagy stagnálnak. A diplomás és/vagy jó szakmában dolgozó ismerősökön pedig pont azt látom, hogy mélyről indultak, de szárnyaló ágon vannak, tehát amellett, hogy hitelmentesítik magukat szép lassan, a vagyonuk egyre gyarapszik.

Sokan persze egyáltalán nem akarnak hazajönni, de rajtuk általánosságban nem látom azt, hogy sokkal jobban élnének mint mi itthon. Talán nagyobb az emberi elfogadás, az anyagi nyugodtság.

Ez persze sarkítás, csak a saját ismerősök körében tudok szétnézni és releváns tapasztalatot gyűjteni.

Hogy számszerűsítsek is, ugyan Budapest, de ez is egy adat. Mindketten mérnökként dolgozunk a párommal, a havi bevételünk kb. nettó 850 ezer forint egy hónapban + néha valamennyi prémium, vagy 13. havi fizetés, de ezzel most ne számoljunk. Ha egy önálló albérlet 150 ezer+rezsi, akkor sem okoz gondot kigazdálkodni, de ehelyett inkább összedobtunk nehezen (még más kategóriájú kezdő fizetésekből) egy önerőt és saját lakást vettünk hitelre, amire most 60+rezsit fizetünk és folyamatosan előtörlesztünk, tehát a részletünk is egyre kevesebb. Tudom, hogy ma Magyarországon nem ez a színvonal az átlag, még is azt mondom, hogy érdemes ezt is vizsgálni, hiszen a barátaink közül rengetegen (és tényleg nagyon sokan) élnek hasonló fizetésekből. Valószínű mi külföldön sem panaszkodnánk, de nem látjuk értelmét elmenni.

2019. ápr. 18. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Én Németországban élek. Jelenleg egy 2 szobás lakást bérlek havi 100.000 ft plusz rezsiért. Havonta 4-500.000 ftot tudok megspórolni. Ha minden jól megy, jövő év végéig összegyűlik annyi, h magyarorszagon készpénzre tudjak házat venni. Ugyanis nem szeretnék itt maradni örökre. Ez már nem az a Németország ami régen volt. A család, barátok közelsége ezerszer többet ér minden pénznél.

N32

2019. ápr. 19. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!