Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Felmondási idő letöltése...

Felmondási idő letöltése miatt büntetés lehetséges?

Figyelt kérdés
Április 22-én felmondtam a munkahelyemen ahol külön kértem hogy ne kelljen letölteni a felmondási időt. Előttem pár nappal aki leszámolt meg az előtt is egy héttel aki leszámolt senkinek nem kellett letölteni a felmondási időt. Nekem viszont nem egyeztek bele hogy eljöjjek azonnali hatállyal. De én eljöttem és most kártérítést akarnak tőlem kérni 250 000 Ft-ot. Jogos ez?
2019. máj. 21. 21:12
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Igen
2019. máj. 21. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
50%
Jogos, de a mértéke nem biztos. A le nem töltött felmondási időre jutó bér az elfogadott.
2019. máj. 21. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

A témában ajánlom a 2012. évi I. törvényt, amit egyébként csak a Munka Törvénykönyve néven ismert. Az általad előadott produkcióról az alábbit írja:

"84. § (1) A munkavállaló, ha munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg, köteles a munkavállalói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeget megfizetni.

(...)

(3) A munkáltató követelheti az (1) vagy (2) bekezdésben meghatározott mértéket meghaladó kárának megtérítését is. Ezek együttesen nem haladhatják meg a munkavállaló tizenkét havi távolléti díjának összegét"

Az tehát jogos, hogy kártérítést kér tőled a cég, mert jogellenesen, a felmondási időt figyelmen kívül hagyva léptél le. Hogy az összeg jogos-e, azt nem lehet megmondani, erről a munkáltatótól kell kimutatást kérni. Lehet, hogy a távolléti díj nem lenne 250.000 Ft, de más kárt is elszámol a cég (pl. nem tudott teljesíteni egy megrendelést a kieső munkaerő miatt).

2019. máj. 21. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Persze, hogy jogos, benne van a szerződésedben, hogy mennyi a felmondasi időd, az interjún is nyilván megkérdezték. Ott kellett volna elmondani, hogy ennyi a felmondási időd, ha véletlenül belemennek a közös megegyezésbe, akkor esetleg tudsz kezdeni előbb.


Az nem érv, hogy másnak nem kellett letöltenie. Amit te csináltál, az azonnali hatályú felmondás, amire egyébként a törvény ad(ott volna) lehetőséget, ha pl a munkáltató megsértette a jogaidat, vagy ha a munkáltató által biztosított munkavégzési körülmények életveszélyesek. Ezt írásban kell a munkaadóval közölni, indoklással együtt. (Egyszer csináltam ilyet, nem volt kellemes, de nem vitatták, szó nélkül elengedtek.)

2019. máj. 21. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Jól kiba*tál magaddal.
2019. máj. 21. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Ja, lehet, hogy a másik két delikvens próbaidős volt...


Lehet jogos...

Te otthagytad őket, a helyedre meg nincs senki, bevételkiesés miatt nem is sok a 250 K.

Főleg, ha a fizetésed megkaptad.

2019. máj. 22. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
57%

"de más kárt is elszámol a cég (pl. nem tudott teljesíteni egy megrendelést a kieső munkaerő miatt)."


Gondolom írásban követeli a le nem töltött felmondási időre járó távolléti díjadnak megfelelő összeget, valamint az egyéb (bizonyítható) kárát is és leírta, hogy mit, miért követel, valamint a jogorvoslati lehetőségedet is.


Ugyanis ezt szóban követelni elég vicces, mivel vita esetén a munkaügyi bíróság a következő lépcsőfok, ha be is akarja hajtani Rajtad a cég, ha önként nem teljesíted.


A le nem töltött felmondási időre járó távolléti díjat nevesíti a törvény, az egyéb károkozás miatti követelés már nem ilyen egyszerű történet, mivel azt a munkáltatónak bizonyítania is kell, ha Te nem értesz vele egyet. A bizonyítást már a bíróságon kell megtennie.


Azt, hogy a 250 ezer forint követelés jogos-e, mi nem tudjuk, ahhoz tudni kellene, hogy a távolléti díjad összege ennyi lenne, vagy sem. Ha igen, akkor jogos, ha nem, akkor miként jött ki nekik ez az összeg?

2019. máj. 22. 04:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek!Nem lettem boldogabb!Valami mérséklést nem lehet kikönyörögni?Nincs ennyi pénzem!!!
2019. máj. 22. 04:51
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
Ezt a munkáltatóval kell rendezned. Amúgy meg súlyos szerződésszegést követték el, muszáj szankcionálnia, mivel ki nem rúghat, marad a pénzbüntetés.
2019. máj. 22. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
sajnos jogos, a munkaehly eldöntheti hogy elfogadja-e a kérést vagy nem
2019. máj. 22. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!