Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Főállás mellett jelenleg...

Főállás mellett jelenleg milyen levonások vannak átalány adózás esetén?

Figyelt kérdés

Van főállásom, heti 36h meghaladó,

A címben említett, Ebben a vállalkozási formaban gondolkodom. Köszönöm de más, kata, tétel elszámolásos stb nem aktuális. Csak ez érdekelne,ennél a bevételből mik jönnek le amit be kell fizetni belőle esrtemben? Példaként: ha pl 100.000 bevételem volt februárban.

Lehet egész évben csak 1-2 bevételem lenne csak ezért gondolkodom ebben. Az is érdekelne, szembe állitva a adószámos magánszeméllyel mi a pro contra. Köszönöm szépen.


2019. okt. 23. 10:10
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Az éves nettó árbevétel 60%-a után fizetsz szja szerinti adót az osztalékra.Nem tudsz költséget elszámolni, annyi a hátránya és igazából a különbsége a tételeshez képest másodállásban.


( Nekem tavaly ez 13 millióra 1,1 millió lett volna, mert egy régebbi kókler könyvelő az első tört évi indulás után elfelejtett kijelenteni átalányadózás alól holott 4 éve tetelesen lettek leadva a bevallások és direkt van visszaforgatva a fejlesztésekbe az eredmény évközben , hogy csökkenjen az év végi adóalap is a bevétel folyamatos növelése mellett. Végül több lett volna a fizetendő adóm, mint a ténylegesen kimutatott és kivett osztalék. Így engedték visszamódosítani a 1553-at is a múlt hónapban. )

2019. okt. 23. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Igen azt ertem. 60% utan. De le tudnád vezetni hogy is nez ez ki részletesen?
2019. okt. 23. 13:19
 3/13 anonim ***** válasza:

15% szja-t kell a jövedelem után fizetni.


Alap esetben főállásban 40% a költség, 60% jövedelem.


Mellékállásban esetedben 25% a költséghányad és 75% jövedelem alapja.


De ezt befolyásolja a tevékenység jellege is:


Csak kisker tevékenységre 83% a költség és 17% a jövedelem arány.


Vagy kistermelőként 85%, vagy állati eredetű termékek, állattenyésztésből származó bevételre 94% költséggel számítják és a maradék lesz csak az adóköteles jövedelem. De a kistermelő átalányadózó e tevékenysége alapján szerzett jövedelmének 75 százaléka után szochot is fizet.


"Az átalányban megállapított jövedelem az összevont adóalap részét képezi, amely után 15 százalékos adó fizetendő "

"Átalányadózás választása esetén a

megállapított bevétele és az átalányban megállapított jövedelme figyelembevételével kell meghatároznia."


Nálam pl. ezért volt az, hogy 13 millió 60%-a 7,8 millió jövedelem és azután kellett volna a 15%-ot 1,117 milliót befizetni szja-ba.

2019. okt. 23. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Na en már annyi változatot hallottam hogy... nav nál pl teljesen mast mondtak. Adóalap 60%. Ebből jön le 9% adó, 15 szja es 17.5% szoc adó. Ezt mondták.
2019. okt. 23. 14:05
 5/13 anonim ***** válasza:

A tételes szjas-nak igen, azokat kell a vállalkozói jövedelem után megfizetnie. De ez összevont adólapba tartozó jövedelem lesz, nem vállalkozásból származó jövedelem.


Átalányadóhoz itt van pl egy kalkulátor, meg a NAV 3. számú füzete sem mond mást.


[link]


SZJA bevallásban pedig 11.sorba kerül az összevont adó alaphoz amibe nem tartozik bele a vállalkozásból származó jövedelem, mint a tételes költségelszámolásos szja szerit adózónál, ami a 13-05 ön kerül levonásra a a vállalkozói jövedelemből a maguk osztalékra vonatkozó százalékukkal.


Ez nem vállalkozói jövedelem szerint adózik, hanem összevont adóalapba tartozik, a 13-06 116. sorából:


"Az átalányban megállapított jövedelem a 115. sor „c/d” oszlopának összegéből

116. sor: Ebbe a sorba a 115. sorba írt bevételéből az Önre vonatkozó költséghányad

levonásával megállapított jövedelmét írja be. "


Majd csak eztuán kell 15% szja-t fizetni, meg adott estben szochot, ha arra kötelezett ( pl, kistermelő )

2019. okt. 23. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. De én már nem értek semmit mostmár. Akkor én esetemben hogy alakulnak amit le kell adóznóm az említett 100e ft után?
2019. okt. 23. 15:02
 7/13 anonim ***** válasza:

Ha minden hónapban lenne 100 ezer forint bevételed, akkor másodállás átalányadó szerint 1,2 millióra 300.000 Ft költséget vonnak le és a 900.000 -et kell adóbevalláskor beírnod a 13-06 116. sorába, illetve az összevont adóalaphoz a 11. sorba. Ezen a lapon szerepel majd pl. az M30-as igazolásod szerinti fő állású munkabéred is Azzal együtt fogja meghatározni az adóalapodat és azután kell fizetni, vagy visszaigényelni az szja-t.


Önmagában az átalányadózásból származó bevéled után kellene fizetned 182.880 Ft szja-t, de mivel összevonva adózik más jövedelem adóalapjával és esetleges adókedvezményeivel, lehet hogy nem kell a legvégén összesítve ennyit fizetned, vagy az is lehet, hogy ennyivel többet kell fizetned, attól függ a többi ide tartozó , - összevont adóalapba tartozó - jövedelem kapcsán fizetendő szja-d vagy visszaigényelhető szja-d lenne.

2019. okt. 24. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Nem értem totál az egészet már. Ma beszéltem a NAV információs vonallal , és ott már azt mondták hogy ez esetben amit vázoltam fentebb, mondjuk kiállítok 100e számlát, tehát ennyi bevételem van 1 évben akkor:

10% nyugdíjjárulék, 7% egészség biztosítási járulék, 17.5 % szociális adó, 15% szja. Vagyis 29700 ft megy be a kasszába. Ez tényleg így van? mert ez már a 4ik változat, az előző nav info vonalnál a hölgy mást mondott. Ő valami 9% adóról, aztán 15% szja és 17.5% adóról beszélt összesen. Itt meg már megint mást olvasok... kész vicc ez az egész.

2019. okt. 24. 17:50
 9/13 A kérdező kommentje:
Norbi, a hölgy most a nav nál megerősített hogy főállás mellett 60% az adóalap. Te csak 25% írtál. Az arra vonatkozik aki kiegészítő tevékenységként csinálja, aki nyugdíj mellett teszi (szó szerint ezt mondták nekem). Na most kinek ... az ember.
2019. okt. 24. 17:53
 10/13 anonim ***** válasza:

Akkor lehet úgy van, hogy ott is 60% és csak a nyugdíjasoknak 25%.


Ami biztos, hogy ilyen esetben nem érintenek a vállalkozói osztalékalapok százalékai meg ilyenek amiket mondtál korábban.

2019. okt. 25. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!