Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Milyen céget/egyéni vállalkozá...

Milyen céget/egyéni vállalkozást kell indítanom?

Figyelt kérdés

Hello,

Eddig maszekben, hobbi szinten csináltam videó, film forgatást és az ezekkel kapcsolatos utómunkákat.

Hála Istennek annyira megnövekedett a munkám iránt a kereslet, hogy hivatalos, számlaképes vállalkozóvá kellene válnom. Mi lenne a számomra legmegfelelőbb vállalkozási forma?

Nem szeretnék trükközni, de őszintén szólva nem értek sokat az ilyen dolgokhoz. Egyetemista vagyok, és egyetem mellett végezném ezt a munkát. Éves szinten szerintem maximum 3-4milló bevételt tudnék kipörgetni. Az viszont biztos, hogy lenne/lesz olyan hónap, amikor nem lesz bevételem. Tehát azt tudom, hogy a sima kata nekem nem jó. De akkor mi? Mi a folyamata egy ilyen egyéni vállalkozás létrehozásának? Mire kell figyelnem? Milyen költségekkel jár? És hogyan kell az adót befizetni?

Minden választ előre is köszönök! :D



2021. ápr. 21. 11:27
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Az attól függ milyen költségszinttel dolgozol. Ha nincs sok költséged, még akkor is lehet, hogy megérné, hogy kifizesd a 12*25ezer katát, ha nincs minden hónapban bevételed.

Nappalis suli mellett lehetsz még másodállású szja-s vállalkozó, itt havonta nem kötelező fizetni, viszont év végén az eredményedet le kell adóznod 9%-kal, majd a maradékot kötelező kivenni, mint osztalékot (szja+szocho). Vagyis mondjuk 4 milliós bevételnél, ha pl volt 1 millió költséged, akkor a fennmaradó 3 millióra csak a nyereségadó lesz 270 ezer, és akkor még az osztalék adója is 8kiló körül. Szóval már is jobban megéri az évi 300 ezres kata.

De mondom, sokmindentől függ. Lehet az átalányadó lenne a legjobb neked, de ennyi infóból ezt nem lehet megállapítani.

Iparűzési adóra is kell gondolnod, itt is lehet több adózási módot választani. Plusz nem mindegy, hogy hol van a székhely, mert a helyi rendelet dönti el, hogy mit és hogyan kell adóznod.

Egyéni vállalkozást amúgy kb 2 perc alatt lehet csinálni, a többi sallang ami több idő.

2021. ápr. 21. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Először is ez azt hiszem végzettség köteles tevékenység (pl a fotós tuti az). Szóval kell végzettséget igazoló okirat neked vagy alkalmazottadnak, ha egyéni vállalkozást csinálsz, kft-nél nincs ilyen. Illetve az egyéni vállalkozás is követel befektetést. A páromnak főállása mellett van egy KATÁS vállalkozása. Van amikor van munka, van amikor hónapokig nincs, de fizeti rendesen a 25 ezreket, mert ennél olcsóbb nagyon nincs, ráadásul az éves bevétele neki is 3-4 millió körül van. De ha azt nézed, hogy 300 ezer Ft befizetéssel fel tudsz használni 3,7.et azért úgy már nem rossz. Szóval amikor nincs bevétel azokat a hónapokat meg kell "hitelezni", a pénzt pedig úgy kell beosztanod, forgatnod, hogy akkor is tudd fizetni, amikor nincs bevételed. Katát lehet szüneteltetni, de azt csak akkor érdemes, ha tudod, hogy pl 3-4 hónapig tuti nem lesz bevételed, de annak is megvannak a szabályai.
2021. ápr. 21. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszi az eddigi választ!

Igen, lehet mégis érdemes lenne a kata-n elgondolkodnom. Főleg ha annak az adminisztrációja is egyszerűbb. :D Meg ha nem havi, hanem évesz szinten gondolkdok, akkor jobban kijön a matek.

Sajnos sok költségem nemigaznán lenne, mert az eszközök már adottak. :D Valszeg ritkán lenne leszámolható költségem éves szinten.

Az ipraűzési adót ha jól tudom évi kétszer kell fizetni, de ennél többet nem nagyon tudok róla, egyébként Somogy megyében lenne bejegyezve, az eddigi tervek szerint...

2021. ápr. 21. 11:54
 4/8 A kérdező kommentje:

Én egyébként úgy néztem, hogy nem engedély, csak bejelentés kötelesek:

[link]


[link]

2021. ápr. 21. 12:01
 5/8 anonim ***** válasza:

Nem, rosszul tudja a kettes. Fotózáshoz valóban kell, de videóhoz nem kell végzettség és csak részben bejelentésköteles.

Iparűzésit sem feltétlenül kétszer kell fizetni (hamondjuk a tételes katát választod, akkor kétszer van valóban előírás), az pedig, hogy somogy megye az kevés, mert minden kis falunak külön rendelete és esetleges adóelőnye van :)

A fent elmondottak alapján valszeg a kata lenne a jó megoldás neked, de ezt ne vedd részemről szakmai tanácsnak, mert nem ismert még minden részlet azért.

2021. ápr. 21. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
0%
Így semmit
2021. ápr. 21. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Somogy megyén belül Csurgó településen.


De csak, hogy jól értem-e az eddigieket:

Ha mondjuk KATA-s lennék, akkor éves költségem lenne a 300ezer forint adó, plusz az iparűzési, ami mondjuk 60ezer, továbbá a könyvelő költségei? Kötelezeő egyáltalán a könyvelő? :D

És van még valami? Mert a költség határok egyenlőre nem gondolom, hogy elérem. Így kb ennyi lenne?

2021. ápr. 21. 12:33
 8/8 anonim ***** válasza:

Kamarai tagdíj évi ötezer.

Iparűzési adó, ha a katásat választod, akkor most a kedvezmények miatt évi 25 ezer.

Könyvelő természetesen nem kötelező, de elnézve a kérdésedet azért lehet hasznos lenne, lehet megérné azt a havi 5-10 ezres költséget :)

Ezen kívül természetesen még lehetnek költségek, pl ha családi házban laksz.

2021. ápr. 21. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!