Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Milyen havi fix kiadásai...

Milyen havi fix kiadásai vannak egy egyéni vállalkozónak?

Figyelt kérdés

Egyéni vállalkozó státuszban szeretnék kreatív, grafikai munkákat végezni a közeljövőben. Valaki le tudná írni nekem, hogy milyen kötelező kiadásokkal/járulékokkal (pl. TB, stb) kell számolnom minden egyes hónapban? (Egyébként adózási forma esetében az EVA-ra gondoltam, a KATA sajnos nem megfelelő számomra.)


Tehát, ha mondjuk minden hónapban - az egyszerűség kedvéért - bruttó 100 000 forint a bevételem, abból a kötelező tételek levonása után mennyi maradna a zsebemben?

(Ha van esetleg erre valami jó kalkulátor a neten, annak is örülnék. :) )

Továbbá, mi alapján dől el, hogy valaki ÁFA fizetésre kötelezett-e vagy sem?


Előre is köszönöm!



2013. febr. 23. 15:32
 1/9 anonim ***** válasza:
92%

A járulék mértéke attól függ mennyire jelented be magad:

[link]


Az Áfa meg attól, hogy alanyi adómentességet kérsz vagy nem. ( éves 6 millió bevételig lehetsz alanyi adómentes)


Állandó költséged a könyvelés, bankszámla, esetleg, telefon, és anyagköltség + pénzügyi tranzakciós díjak


Járulékokról itt olvashatsz:

[link]


Eva kalkulátor itt:

[link]

2013. febr. 23. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszi a választ.


Mondjuk bejelentem magam minimál bérre. Közben találtam egy kalkulátort amivel kiszámoltam, hogy (114e Ft-os bruttó minimálbér esetén) 78 802 Ft a teljes adó kiadás (szocho, nyugdíj, eü, szja) és 69 825 Ft a nettó bérem.


Tegyük fel, hogy egy hónapban 300 000 Ft (+ ÁFA?) számlázok a megrendelőimnek.

Kifizetem állambácsinak a kalkulátor által kiszámolt 78 802 Ft-ot és a bevételemből megmaradó (300 000 - 78 802) 221 198 Ft lesz a havi nettó teljes bevételem? Jól értem? Ezek után kell még majd valamit adóznom?

2013. febr. 23. 17:10
 3/9 anonim ***** válasza:
67%

Attól függ, hogy számlázol-e áfat, lehet Áfa-t is kell fizetned.


Ha 0 Ft lenne a költséged (tehát nem kell a munkádhoz beszerezni semmit, csak munkadíjat fizetnek) és áfa-san számlázol, akkor 81.000 mehetne is kapásból az államnak a 300-ból, mint Áfa. Így maradna 219, amiből kifizeted a járulékaidat és marad 147.


(Ha van költséged is, mert a helyszínre oda kell valahogy jutni, telefonon egyeztetni,stb. Akkor azoknak a számláknak az áfa összegével csökkentheted a fizetendő áfa-dat.)


Ebből vond le a a költségeidet (könyvelés díja cca. 10-15 ezer/hó, bankszámla díja 2-5 ezer/hó ,átutalások díjai, esetleg benzin, telefonszámla, stb.) és ha kellett hozzá valamilyen anyag (pl. festék, vagy szórópisztoly, stb.), akkor annak a vételárát.

Ha ezek után is marad annyi, akkor fizesd ki magadnak, a nettó 70 ezret.


Ha még így is marad, akkor az marad a számládon és jöhet a következő hónap.


Majd pedig következő év elején lesz még olyanod, hogy iparűzési adó (ezt a székhelyed szerinti önkormányzat, az előző éves bevételed alapján határozza meg és esetleg Áfa (ha áfakörös lennél). De ezek nem havi szintűek, hanem éves, vagy negyedévesek.


Ha alanyi adómentes vagy, akkor viszont nem tudsz ezzel számolni, hanem nettó 300-at számlázol és annyit kapsz.


Nem kell áfat fizetned, de el sem tudsz számolni a költségekből áfa-t. Tehát ha itthon mondjuk beszerzel valamilyen alapanyagot a munkádhoz, azt 27%-os áfaval veszed meg, de a 27%-ot nem igényelheted vissza ez esetben, míg áfakörösen igen.


Ugyanakkor az áfa fizetési kötelezettség sem havi, és azonnali. Három havonta kell elszámolni és fizetni.

Ezért célszerű egy cashflow tervet csinálni, hogy ne ússz el vele, mert csalóka lehet, hogy az áfa 81.000 ugye így 3 hónapig rajta marad a számládon, de igazából az nem profit, hanem egy "céltartalék".


Itt tudsz letölteni egy aktuális cash flow táblázatot, és eredménykimutatást:


[link]


Ne írj át benne képleteket, csak töltsd fel a tervezet bevételi,kiadási adataiddal.

2013. febr. 23. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
0%
Ha csak ilyen havi 300 ezreket számlázol, akkor simán lehetsz KATA-ás, és áfamentes. Havi 50 ezer cakk-pakk.
2013. febr. 24. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Ez nem egészen így megy. Induló vállalkozás nem lehet EVA-s, és ma már nem is éri meg ezt választani. Sok függ attól, hogy van-e 36 órát elérő főállású munkaviszonyod. Ha van, akkor jó, ha nincs, akkor viszont bruttó havi 100-ért ebben a formában bele sem érdemes kezdeni.
2013. febr. 25. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Tavaly októberben lettem egyéni vállalkozó, most januárban lettem KATA-s. 50 ezret fizetek havonta, és ÁFA mentes vagyok. Nincs ebben semmi bonyolult.
2013. febr. 25. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszönet a válaszokért mindenkinek!


A KATA nálam azért nem nagyon jöhet szóba, mert elég szűk lenne a megrendelőim köre és megeshet, hogy 1 év alatt ugyanazon cégnek többet fogok számlázni 1 millió forintnál. És amennyiben jól tájékozott vagyok, e fölött az összeg fölött már a NAV felé kell jelentgetni, stb...


#5 válaszolónak: Nincs mellette másik állásom, a vállalkozás töltené ki a teljes munkaidőmet. És természetesen bruttó 100-nál azért többet szeretnék keresni :)

2013. febr. 26. 21:46
 8/9 anonim ***** válasza:
76%

Nem ez hülyeség, tudnod kell bizonyítani, hogy a saját irodádban dolgozól a saját cuccaiddal, és csak be kell jelenteni a navnál.

Egyébként ha ennyire nincs fogalmad semmiről, akkor könyvelő, nehogy úgy járj, mint az a csávó, aki itt panaszkodott, hogy évekig szarul fizette a járulékait, aztán a NAV rávart 7 milliót, ő is egyéni vállalkozó volt, így a teljes vagyonával felelt érte.

Érdemes havi 20 ezret kifizetni, persze nagyon sok szar van, idén már jött emberke is, akinek szar könyvelője volt, 1-1 millát le szedett róluk a NAV, szóval ésszel.

Nem bűn ha nem értesz hozzá, ezért van a könyvelő, de ha nem mész el egyhez a tisztán látás végett, magadra vess!

2013. febr. 26. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszi. Már bejelentkeztem egy könyvelőhöz, meglátom mit matekozunk ki. Mindenesetre ha anyagilag ráfizetősnek fog tűnni, akkor biztosan nem vágok bele...
2013. febr. 26. 23:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!