Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Kriptovaluta kereskedésnél...

Kriptovaluta kereskedésnél egyéni vállalkozáskor hogyan kell könyvelni a már meglevő kriptovalutát és milyen tevékenységi kör ennek a neve?

Figyelt kérdés

"Magánszemélynél az önálló tevékenységből származó jövedelmek között, míg vállalkozások esetén a pénzügyi műveletek eredményei között kell kimutatni. Magánszemély esetében az árfolyamnyereség esetén 15% SZJA + 14% EHO fizetési kötelezettség keletkezik.[4] Vállalkozásoknál árfolyamnyereség (pénzügyi műveletek nyeresége) esetén adóalap növelő tétel és 10% TAdó kötelezettséget kell kimutatni, amennyiben árfolyamvesztés (pénzügyi műveletek vesztesége) keletkezik, úgy ez adóalap csökkentő tétel lesz. Árfolyamnyereség esetén sem keletkezik iparűzési adó kötelezettség.

(...)

vállalkozások esetén a fent ismertetett adókötelezettségen felül – amennyiben a nyereséget a vállalkozásból ki kívánjuk vonni, úgy – osztalékadó fizetési kötelezettség is felmerül, amely az osztalékra jogosult oldalán (de a vállalkozás, mint kifizető révén) további 15% SZJA és 14% EHO fizetési kötelezettség is keletkezik"


Ezt értem. Amit eladtam s amit vettem azt év végén egymásból ki kell vonni s keletkezik nyeresség vagy vesztesség. Magánszemély esetén 15+14%. Vállalkozó esetán 10+15+14%. Amit nem értek az az, hogy ha én magánszemélyként vásároltam, mondjuk 0.1 bitcoint 150 000 Ft-ért, majd kereskedni akarok vele, s ehhez kiváltom a vállalkozóit, akkor hogy igazolom, a költséget? Mivel amikor vettem, akkor még nem volt vállalkozásom, és igy nem a vállalkozói számlára vettem. A másik amit nem értek, ha nem veszem ki hanem további kriptovalutát vásárlok akkor nem keletkezik adókötelezettség? Merthogy akkorjóval több lesz a vásárolt kriptovaluta értéke, mint az eladotté.


2017. okt. 21. 10:17
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:

Kriptovaluta és tőzsdei ügyletek kereskedéséhez nem kell kiváltani vállalkozóit - nem értem, Te miért szeretnél?

Egyszerűen csak le kell adózni év végén.


Az viszont sokkal nagyobb probléma, hogy adózni úgy lehet utána, hogy hivatalos, Pszáf által felügyelt kimutatást (pl. brókercégek kivonata) kell tudnod adni arról, mennyiért vetted, mennyiért adtad el, mennyi nyereséged keletkezett. stb.

Márpedig, ha jól tudom, kriptovaluta esetében ezt nem fogod tudni "bemutatni".

2017. okt. 21. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 A kérdező kommentje:

sajnos tévedsz, mert üzletszerű kereskedéshez a nav megköveteli a vállalkozóit. napi több üzletkötés egy éven át pedig már igencsak kimeríti az üzletszerű fogalmát.

nem létező dokumentumok (ugy értem a nemlétzését, hogy ha akarja valaki akkor se lesz neki, nem ugyhogy nem hozta létre) bemutatását nem követel meg, de azt igen, hogy pl. egy vállalkozói számlával igazoljuk az ügyleteket. magán számlát nem fogadnak el.


a vállalkozói másik nagy előnye, hogy akkor rengeteg mindennel lehet csökkenteni az adóalapot.


ezeket tudom, az eredeti kérdés a tevékenységi kör megnevezésre szólt valamint arra hogy a már meglevő kriptovalutát hogy tudom bevinni a vállalkozásba költségként?

2017. okt. 21. 11:30
 3/26 anonim ***** válasza:
Ha ez tőzsdei ügylet, mint ahogy az 1. írta, akkor nem kell vállalkozónak lenni és nem üzleti tevékenység.
2017. okt. 21. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 A kérdező kommentje:
és hogy derül ki, hogy az e?
2017. okt. 21. 19:51
 5/26 A kérdező kommentje:

"Kriptovaluta és tőzsdei ügyletek kereskedéséhez nem kell kiváltani vállalkozóit - nem értem, Te miért szeretnél?

Egyszerűen csak le kell adózni év végén.

"


Amúgy azért hogy költségként le lehessen írni egy csomó mindent.

2017. okt. 21. 20:11
 6/26 anonim ***** válasza:
46%

5-ös, bocs, hogy ezt mondom, de lehet, hogy nem vagy tisztában a vállalkozói dolgok működésével (vagy én a kriptovaluta kereskedéssel :D)


Na szóval a vállalkozónak a beszerzett áruról SZÁMLÁVAL kell rendelkeznie: 5 darab valamit vettél 1000 ft-ért.

Kérdem én: honnan, ki fog számlát adni Neked pl. a bitcoin vételről?

Tőzsdénél a brókercég nyilvántartásában, értékpapír számlán nyomon lehet követni pl. a valuta, részvény vétel-eladást - ez hivatalosan ellenőrzött a PSZÁF által.


Mégis ki fogja ellenőrizni, hogy te hol, mikor, mennyiért vettél? Hogy fogod tudni bebizonyítani, ki fog számlát adni Neked erről?


Vállalkozóként pedig, ha eladsz valamit, akkor írod meg Te a számlát, hogy 5 darabot eladtál 1500 ft-ért.

Adózni az 1000 ft és a 1500 ft közötti nyereség után kell (5x500= 2.500 ft), ebből írhatod le a költségeket.


Tudomásom szerint brókercégek még nem árulják a bitcoint - ha mégis, akkor bocs, lemaradtam :-)

2017. okt. 21. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 A kérdező kommentje:

Tudok mondani ellenpéldát. Ha valaki adok veszekkel foglalkozik, s magánszemélyektől vesz s ad el, akkor neki kell számlát adni, de a magánszemély neki értelemszerűen nem ad.

Én úgy tudom, hogy a virtuális valuta esetében az átutalást fogadja el a Nav, mint igazolást valamint a webes felület ahol veszem és eladom szintén ad egy virtuális igazolást minden vásárlásról és eladásról. A Termék amúgy itt a kriptovaluta maga amit 10-15%-al többért adnak el mint amennyiért megveszik.


Ép ennek szeretnék utána járni, hogy jól tudom e.

találgatások is érdekelnek, csak kérem írja le mindenki, hogy amit ír az ellenőrizte is, vagy csak találgat.

2017. okt. 21. 23:23
 8/26 anonim ***** válasza:
Ahhoz, hogy tenármit is leírhas havi 200 ezret kell magad után befizetni, az kötelező.
2017. okt. 22. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 A kérdező kommentje:
és ezt milyen jogcímen?
2017. okt. 22. 10:29
 10/26 anonim ***** válasza:

Kötelező bér, és járulék. Törvényileg előírt.

Ha van 8 órás bejelentésed nyilván ez nem áll fent.

De például céges számla fenttartása, stb.

És csak nagyrészben áfát írhatsz le.

Részvényeknél nincs ÁFA.

Ja és ha ezzel foglalkozól csak számítógépet írhatsz, mosóport, kaját nem.

2017. okt. 22. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!