Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Osztalék vagy vállalkozói...

Ari20 kérdése:

Osztalék vagy vállalkozói kivét? Egyéni vállalkozásom van főállás mellett, az éves szinten a várható jövedelmem 2-300 ezer forint. Ebből sajnos könyvelőt nem tudok fizetni, én magam próbálok utána olvasni és intézni az ügyeimet.

Figyelt kérdés
Ha jól értelmezem akkor a vállalkozói kivét után járulékokat és SZJA-t (Nyugdíj, EBizt, Mváll ) összesen 33,5 %-ot kell fizetni, osztalékként veszem ki, akkor pedig SZJA 15% és EHO 14% - azaz 29 %-ot kell. Jól értelmezem? Ezeken kívül akkor mást nem kell fizetni? Ha így van, akkor az év végi nyereséget érdemesebb osztalékként kivenni.

#adózás #jövedelem #SZJA #osztalék #egyéni vállalkozói kivét
2017. nov. 8. 14:49
 1/5 Sandol ***** válasza:
79%

Kedves Kérdező!


Az osztalék egyéni vállalkozásnál nem értelmezhető fogalom.

Alapból az SZJA bevallásban leadózod év végén a megtermelt jövedelmed.Ott egyszer 10% szja-t fizetsz, egyszer 15-öt, és még a 14% ehot. Azonban ez nem jogosít semmilyen ellátásra, tehát ha táppénzre mész, nem kapsz, mert nem volt jövedelmed, és a nyugdíjba sem számít bele, hiszen nem volt nyugdíjjárulék alapot képező jövedelmed.

Ha vállalkozói kivétként veszed ki, akkor minden járulék rárakódik. SZJA, nyugdíjjárulék, egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulék, plusz még rájön a 22%-os szociális hozzájárulási adó. Viszont ezzel jogosultságot szerzel táppénzre és nyugdíjra is.


Azért az elég fura, hogy SZJA-s egyéni vállalkozóként nincs könyvelőd, vagy valaki olyan, aki segíteni tudna.

Biztos megcsináltál mindent? Gondolok itt '08-as, '58-as bevallásokra vagy ezeket helyettesítő NY-es nyomtatványra, iparűzési adó bevallásra, kamarai regisztráció, befizetés. Nem tudom, hogy mi a tevékenységed, de lehet, hogy másik kamarához is be kell regisztrálni.

Ha ezeknek mind utánanéztél, akkor nagyon jó, de szerintem így elég kockázatos könyvelő nélkül csinálni.

2017. nov. 8. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Jajj, első, ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna...


A vszja 9%.


A 36 órás mviszony melletti ev biztosított, még járulékfizetés nélkül is. Jogosult lesz tp-re, egyéb pénzbeli ellátásra, ha a többi feltételnek is megfelel. Ha nem fizet járulékot, akkor az ellátásai alapja a szerződés szerinti jövedelem, amit a törvény egyéniknél a minimálbér másfélszeresében határoz meg.


Kérdező, keress könyvelőt.

2017. nov. 8. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Sandol ***** válasza:

Kedves második!


Elnézését, tényleg helytelenül írtam. Figyelmen kívül hagytam, hogy van főállása.


Attól még a bevallásokat érdemes megnézni.

2017. nov. 8. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat. Mindennek utána olvastam (valamikor anno még elvégeztem a mérlegképes könyvelőit) de az már lassan 17-18 éve, azóta rengegetet változott minden és nem dolgoztam a szakmában. Az osztalékot azért kérdeztem, mert az idén beadott SZJA-mban próbaképp beírtam a várható jövedelmem/kiadásom (mindig a NAV programmal készítem el a bevallásom) - és ott kihozta hogy kell fizetnem osztalékadót és EHO-t is. Beírtam bev.-kiad. és hogy marad 200 ezer forint vállalkozói jövedelmem. Erre számolt nekem a program 14 ezer forint SZJA-t, Vállalkozói osztalékalapot 180 ezret aminek a 15%-a 27 ezer, és erre még ki kellett töltenem 14%-os EHO-t 25200. Így összesen a 200 ezer után kell fizetni 66.200 Ft befizetendőt.. létezik? Marad 133 ezrem - ha könyvelőt fizetnék, akkor már nem is éri meg dolgozni mert az évi minimum 60 ezer. nekem maradna 70 ezer..
2017. nov. 9. 08:06
 5/5 A kérdező kommentje:

Azt hiszem, megtaláltam a pontos leírást (hátha valaki más is ebben a cipőben járna, mint én):


Mennyit és mikor kell fizetnem, hogy alakul a havi jövedelmem? 2017 évben


A főfoglalkozású vállalkozó által kötelezően fizetendő járulékok.


A járulékokat a tárgy hónapot követő hónap 12. -ig kell bevallani és átutalni, a NAV megadott számlaszámaira.


A fizetendő járulékok a következőképpen alakulnak:


A számolás alapja esetünkben a 2017 évben garantált bérminimum, azaz: 161.000 Ft


Egészségbiztosítási járulék alapja a 161.000 Ft 150 %-a (241.500 Ft), mértéke 7 % = 16.905 Ft


Munkaerő piaci járulék alapja 161.000 Ft 150 %-a (241.500 Ft), mértéke 1,5 %= 3.622,5 Ft


Nyugdíjbiztosítási járulék alapja a 161.000 Ft, mértéke 10 % = 16.100 Ft


Szociális hozzájárulási adó alapja a 161.000 Ft 112, 5 %-a (181.125 Ft), mértéke 22 % = 39.847,5 Ft


A fizetendő járulék összesen, havi: 76.475 Ft.


Fontos! A járulékfizetési kötelezettség a vállalkozás eredményességétől (bevételétől) független. Azt a vállalkozás indításának napjától, akkor is fizetni kell, ha a vállalkozásban nem keletkezett bevétel.


A személyi jövedelemadó.


A vállalkozói kivét.


Vállalkozói kivét utáni SZJA 15 % (161.000 Ft 15 %-a) =


Fizetendő SZJA összesen: 24.150 Ft


Vállalkozói kivét nettó összege (161.000 Ft - EB 7 % 16.905 Ft - MPJ 1,5 % 3.622,5 Ft - NYB 10 % 16.100 Ft - SZJA 15 % 24.150 Ft) =


100.222 Ft, mely a nettó bérnek felel meg.


Vállalkozói és osztalék alap utáni SZJA.


A mennyiben az egyéni vállalkozás bevételeiből a költségek levonását követően marad osztalék, akkor az a következőképpen terhelődik:


Vállalkozói SZJA 9 %


Vállalkozói osztalék alap SZJA 15%


EHO 14 % (maximum 450.000 Ft-ig)


Helyi iparűzési adó 0 % és 2 % között településtől függően.


Mellékfoglalkozásban végzett egyéni vállalkozás esetén.


Fizetendő járulék: nincs


Vállalkozói kivét után fizetendő SZJA: nincs


Vállalkozói kivét: nincs


A személyi jövedelemadó


Az egyéni vállalkozás bevételeiből a költségek levonását követően maradó osztalék, a következőképpen terhelődik:


Vállalkozói SZJA 9 %


Vállalkozói osztalék alap SZJA 15%


EHO 14 % (maximum 450.000 Ft -ig)


Helyi iparűzési adó 0 % és 2 % között településtől függően


Tekintettel arra, hogy az egyéni vállalkozó köteles kivenni a vállalkozói osztalékot, automatikusan vállalkozói osztalék alap SZJA és EHO fizetési kötelezettsége keletkezik.


Vagyis 36 órás főállás mellett éri meg vállalkozni(talán).

2017. nov. 9. 08:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!