Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mivel szűrőanyaggal lehet...

Zoozzoo88 kérdése:

Mivel szűrőanyaggal lehet hatékonyan csökkenteni a víz foszfát szintjét?

Figyelt kérdés

650literes akváriumról van szó. Minden érték teljesen rendben van kivéve a foszfát. Kb 2 hete kezdett el magasra kúszni. Növényes az akva és elég durván tele van növényekkel. 60db kistestű hal lakja (20cselle,30neon 6db törpe páncélos 4db palacsinta algázó) és kb 30db garnéla. Postakürt csigából nem tudom mennyi, de van bőven.

Etetés nálam egy fagyi kocka (5 féle, minden nap más) és kettő darab ilyen kis garnéla chips. Ettől elvileg nem mehetne fel a foszfát szint ilyen drasztikusan, rothadó növény sincs.



2023. márc. 11. 09:10
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Mikori indítású az aksi? Be van állva?

Az oké, hogy rothadó növény nincs, de fajtára jellemző, egészséges növény növekedés, van?

Mert ha ilyen téren valami nincs rendben, vagy a fénnyel, vagy nem rég indult az aksi, akkor akadozhat a növények anyagcseréje, és akkor nem bírják felvenni a foszfátot.


Érted a problémámat, hogy egy sok növényes aksiba jó bőven kell még adagolni is foszfátot, nem hogy sok lenne!

Amúgy a növények tápozásáról nem írtál, de akkor gondolom nem tápozol foszfáttal, mert úgy érdekes lenne, ha meglepődnél rajta, hogy sok van...


Na szóval, létezik foszfát megkötő granulátum, de egy sok növényes akváriumban nem kellene, hogy sok foszfát legyen.

Emiatt viszont a növények anyagcseréjében lehet valami hiba, és így a foszfát megkötő granulátum használata, a probléma szőnyeg alá söprése.

Azt kellene kideríteni, miért nem veszik fel a növények a tápanyagot.


(Illetve hogy mivel tápozol)

Utána meg azt kell majd tisztázni, milyen növények vannak, mennyi, milyen fényerő mellett, stb.

2023. márc. 11. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Mennyi a foszfátod? Sokszor van, hogy a teszt fals értéket mutat. Mivel tesztelsz? Milyen növénytápot használsz?

Van foszfát megkötő gyanta, de először pár nagyobb vízcserét probálnék meg.

2023. márc. 11. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

TF tápot használok. Az akva 2022 október végén indult. Nem azt mondom hogy 100%-osan bevan állva de a nitrát szint az nulla ha nem tápozok. Se ammonia se nitrit nincs. Sera teszteket használom. Kh6 gh12

A fényt Krisz Malawi Szabó készítette, ha jártas vagy akvarisztika körökben róla biztosan hallottál már. Nagyon jó kis lámpa, minden növény szépen fejlődik kivéve a bacopa ami nagyon fura. Van még mocsári hortenzia, egy csomó ambulia, bekatutaj, anubiasok (árnyékban) szóval nem algásak, valamilyen mohám is van de azt most nem tudom pontosan melyik fajta, ebben viszont megindult a fonal alga, innen jött az ötlet hogy valószínű a po4–el gond lesz. Aztán van még vizi petrezselyem, mycrosorum, egy kevés fodroslevelű vizikalász és van még kettő fajta amiket az sem tudta megmondani hogy milyen növény akitől kaptam. De mindegyik szépen fejlődik. Egyedül a bacopa vegetál, ja és a mocsári hortenzia öregebb levelei lyukadnak ki, pici apró lyukak lesznek rajtuk.


Most a macro tápot azt levettem teljesen mert abban ugye van foszfát is. Pici nitrátot adagolok külön meg a planter megy rendesen. Tuti hogy valami tápanyag felvételi hiba van mert pár napja hártyásodás is van a szűrő rész tetején. Azért csak ott látszik mert állandóan megy a levegőztető plusz a visszanyomó ág is mozgatja a vizet. Ja és megy a co2 is, igaz csak módjával.

2023. márc. 11. 11:48
 4/12 A kérdező kommentje:
Közben kifelejtettem még pár dolgot. A sera teszt sima mérésnél kapásból 2mg/L-t mutatott. Innentől már nem csináltam a higított mérést mert ez is sok. Ja és vasat is adok még hetente 4ml-t szintén TF-ből mert annak a szintje meg állandóan alacsony.
2023. márc. 11. 11:52
 5/12 A kérdező kommentje:

Lehet még is csak a tegnapi méréssel volt a gond, mert csináltam egy vizcserét (kb 95 liter) és a mostani mérés eredménye 1mg/L

Ennyire nem higulhat fel nettó 550liter viz ha az 1/5-e cserélve van. Vagy tévedek? Amúgy nem tüneti kezelésként tettem fel a kérdést hanem a konkrét probléma megtalálása elött azért csinálni akartam valamit nehogy elhullás legyen a túl sok foszfáttól

2023. márc. 11. 12:21
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Elég speciális téma, inkább kertészkedés. Aquascaping csoportokban, fórumokon is kérdezősködnék, sokuknak ez a specialitásuk.


Én a magam részéről nem mondanám (extrém) soknak a foszfátot, és azt se, hogy ettől lenne az algásodás.

Inkább valami mikro elem, vagy CO2 hiány korlátozza a tápanyagfelvételt.

Lehet akár kálium, vagy mangán hiány is.


Azért is ajánlom az akvakertészeket, mert sokuknak megvan egy adott fényerőhöz, növény mennyiséghez a bevált receptje, lehet, hogy 1 másodperc alatt megmondják a tutit. Bár ők valószínűleg azzal kezdik, hogy hány lumen a fény, és milyen spektrumú, úgyhogy annyi nem lesz elég, hogy "jó kis lámpa" . :)

Én viszont pl TF-t soha nem használtam, nincs vele tapasztalatom, tehát csak ötletelni tudok.

De az eddigiekből az jött le, hogy tápozás vond van, vegetálással, hiánytünetekkel, és nem a foszfát a sok, hanem (a liebig elv értelmében) valamiből inkább hiány lehet.

2023. márc. 11. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Próbálj meg egy másik tesztet.

1mg/l az nem olyan sok, kéne mellé egy 10-15mg nitrátszint, úgy az optimális a növények számára, és olyan 0.05-0.1mg vas. Ha nem jók az arányok, az algásodáshoz vezetjet.

2023. márc. 11. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Igen az 1mg/L az már megfelelő szint lehet ha nitrát és vas szint is megfelelő. A nitrát szintet 10-25 közé lőttem be. Ilyen skálával dolgozik a sera. A vas szintet pedig 0.1 - 0.25 közé. Én úgy tudom hogy ezek az optimális mennyiségek.


Amúgy én a sera termékekről még sehol nem hallottam rossz tapasztalatot.

2023. márc. 11. 13:11
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

" ha nitrát és vas szint is megfelelő."


Ha már a makro elemekkel kezdjük, logikus azzal is folytatni, és kizárni a kálium hiány lehetőségét, tekintve, hogy annak a hiány tünete a kilyukadozott levél. A 8 féle mikroelem, (a vassal együtt) meg majd jöhet ez után, különös tekintettel a mangánra, aminek a hiánya szintén produkálhat hasonló tüneteket.

2023. márc. 11. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

A TF macro tartalmaz: nitrátot, foszfátot, káliumot.


A TF planter: Bór, Réz, Cink, Mangán, Molibdén, Magnézium, Kálium, Kobalt és vas tartalmú.


Kálium hiányra én is gyanakszom. Nem tudom lehet e külön adagolni? Mondjuk mérni sem tudom mert ilyen tesztem az még nincs. De asszem beújítol egyet

2023. márc. 11. 13:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!