Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Melyik külső szűrőt ajánlanátok?

Melyik külső szűrőt ajánlanátok?

Figyelt kérdés

Adott egy 170 literes akvárium.

Annyit szeretnék kérdezni, hogy a JBL CristalProfi e902 greenline - külső szűrő (90 - 300l) vagy ugyanennek a 60-200l változata lenne job választás, a tisztább viz elérése érdekében.



dec. 18. 05:56
1 2
 1/13 Barnabas333 ***** válasza:
100%

Szia! Kell hozzá a 902-es a gyári adatokat mindig felezd le, sőt talán még az eggyel nagyobb sem ártana. Nekem a 702-es van 140 literre de pont csak elég. Úgy lett jó, hogy bele tettem a JBL extra szűrőanyagát. Az agyaggolyókat középre. Persze akvárium függő is, ha pár sügért fogsz taratni növányek nélkül akkor, elég simán a 902-es.

Tele hallal meg növénnyel határ eset lesz... A JBL clearmec plust tettem a szűrőbe, úgy már vígan viszi az akvámat, csak 4 havonta azt sajnos cserélgetni kell benne.

dec. 18. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Ez a 7,6 l-es térfogat csak parasztvakítás, a nettó szűrőtérfogat 5 liter sincs, úgyhogy ez mindenképpen kell.

[link]


A vízforgatás ugyanez, mióta a jbl ráált erre a green dologra, keveset fogyasztanak a gépei, de nem is nagy erőgépek. Mire beérik a szűrőközeg, 1/3-madra esik vissza a vízforgatás.

Úgyhogy idővel, pár hónap múlva, valószínűleg még a nagyobb mellé is fog kelleni egy gyors belső, ami rásegít az áramlásra.

A linkben is olvasható, ha pl. egyedüli szűrőnek akarnád használni, a GA szerint kb. 65 literig lenne jó. És ezt az áramlás (mechanikai tisztítás) gyengesége korlátozza le ennyire.

De biológiailag is 150-200 liter körül van a teljesítményének a vége, a 4,7 literes térfogat miatt.

dec. 18. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Itt találsz egy táblázatot a ténylegesen használható méretekről: [link]


Nagyon sok múlik azon, hogy mi van az akváriumban. Ha nagyon sok a növény és nincs állat, akkor kevesebb szűrés is elég. Minden más is befolyásoló tényező: talajválasztás, világítás, stb.

Én azt javaslom inkább válassz fölé a táblázatban megadottaknak. Tudom, hogy drágább, de az sem olcsó, ha harmad áron kell eladnod a rosszul választott szűrőt, vagy további szűrőt kell beiktatni.


Általános akvarisztikai bölcsesség, hogy túlszűrt akvárium nincs. A fenti oldalról idézve: "A szűrő választásnál nem azt kell nézni, hogy elégséges-e a kiválasztott szűrő a megvásárolt akváriumunkhoz, hanem azt kell nézni, hogy mekkora mozgásteret kívánunk magunknak hagyni - mekkora tévedési lehetőséget akarunk magunknak biztosítani a későbbi időkre."

dec. 18. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 Barnabas333 ***** válasza:
85%

3-as azért a Green akva kicsit már túlzásba viszi, ezek az adatok egy nagyon kimaxolt profi high-tec akvárhoz vannak megadva. De tény, hogy azért is jobb egy nagyobb, mert ha egyszer még nagyobb akvát veszel, akkor is jó lesz.

Tényleg nincs túlszűrt akva, csak alul.

dec. 18. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

@Barnabas333 Van egy, azt hiszem, japán fazon a youtube-on, aki szűrés nélkül épít nano akváriumokat, akár garnélásakat vagy neonhalasat. Az a magic, hogy annyi növényt telepít be, hogy az összes tápanyagot felvegyék és ne maradjon tápanyag az algáknak. Azért nála sincsenek csodák. Induláskor (csak növénnyel) napi! 50% fölötti víz csere, később heti 50%-os víz csere.

A Green Aqua biztosra megy, amivel egy kezdő sem nyúlhat nagyon mellé. Amikor már tudod, hogy x mennyiségű növénnyel y mennyiségű hallal mennyi szűrés kell, akkor tényleg túlzás a táblázatuk. Ha viszont kevesebb, vagy egyáltalán nincs benne gyakorlatod (azért kérdez valaki ilyesmit a gyk-n, mert bizonytalan benne), akkor szerintem korrekt a táblázatuk.

dec. 18. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

2-es vagyok.


Én is adtam egy greenaqua-s linket, és utaltam is rá a válaszomban, hogy általában hogy számolnak.

Tény, hogy bizonyos értelemben túlzásba viszik.


A nézeteltérés onnan van, hogy a külső szűrőket 99,5 %-ban biológiai szűréshez optimalizálják, beért szűrőközeggel, nem sok áramlást tudnak csinálni. (nagy a szűrőtérfogatuk, ami lefojtja a keringetést. Viszont a nagy szűrőtérfogat, kiválóan gondoskodik a biológiai szűrésről.)

Ezért költséghatékony, és praktikus választás a biológiai szűrést egy külső szűrőre bízni, ugyanakkor a megfelelő flow kialakításhoz, rásegíteni az áramlásra egy erős, és akár kis térfogatú belső szűrővel.


A G.A. úgy számolta a saját számításait, hogy ezeket a szűrőket önmagában nézte, mindenféle belső áramoltató rásegítés nélkül!

Hát, ha egy olyan gépre akarjuk bízni az áramoltatást, ami nem erre van tervezve, lesznek nehézségek!

Pl.:

A táblázatban a 3. szűrő, 500 l/h, 3 l-es eheim. Lazán megszűr biológiailag egy 100 literes aksit, csak az ő 500 l/h-s vízforgatása rámegy arra, hogy a 3 liternyi beért szűrőközegen átpréselje a vizet, ezért kell mellé egy 5000 ft-os valami gagyi belső szűrő, ami besegít abban, hogy ne legyenek pangó részek az aksiban, és nagyjából 1-2 helyre (jobb esetben a szűrő beszívó csonkjához) terelje a mechanikai szennyeződést.


Ráadásul a GA az erősen növényes vonalat képviseli, ahol az ajánlott vízforgatás óránként 10-12...15-szöröse az aksi térfogatának! (névleges, de a gyakorlatban is marad belőle vagy 6-szoros vízforgatás)

Ha ezt egy arra alkalmatlan külső szűrővel próbálják meg elérni, nem kell csodálkozni rajta, ha 3-4..5-szörös méretű szűrőket ajánlanak.


De ha az ember beáldozza a látványt, és belefér, hogy legyen egy belső is az aksiban, akkor azért kisebb külsővel is megoldható a szűrés!


Ebben az esetben viszont ez a kisebb szűrő is a nagyobb, mert nettó szűrőtérfogatban ildomos elérni az akri térfogatának a 3 %-át, ami jelen esetben több, mint 5 liter lenne, és a nagyobbik szűrő is épphogy rendelkezik nagyságrendileg ennyivel (se) .


Volt egyébként nemrég hasonló téma, a 3. válasz az enyém:

https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..

dec. 18. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Barnabas333 ***** válasza:
Nekem egyébként úgy megy a 140 literes, hogy van benne a külső E702-esen kívül egy picike karos belső szűrő is. De azt inkább csak bónusznak, meg bió szűrésnek tettem csak bele. A 90 literesem csak egy olyan karos viszi és tökéletesen elég.
dec. 18. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat és a gyors segítséget mindenkinek! Lényegében egy sugeres akvarium van tervben, keves novennyel
dec. 19. 04:29
 9/13 anonim ***** válasza:
Pláne a nagyobbat!
dec. 19. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Barnabas333 ***** válasza:
170 literben csak kevés sügér fér el, csak jelzem kedves kérdező, gondolom nem törpe sügérekben vagy nehezen beszerezhető kis testű csiga sügérekben gondolkodsz...
dec. 19. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!