Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Milyen fajta rágcsáló van a...

Milyen fajta rágcsáló van a fotókon? Pocok, vagy cickány?

Figyelt kérdés

Ez pocok? Milyen fajta?

Esetleg cickány?

Mutatok fotókat, sajnos a hosszú bajsza nem látszik az öt fotó egyikén sem. De megfigyelésem szerint a házi- és mezei egér bajszánál hosszabb a bajsza.


Relatíve rövid a farka.


Azért tudtam jól megfigyelni, mert az egérrel ellentétben sokkal kevésbé fél az embertől. Csak a hirtelen mozdualtaimra menekül, de másodpercek múltán visszatér, ha magvakat talál elszórva körülötem. Hosszú másodpercekig, lassan mozogva keresgélt és rágicsált az orom előtt.


Elég dundi példány, szép, zsemleszínű. :)


(Tengerimalac és hörcsög nem valószínű, gondolom, de majd a hozzáértők elmondják, mi ez.)


Kvázi természeti környezetben fotóztam, pontosabban amellett egy melléképületben. Mező, domb, erdő, patak is van nagyon közel:


[link]

[link]

[link]

[link]

[link]



2021. ápr. 10. 20:09
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
75%

16. voltam. Fotózott egered sztem egyáltalán nem pocok (max pocakos:-D). Egyből erdei eget láttam bele, erdei pockot viszont max akkor tudnék erőltetve belelátni, ha még sose láttam volna erdei egeret, sőt egyáltalán semmilyen egeret se.

De lehet, h mégsincs igazam, csak hobbiszinten foglalkozom természetbúvárkodással, viszont ezen belül a rágcsálók a legfőbb kedvenceim.

A linkelt fotón lévő pirókegereknek egyértelműen látszik a csíkja, főleg az elsőnek. A tiédnek viszont nagyon látszik, hogy nincs neki. Ő a három másik hazai erdeiegér-faj egyikének egyede (mint mondtam, feltéve, hogy mégsem tévedek, és mégis pocok - nem ismerek eléggé minden pocokfajt - még Schmidt Egon is írta, néha szinte lehetetlen egy pocok faját meghatározni - de az azért könnyebb, hogy egértől megkülönböztessük). Amúgy inkább létezik farkavesztett, mint csíkjavesztett egér. :)

2021. ápr. 22. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 A kérdező kommentje:

Igen, igen, de közben írtam, hogy a csíkoska, amelyet

még nem sikerült lefotóznom, ő tuti pirók! :) Pont úgy néz ki.

Úgyhogy köszönöm felvilágosításod a pirókról. :)


Ellenben a kérdésemnél látható (első kommentbeli) fotóimon

nem csíkos van ugye, de az is egy erdei egér faj. Olvasok közben a neten erről, ezek szerint több erdei egér faj létezik (azonos rendszertani nem), a pirók az egyik erdei egér (al?)faj. Ha jól értem. Legalábbis kezdem kapiskálni.


Úgyhogy nagyon sok válaszoló, szerintem, remek választ adott, akárcsak te. :) Köszönöm nektek. :)


Az ide kitett (kiinduló) fotóimról nekem mostanra már elég valószínű,

hogy bár nem pirók,

de másfajta erdei egeret ábrázol,

és nem pockot.


(A pirókom meg tehát a másik melléképületben lakik. Épp most írom a csekket. Az albérletdíjról neki.)

2021. ápr. 22. 19:28
 23/29 anonim ***** válasza:
75%

Szerintem az okozta Nálad a rendszerezésnél a félreértést, hogy simán erdei egérnek is hívják a közönséges erdeiegeret (A. sylvaticus), amelynek latin nevében a specifikus tag is konkrétan erdeit jelent - és erdei egereknek hívják magyarul az egész Apodemus nemet, ill. a többi idetartozó faj magyar nevének utótagja is erdeiegér (sárganyakú, kislábú, pirók e.eg. - bár utóbbi többnyire csak pirókeg.).


Az alfaj egyébként a fajon belüli rendszertani kategória, például a kutya (Canis lupus familiaris) a farkas (Canis lupus) alfaja, vagy a nyugat-európai házi egér (Mus musculus domesticus) a házi egéré (Mus musculus). Érdekes, hogy a Wiki szerint a házi egér alfajait sokan külön fajoknak tekintik, és pl. előbbi alfajt Mus domesticus néven illetik (mellesleg ez egyébként nem a tenyésztett házi egeret jelenti, azok a házi eg. alfajainak csupán változatai :-D). Nemrég pedig még a güzüegeret (Mus spicilegus) is a házi eg. alfajának tartották, és Mus musculus spicilegus volt az "alfaj" latin neve.

Tudtommal ilyen mélyen elgondolkodtató tudományos kérdés, hogy most akkor a házi egér egy faj vagy több, akkor merül fel, amikor egy faj már kezd oly módon szétválni, hogy pl. három, földrajzilag zsinórban sorakozó élőhelyen A, B és C variáns populáció él, és noha mind A B-vel, mind B C-vel egészséges, szaporodni képes utódokat tud létrehozni, de A és C populáció egyedei már nem, ilyenkor már A+B+C nem tekinthető egységes fajnak. Az egerek szaporodási ciklusa (egy "egéröltő":D) elég rövid, ezért egész gyorsan tudnak természetes úton is mutálódni, de azért a fenti, évtizedeken belül is módosult tudományos állásfoglalás mögött inkább a faj jobb megismerése áll, pl. hogy Eurázsia különböző helyein vadon élőből kitenyésztett egérfarmok egymással nem feltétlen keresztezhetők úgy, hogy az utódok is fertilisek legyenek.

2021. ápr. 22. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 A kérdező kommentje:

Így van, több rendszrezési módszer elfogadott a tudományban, úgyhogy részletkérdésekben főleg lehet vita a kutatók között.


Csak hát szeretem legalább nagyjából belőni, mi micsoda.


Örülök, hogy segítségetekkel egyáltalán eljutottam oda, hogy valszeg nem a pocokhoz áll közel a "két rágcsálóm", hanem inkább az erdei egerekhez. A beazonosítás azért fontos, mert akkor utánanézhetek, a kutatók miről mi minden további tulajdonságot állapítottak meg eddig az adott fajról (bár semmi se 100%, olykor cálfol a tudomány, vagy meggodolja önmagát).


Az "egéröltő" is érdekes kérdés, azt írja a wiki (vagy igaz, vagy nem), hogy fogságban négy évig is elél az erdei egér, de a természetben jó, ha 3 hónapig él.


Na igen, a spontán, természetben magától alakuló mutációk is bonyolítják a rsz tani besorolást, meg a tenyésztők által tudatosan kiválogatott és életben tartott mutációk.


Egy kis kitérő ("visszatérő") a sakállhoz mint az egér egyik ellenségéhez: érdekes, hogy csak mikor ideköltöztem anno, akkor láttam egyetlen alkalommal sakállt, pedig azóta itt el is szaporodtak az itteni vadőrök szerint. Ugyanakkor az esővizem rendszeresen eltűnik a kannából -egészségére! :) -, és az ütött szöget a fejembe, hogy egy térdig érő kannából szerintem egy macskánál nagyobb állat tud inni úgy, hogy sosem dől fel egy ilyen magas kanna... (Macska ugorna fejest magasabbról a kannába...? Nem tudok brit rövidszőrűről a közelben, pedig szinte csak az imád úszni a macskák közül... Kóbor kutyák erre nincsenek.)


Ezek szerint rendszeresen idejár a sakáll - vagy ki tudja, ki, mi. Egyébként megijedt tőlem annak idején, pedig nem vagyok egy Bruce Lee, kinek egyik nagy erőssége a muszkli....

2021. ápr. 22. 20:41
 25/29 anonim ***** válasza:
75%

Örülök, hogy tudtunk segíteni :-)


Az egéröltőhöz annyit még, hogy az egy dolog, hogy az egér átlagos élettartama kicsi, de igen korán szaporodásra képes lesz, egy hónapnál rövidebb prenatális, majd még max kéthavi posztnatális fejlődés után már termékeny, és utána akár kéthavonta új alom: magyarán ~3 hét vemhesség, ~ugyanennyi szoptatás, pár hét szabi :-)

A 4 év igencsak matuzsálemi egérkor. Jól tartott egerek is csak 1-2 évig szoktak eléldegélni. Van vhol egy táblázat egy egeres honlapon, ott láthatod, milyen korú egér milyen korú embernek felel meg, növekedés, fertilitás, általános egészségi állapot stb. alapján. Persze az ember nemcsak lassabban fejlődik és öregszik, de vannak csak az emberre jellemző lépcsők is: pl 6-10 év között a testi fejlődés lelassul, de a szellemi fejlődés extra erős, illetve klimax után még a természetben szokatlanul lassan öregszünk, hogy felneveljük gyerekeinket.

A természetben, gondold meg, átlag annyi ideig él egy egérpár, hogy átlagban két egeret felneveljen, amihez az általad írt 3 hónap elegendő. Ha több vagy kevesebb egeret nevelnének fel, nem lenne hosszú távon egyensúlyban a népesség. Rendkívül nagy náluk a csecsemőhalandóság, még egy rovar csípése is megöl egy babaegeret, vagy egy kismadár is bekaphatja, ha elékerül. De egy felnőtt egér élete sem túlbiztosított: ha komolyabban összeveszik egy fajtársával, pláne egy nála nagyobb rágcsálóval, még inkább egy rovarevővel, sokszor nem éli túl. De még egy jégeső is elég, hogy fejbeverje... Nem tudom, hogyan élik meg, hogy ennyire esendők, miközben egyik-másik terrarista jól dokumentáltan bemutatja, hogy ugyanazokat az érzéseket élik át egymás iránt, amit mi, emberek is, egymás iránt. Persze lehet, aki picikorától úgy szocializálódik, hogy a mulandóság az ő mindennapi életének része, azt nem dönti annyira letargiába az ilyesmi.

2021. ápr. 22. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 A kérdező kommentje:

Elgondolkodtató. Olvastam amúgy közben a neten valahol, hogy 1-2 grammal(!) születik a kisegér... Rettentő kiszolgáltatott lehet... Nem egy "csúcsragadozó", az biztos.


Én nem értek az állatvilághoz, sem a növnyvilághoz, hanem csak ami a hétköznapokban ragad rám, néha cikket olvasok. Nem hobbim. Így nem is értek ehhez.


Én mint laikus mindenesetre belegondoltam, hogy ha már megnő egy kicsit az egér, és olyan (relatíve) biztos helyen van, mint az a bizonyos zárt melléképületem, ahova csak én teszem be a lábam, de ha nem tartózkodom épp ott, akkor zárva tartom, szóval ott bent van egy repedés, egérjárat. Ha belegondolok, talán érdemben csak egyes rovar fajok lehet ellensége azon példányoknak, amelyek túlélték a "babakort".


Vajon mennyit élhet az "erdei egerem" úgy, hogy állatbarát vagyok, nem állítok csapdákat? (Idézőjel a birtokos eset miatt. Végül is nem én híívtam oda, nem raboltam el. Odaköltöztek, és ott szaporodnak, vélhetőleg.)


A pontosság kedvéért hozzáteszem, hogy ellenben lakáson belül ha olykor rágcsáló motoszkálást észlelek, akko rmár hasnzálok csapdát, de kizárólag élvefogót, hogy kitegyem a szűrét, és szaporodjon a kertben, vagy valamelyik melléképületben. Ott lehet neki, sőt, élvezem, hogy állatok vanna körülöttem, meg növények. :)


Persze van egy határ és jóból is megárt a sok, de hát az állatok egyensúlyt tartanak maguk körül, úgymond. Általában. Bár a vadőrök nem teljesen így látják, lehet, hogy igazuk van. Mert ugye, mint említettem, róka- és sakállcsapdákat telepítettek a környéken. De egyébként sokféle rovar és kisemlős él itt, és akkor csak egy töredékét fedeztem fel eddig, szerintem...


Egyedül a veszélyesektől félek, de az Magyarországon nem jellemző. Láttam már kirándulás során szabadon engedett szürkemarha csordát, na attól f@stam... Madárpókot se tartanék, se skorpiót, se viperát.

2021. ápr. 22. 22:12
 27/29 anonim ***** válasza:
0%
Ez egy cickány
2022. dec. 26. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 A kérdező kommentje:

Tévedés, nem cickány. Rég meg lett fejtve a kérdés alatt, hogy közönséges ERDEI EGÉR.

(Ellenben a cickány egyes fajai a világ legkisebb emlősállatai, és hosszú az orruk.)

2022. dec. 26. 22:55
 29/29 anonim ***** válasza:
0%
Cickányok
2022. dec. 27. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!