Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egyetértetek azzal, hogy házi...

Egyetértetek azzal, hogy házi étrendbe nem lehet annyi vitamint, nyomelemet, ásványi anyagot beletenni, mint egy jó minőségű tápba? Ez az emberi táplálékra is igaz?

Figyelt kérdés

Sokszor hallom a barf, tudatosan összeállított házi koszt vagy más alternatív etetés elleni érvként, hogy bármennyire is odafigyelsz az összetevőkre, egyszerűen nem tudsz annyi vitamint beletenni, amennyire a kutyának szüksége lenne, ezért jobb választás egy jó minőségű táp.

Szeretném a kutyámnak a legjobb étkezést biztosítani, jelenleg barfozik, annak minden szabályát betartva, nálam tényleg nem csirkefarhát meg marhanyesi a barf, változatosan etetem, kap természetes kiegészítőket is kúraszerűen, lazacolajat, kollagént, csipkebogyóport, máriatövismagot, stb, ezeket is megválogatva, hogy jó minőségűek legyenek, de kifejezetten plusz vitamint nem.

A vérképe rendben van, de fiatal kutya, sokszor hallom azt is, hogy ezeknek a vitaminoknak a hiánya majd csak évek múlva fog jelentkezni és akkor már késő lesz.

Szóval eléggé elbizonytalanodtam, mert a jelenlegi étrendje tényleg a felső határa annak, amit ki tudok fizetni, pluszban jó minőségű vitamin már nem nagyon férne bele. Viszont még a legdrágább felsőkategóriás táp is olcsóbb lenne, mint ez az étrend, sajnos nincs egyetlen hentes/vágóhidas cimborám sem, akitől jó áron tudnék vásárolni, így maradnak a barfos boltok.


A kérdésem másik része nem annyira kutyás, csak a párhuzam miatt érzem idetartozónak, nemrég én is életmódváltásba fogtam (ha a kutyám egészségesen eszik, miért nem teszem meg ugyanezt magamért címszóval), figyelek rá, hogy sok zöldséget, gyümölcsöt egyek, legyen megfelelő a fehérjebevitel és kiiktattam az egészségtelen ételeket is. De a házi koszt vs. táp analógiánál maradva nekem is kéne plusz vitamin ahhoz, hogy tényleg egészséges legyek. Szerintetek embereknél is így van, hogy aki egészségesen étkezik az visz be egy csomó plusz vitamint is a szervezetébe?



2022. aug. 7. 10:23
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
83%
Nem értek egyet.A kutyák nagyon jól elvoltak addig is, amíg a tápokat ki nem találták. A tápok tulajdonképpen az emberi célra szolgáló élelmiszeripari termelés "melléktermékeként" születtek meg. Az ember a saját kényelme miatt inkább tápot vásárol (amit többnyire emberi táplálkozás számára már alkalmatlan élelmiszeripari hulladékból és melléktermékekből állítanak elő). A nem élelemmel bevitt, mesterségesen előállított vitaminok és egyéb anyagok biológiai hasznosulása már emberi célra előállított készítményeknél is erősen kétséges, esetenként bizonyítottan szinte hatástalan. Az eltarthatóság kitolása érdekében bekevert tartósítószerek pedig egyértelműek károsak (éppen úgy, mint az emberi étkezés céljára forgalmazott élelmiszeripari termékeknél is), különösen a fiatal, még fejlődésben levő élőlények esewtében.
2022. aug. 7. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
85%

Sem a házikosztnál, sem a tápnál nem tudhatod, hogy mit eszik a kutyád, ugyanúgy, ahogyan azt sem tudhatod, hogy mi mit eszünk. A házikoszt és a táp is ugyanabból az agyon antibiotikumozott, tápon nevelt állatok húsából, permetezett növényből készül, ezért a mai világban az egészséges étkezés, gyakorlatilag bárki számára, legyen az állat vagy ember, nem elérhető. Nem véletlenül mondja a 30 éve pályán lévő állatorvosunk, hogy a daganatos kutyák száma is egyre gyorsabban emelkedik, olyan daganatok jelentek meg, amikről a pályája elején nem is hallottak állatok esetében.

Annyit tehetünk, hogy a lehetőségekhez mérten a legjobb minőségű eledelt biztosítjuk nekik akár főzünk nekik, akár tápot veszünk és évente egyszer, akár az oltás alkalmával megvizsgáltatjuk őket, labort csináltatunk, mert ugyanúgy, ahogyan az embernél is, ha időben el van kapva egy betegség, az nagyobb eséllyel gyógyítható.

2022. aug. 7. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
93%
Lehet jól etetni barf módszerrel, de nagyon nagy odafigyelést igényel, sok gazdinak szerintem nem való ... pl magam sem csinálnám, mert ismerem magam ennyire, rövid ideig még oké. Amúgy mindent mérni kell, nézni kell, nagyon összetett.
2022. aug. 7. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
89%

Nem értek egyet vele. 8 éve etetek Barf szerint két kutyát, egy macskát. A legutolsó laborleletek is igazolják, hogy az etetéssel minden rendben.

Ha jól csinálod a Barfot, és időnként csináltatsz egy ellenőrző labort - amit egyébként tápos etetésnél is kellene - nem kell aggódnod.

Én úgy gondolom, egyáltalán nem mindegy, hogy a vitaminszükséglet természetes forrásból, vagy mesterséges vitaminnal van kielégítve. Konkrét probléma esetén kellhet mesterséges kiegészítő, a tápokhoz többek között azért is kell pluszban hozzáadni, hogy pótolják azt a vitamint, ami a táp készítési folyamat során elvész.

2022. aug. 7. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 A kérdező kommentje:

#13 igen, tudom, én így barfozok, mindent mérek, számolok, listát vezetek arról, hogy mikor milyen kiegészítőket kap. Szerintem ha belejön az ember, akkor már nem nagy ördöngösség, 2-3 hetente porciózok, ez ha nagyon macerás is a hús (sokat kell vágni, darabolni) is nagyon maximum 4 óra, a naptárban látom, hogy mikor kezdtem az adott kiegészítőt és tudom mikor kell váltani, így a napi rutinban nem sokkal több idő, mint a tápot a tányérba borítani, csak előtte ki kell olvasztani meg ki kell mérni hozzá az adott kiegészítőt.

Szóval nekem alapvetően nincs problémám a barffal, szereti a kutya, jól is néz ki tőle, a vérképe is jó, csak a megfelelő vitaminadagolás bizonytalanított el, mert ugye hiába mérem ki, nem tudom, hogy az adott húsban, csontban, belsőségben, zöldségben, kiegészítőben pontosan mennyi vitamin van és ez fedezi e a kutyám vitaminszükségletét. Ezzel szemben ugye a tápos zacskón rajta van, hogy az adott táp pontosan milyen és mennyi vitaminokat tartalmaz, de a válaszok többsége inkább arról győzött meg, hogy ez sem életbiztosítás és semmivel sem biztosabban egészségesebb, mint a barf, ezért szerintem maradok a barfnál.

2022. aug. 7. 13:15
 16/28 anonim ***** válasza:
64%

"Én úgy gondolom, egyáltalán nem mindegy, hogy a vitaminszükséglet természetes forrásból, vagy mesterséges vitaminnal van kielégítve. "


Csak húsból, zöldségből, gyümölcsből pedig nem tudsz bevinni annyit, mindenképp pótolni kell, bár nyilván kevesebb a "mű" vitamin , mint tisztán táp esetén.

2022. aug. 7. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:
82%
A szomszéd a díjnyertes staffiját vadnyesedékkel eteti. A kutya gyönyörű, a szőre csillog.
2022. aug. 7. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:
60%

Az hülyeség, hogy bármivel is eteted a kutyát, ugyanolyan életkörülménye lesz.

A barfról eddig csak marketingszagú anyagokat olvastam, és számomra szembe megy a józan ésszel, de olyan nagyon ártani sem fog a kutyának.

Az adalékanyagok kérdésköre nagyon el van túlzva. Az messze a legfontosabb, hogy milyen tápanyagokat stb. viszünk be a szervezetbe. A rákkeltő anyagok, a termékenységet negatívan befolyásoló anyagok sem első sorban táplálék formájában jutnak be a szervezetbe (egy normálisan étkező embernél).

Lehet tudni, mi van a kajában, rá van írva. Azt is lehet tudni, hogy milyen kezelést kapnak az állatok, és hogy kezelik a növényeket. Ezzel nem azt állítom, hogy hú de jó az élelmiszerek általános minősége, de közel sem azt nyomnak le a torkunkon, amit csak szeretnének.

2022. aug. 7. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 Maya Bunnyheart ***** válasza:
67%

Nem értek egyet. A főtt kajáról nem tudok írni, így csak a táp és a barf.


Barf VS táp.


- a jól összeállított nyers menüben minden vitamin és ásványi anyag benne van, a mennyiséget valóban nem lehet meghatározni mert minden állat húsa más mennyiségben tartalmazza a dolgokat. De azt meg lehet keresni hogy melyik húsféle milyen vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, pl máj A,D vitamin, a csontok kalcium források stb


- a tápra igaz hogy rá van írva hogy melyik vitaminból/ásványi anyagból mennyit tartalmaz de ez a tartalom csökkenhet az alábbi tényezők miatt:

- hőkezelés (extrudálás) vannak vitaminok amik elpusztulnak a hő hatására pl C vitamin.

- az idő haladtával szintén csökken, és ki tudja hogy egy táp meddig áll a raktárban,boltban, pláne a kimérős tápok esetében.

- tárolás: ha nem megfelelően tárolod a tápot akkor is csökken a vitamin és ásványi anyag tartalma. Helyes tárolás sötét hűvös helyen a saját csomagolásában.



Saját tapasztalat:


Amikor befogadtam a kutyámat, mi így haladtunk a tápoktól a nyers felé. Nem akartam vele elkezdeni a nyerset csak végső esetben, örültem hogy megeszi a tápot de...


Ez az út vezetett a BARFhoz:


1. Rossz minőségű táp (Bellosan) és konzerv (S-budget,Orlando stb), itt még nem akartam prémium kaját adni neki hogy nehogy hasmenése legyen, az amúgy is sovány kutyának.


2. Közepes minőségű táp (Perfect Fit) keverve a régi rossz táppal és jó minőségű konzerv (Gemon), itt már volt hasmenés meg érezhető volt hogy nem emészti jól a kaját, sokat kakált/fosott.


3. Prémium táp (Brit Care bárány &rizs)

itt volt a legsúlyosabb a dolog, zöld színű hasmenés, savhányás.


4. BARF, azóta minden oké, végre beállt a súlya, szép lett a szőre, jó az emésztése.


Két kép a kutyámról: [link]


1. Kép: így nézett ki amikor tápot evett (vitamin és ásványianyag hiány miatt barnás volt a szőre)


2. Kép: itt már barfosan, újra szép csillogó fekete lett a szőre.

2022. aug. 7. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 A kérdező kommentje:

#19! Köszönöm ezt a részletes tapasztalatot és muszáj megjegyeznem, hogy gyönyörű szép a kutyusod!

Ez a két kép nagyon meggyőző érv a barf mellett egyébként! Hirtelen már magam sem tudom, hogy miért bizonytalanodtam el :D

2022. aug. 7. 14:07
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!