Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szaporítótól vettem kutyát...

Szaporítótól vettem kutyát még ha nem is éreztem teljes mértékben helyesnek?

Figyelt kérdés

Tenyésztőtől nem akartam, mivel folyton csak abba botlottam, hogy előjönnek az adott fajtának a betegségei, allergiái.

Na amikor meglett az én kutyusom, pont összefutottam egy törzskönyves gazdával, aki a kutyáját sétáltatta és mondta melyik kennelből és milyen díjnyertes szülőktől származik a kutyája.

Nyilván imádom az enyémet, de kicsit rossz volt, hogy nem egy olyan személyt támogattam, aki tényleg energiát és pénzt fektet a kutyák egészségébe.


Pár hónappal ezután már kutya nélkül láttam az emberkét, éppen biciklivel tekert, de odajött hozzánk és panaszolta hogy mennyi baja van a kutyájának: májbetegség, bőrbetegség. Tk-vel és a kezelésekkel együtt már félmillióban volt a kutyus.


Én ezelőtt is folyton ilyen esetekbe, posztokba ütköztem, ezért úgy voltam hogy menhelyes kutyám lesz.

A menhelyeken viszont mind lelkileg sérült kutyák voltak és bár rettenetesen sajnáltam őket, kiszámíthatatlannak tartottam egy ilyen múlttal rendelkező egyedet.

Ha tudom, mai napig segítek eledellel vagy bármivel, ami jól jön nekik.


Szóval maradt a szaporító, bár akkor még nem tudtam hogy ennyire nem kívánatos személy az állatszeretők körében.

Ragaszkodtam ahhoz, hogy ne ingyen adja a kutyát és hogy legyen oltási könyve. Összességében elégedetten távoztam miután megkaptam a kutyusomat, tiszta volt, jó illatú, az oltásokat pedig megkapta amit igazolt is a kiskönyve.

Értem én, hogy nem volt a legeslegpéldásabb vétel, de tényleg nem bírtam másképp dönteni, pedig hónapokon át mérlegeltem. Azóta 5 éves a kutyám és nincsen komolyabb baja. Erősen fajtajelleg, nem mondható keveréknek (nyilván tk nélkül fajtatisztának sem.)

Mit gondoltok erről?


febr. 7. 23:01
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
36%

Aki szaporítótól vesz kutyát, az nem alkalmas állattartásra. Sok szempontból sem. Csak ennyit gondolok erről.

Aki spórol a kutya árán, az spórolni fog a kutya tartásán, pl. orvosi kezelésén is. Ez tény, sajnos a sok tapasztalat mondatja ezt.

Az ilyen emberek, mint te, nagyon szeretik a kutyájukat, de ha igazán komoly baja lesz, akkor a drága kezelés helyett nagyon nagy szeretetben hagyod meghalni vagy azt megelőzve inkább lealtatod. És majd veszel egy másik olcsó kutyát, akit nagyon szeretsz. Ez van, sajnos sok ilyen ember él köztünk. Kár nektek kutya.

febr. 7. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
33%
Az örökbefogadás egy alapítványtól nagyon szép és állatbarát dolog.
febr. 7. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

1# Hát nem az anyagiak miatt döntöttem így, hanem mert bizonytalan voltam. 500 ezer forintig zsebből ki bírom fizetni a költségeket, ha úgy adódna, afelett pedig a kölcsön mellett döntenék.

Szerencsére odáig nehezen jutunk el, ugyanis napi szinten kap ízületvédőt, cbd olajat és gabonamentes jó minőségű tápot, illetve hetente 2-3 alkalommal főtt húst és tojást. A spórolás addig jut, hogy gazdaságos kiszerelésben rendelem a tápot és az akciós újság böngészésével veszem meg 20-30%-kal olcsóbban a hentesárut. De hát magamnak is csak így vásárolok.

febr. 8. 00:25
 4/14 anonim ***** válasza:
81%

Nekem volt màr menhelyes kutyàm is

Anyja apja “aranycsontos bajnokok ivadèka” kutyàm nagyondràgàn

Több..de a leges leghûsègesebbet legjobbat legleglegebbet “Gilda” egy kis valami terrier fèlszerzet pàr hetes lehetett mikor megtalàltam az ùt közepèn szakadò esôbe majdnem elütöttem…kiszàltam összeszedten füttyögtem meg “kutyahangoltam”hátha vannak mèg vagy az anyja de nem

14ève van nàlam

De az a kutya valami hihetetlen

Nem neveltem kimondottan de nem is kellett az eggyetlen egy amit felròhatok neki az az àsàs :D ès kertszeretô ember lèvèn azèrt megrígat amikor reggep kinèzek ès a gyep olyan mintha bombàztak volna…de kètsèg kivûl messze a leghàlàsabb legszeretôbb kutyàm ami eddig valah is volt

Sajnos beteg ès rendszeressen kell menni dokihoz vele viszont a kutya nemtudom mintha lepleznè a bajàt..? Mài napig a gyümölcsöst rója zavargàssza a madarakat màszik a keritèsen át..ès a kutya kicsitermet 11-12kg de apàm akàrmennyit kèpes megenni és akàrmit citromtol a dinnyèig,diótol a rèpàig,kàposztàtol a banànig

Màr tudom hogy ô ha elpusztul jobban megvisel mint az 1.naaagy “igazi”szerelmem szakítàsa

Az a kutya amit te magad mented meg viszed haza hàt attol jobban semmilyen àllat nemfog jobban szeretni kötôdni hûlenni hozzàd s

(Szerintem)mègnagyobb àllatbaràti tett mint a menhelyes

Sokesetben a menhelyes ebeknek jobbak az esèlyei mint a kint az istenmögötti susnyàs francba egyedül cirkàlò kis kölyöknek z

febr. 8. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
76%
És mi akar lenni a kérdés?
febr. 8. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
89%
Legyél büszke rá és éljen sokáig, de azért nem kellene minden tenyésztőt egy kalap alá venni. Mivel nincsen végzettséghez kötve a tevékenység és az FCI regisztráció is gyakorlatilag csak a pénzen múlik, ezért van, hogy beesik pár szégyenfolt a tenyésztők közé. Én is hallottam már érdekes történeteket, de azok mind olyanokról szóltak, akiket úgy kell felkutatni és még utána sem tudod meg, hogy pontosan kicsodák. Ezek azt alakok jellemzően meg is unják a tevékenységet pár alom lehozása után. Én azt javaslom, hogy aki vásárolni akar, az kérjen tanácsot szakmai körökből. Az ismert, megbízható tenyésztők ott vannak mindenkinek a száján.
febr. 8. 03:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
79%

Nézd, ha neked rendben van a lelkiismereted a szapis kutyával, a te dolgod. Csak ne próbáld inkább megindokolni a miértjét, mert az összes érved nettó baromság, már bocs.

Nem akarsz tenyésztős kutyát, mert sok a fajtára jellemző betegség -> ezért inkább veszel egy szapis korcsot, ahol ugyanúgy megvan a fajtára jellemző betegség, csak éppen még szűrve sincsenek rá genetikailag, csak összerakva a kutyák, elletve orrba-szájba.

Nem akarsz lelkileg sérült menhelyi kutyát -> megveszed onnan, ahol lelkileg és idegileg tönkreteszik őket, mielőtt kikötnek (jó esetben) a menhelyen.


Ugye, te is érzed, hogy ez mind hülye érv?


Ugyanakkor, hogy kicsit felmentselek - és kérlek, erősítsd meg, hogy igazam van - szerintem te valójában nem tudod, mit jelent a szaporítós kutya.

Ebből gondolom, amit írtál: "Ragaszkodtam ahhoz, hogy ne ingyen adja a kutyát és hogy legyen oltási könyve." Ha te ragaszkodtál ahhoz, hogy ne ingyen legyen a kutya, az esélyesen nem szapis. Tippelhetek? Háztól vetted, ahol Manyusék össze szokták rakni a kutyájukat a szomszédéval, mert mindkettő szép, oszt milyen cuki kiskutyák lennek.

Szorosan véve ez is szaporítás (házi szaporítóknak szokták mondani), és ez sem jó, mert itthon egyébként is a béka segge alatt van az állattartási kultúra, rengeteg a kóbor állat, és baromi jó lenne rászoktatni az embereket az ivartalanításra... de ez még a kisebbik rossz. Itt is problémás, mert egyrészt itt sincsenek szűrve a szülők, vagyis a genetikai betegségek ugyanúgy előjöhetnek; mert az ilyen kiskutyákat sokszor túl korán választják el (lásd még: "már nem szopik, viheti"); mert nem feltétlen vannak szocializálva, oltatva... és ne felejtsük el azt sem, hogy sok szapi kezdte hasonlóan kicsiben, míg vérszemet nem kapott a pénztől.

De, mondjuk, ez a kisebbik rossz, és a leírásod alapján neked szerencséd is volt.


Amiért valójában a szaporítás szitokszónak számít az állatvédelemben, azok nem ők. Azok a nagyipari szaporítók, akikhez ha elmész, látsz néhány csillogó kennelt (az állítólagos) anyuval-apuval, pihe-puha kiskutyákkal, ám ha hátramennél a kert végébe, megtalálnád a tyúkólakat a szarban-koszban, kiéheztetve tengődő valódi szülőkkel. Ahol a szuka kutyák csak ellőgyárak évente kétszer, ahol nem számít az állapotuk, mert ha kidöglenek, van másik. Ahol a kicsiket idősebbnek hazudják, hogy hamarabb eladhatóak legyenek. Ahol az oltási könyv kamu, ahol plusz pénzért kérhetsz törzskönyvet (és az is kamu lesz). Ahol a végletik zsigerelik ki az állatokat a pénz reményében.

Ezek a kutyagyárak az igazán problémásak, és bizony sokszor kezdik úgy az emberek, hogy az ára miatt vesznek ezektől, mert "a hülye tenyésztő" a kiskutyákból akar meggazdagodni. Pedig pont fordítva igaz.

febr. 8. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
84%

Nagyszüleimnek sok kutyája volt


A mentett roti keverék (ráadásul 4 hetesen került hozzánk a kis árva) szép hosszú életet élt, csak oltásnál látott állatorvost. A tibeti spániel jellegű kutyus még ma is vígan elvan, eleven mint egy kölyök, pedig már 14 éves. (12-15 év a jellemző élettartamuk)

A vizsla keveréknek mindenféle genetikai baja előjött - végül már csak szenvedett szegény, menni se bírt, így a legjobb döntés az altatás volt.


A fajtatiszta, ilyen-olyan díjas szülőktől származó schnauzer testvérpár szintén makkegészséges volt egész életében.

A törzskönyves német juhászt pedig szintén kénytelenek voltunk elaltatni, a betegségével vívott hosszú küzdelem után.

febr. 8. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
60%
Ez mekkora hülyeség, amit leírtál! Egyáltalán nem igaz, hogy a tenyésztőtől származó kutyák betegek lesznek. Ez egyáltalán nem ettől függ és ne is terjessz ekkora hülyeségeket! A szapis kutyádhoz pedig csak gratulálni tudok. Ragaszkodtál hozzá, hogy legyen oltási könyve? A rendőrségnek kéne jelenteni az ilyen undorító, szarházi szaporítót, aki képes oltások nélkül kutyákat eladni!
febr. 8. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
23%

Vigyázz mert itt máglyára dobnak, ha kiderül, hogy szapis kutyád van :D én ismerek a környéken jó pár kutyát, az emberek ugyanúgy szívnak a menhelyi, a szapis, meg a tenyésztős kutyával is egészségügyileg


Szép dolog ez a fogadj örökbe dolog, de ne felejtsük el, hogy ugyanúgy lehetnek betegesek mint egy szapis kutya, sőt az előéletük miatt igen gyakoriak a viselkedés problémák náluk. Szóval a menhelyi örökbefogadás nem csak mese habbal. Egyik menhely 72 kutyát hozott ki egy putriból néhány hónapja, keveredtek össze-vissza, voltak kölykök is, kizárt hogy valamilyen szinten ne legyenek beltenyésztettek szegények. Aztán jön a meglepetés, hogy az elvileg "genetikailag egészségebb" (mert ugye ezt elég sokszor hallani) keverék kutyának minden baja. Erről természetesen nem a kutya tehet, csak nem árt észben tartani. Mondom ezt úgy, hogy van szapis és két menhelyi kutyám is. Az egyik menhelyire költöttem eddig orvosi költségekben a legtöbbet... a másik menhelyinek életében 1x volt véres hasmenése, meg egy rossz foga (már idős) és ennyi :D szóval ez olyan nagyon vagy-vagy


A szapis kutyám amolyan maradék volt, 14 hetesen sem sikerült eladni, így oltási áron hoztam el, nem volt rajta különösebb haszon. Kaptam hozzá oltási könyvet, meg egy adag tápot, amit evett. Ismerősöm is szapis kutyával kezdte, aztán vett tenyésztőtől ugyanolyan fajtát. Tudod melyiknek van mindig valami baja? A tenyésztősnek :D pedig nem volt olcsó kutya, 4x annyiba került, mint a szapis


Én nem támogatom a szaporítókat, mindegyik kutyám ivartalanított, de a tenyésztők sem istenek és ők sem tudják garantálni, hogy az adott kutya egészséges lesz.

febr. 8. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!