Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen színű egy fajtiszta...

Milyen színű egy fajtiszta kutyusnak a szájpadlása? Rózsaszin v feketés?

Figyelt kérdés
Mindenki mást mondott idáig,akit kérdeztem...
2009. aug. 26. 11:23
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:
69%

Szóval ha kicsit belegondolunk, akkor kevés ésszel is rá lehet jönni, hogy a fajtatisztaságnak nem lehet köze a szájpadlás színéhez. Kezdjük ott, hogy végeredményben minden fajtatiszta kutya keverék, hiszen valaha a rendelkezésre álló ilyen-olyan kutyák tudatos pároztatásával és az utódok tervszerű szelektálásával hozta létre őket az ember olyan külső-belső tulajdonságúra ami az adott célra megfelelt. Amikor elérték a célt, akkor kimondták, hogy na akkor ezt mostmár úgy fogjuk hívni, hogy mondjuk "puli", és innentől kezdve vigyázunk rá, hogy ilyen is maradjon, hamár ennyit dolgoztunk vele. Később a standardot írásba is foglalták. Hát így jöttek létre a kutyafajták, vagyis a fajtatiszta kutyák. Azért "tiszta", mert vigyáznak rá, hogy ne keveredhessen az állományba olyan kutya, amelyik nem hordozza a kívánt tulajdonságokat. Ezt úgy kell érteni, hogy attól, hogy egy kutya fajtatiszta, még nem biztos, hogy továbbtenyészthető, hiszen egy almon belül is vannak jobban sikerült és kevésbé jól sikerült példányok, ezért fontos, hogy csak a legjobbaknak legyenek kölykeik, mert az a cél, hogy a kívánatos tulajdonságokat vigyük tovább. Azután, hogy rózsaszín, fekete, vagy foltos a szájpadlása az akár lehet előírás vagy hiba is a standard szerint (nem tudom van-e ilyen), de gondolom belátható, hogy az az állítás marhaság, hogy ha foltos, akkor keverék, ha egyszínű, akkor fajtatiszta. Nem ezen múlik, hanem a standardon. Sőt, ha egy standard kimondja, hogy nem lehet foltos, akkor az még mindig nem azt jelenti, hogy a foltos kutya keverék, hanem azt, hogy ez egy nemkívánatos tulajdonság, tehát nem tenyészthető az állat. Remélem sikerült elég szájbarágósan elmagyarárznom...

(Nem kell belekötni, tudom hogy nem volt mindig ennyire statikus a helyzet, sokszor évszázadokon keresztül változott/fejlődött egy-egy fajta mire elérte a mai formáját, ma viszont szigorú előirások vannak, amitől eltérni nem szabad.)

2009. aug. 26. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim ***** válasza:
Nem kötekszem, de sok kutyafajta magától alakult egységessé. Csak ennyit akartam hozzátenni.
2009. aug. 26. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:
Nekem kínai meztelenem van- egységesen feketén pigmentált bőrrel. Az ő szájpadlása fekete foltos. Az anyja fehér színű, az övé rózsaszín.Az apa spotted;fehér alapon fekete pöttyös, neki is rózsaszín. Nem hiszem, hogy a kutyám nem fajtatiszta- már csak a törzskönyv miatt is :)))Úgy,hogy szerintem kár aggódni
2010. ápr. 8. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!