Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Izgálga kutyát hogyan lehet...

Izgálga kutyát hogyan lehet leállítani, ha jön hozzánk egy idegen és fejhangon ugat, nyüszít és remeg?

Figyelt kérdés
Kistestű kutyánk van és már nagyon elvagyok keseredve attól amit tud művelni ha jön hozzánk pl a postás vagy egy szerelő. Bekell csuknom a konyhába, hogy alátudjam írni a postai dolgokat, közben ő fejhangon ugat nagyon idegesítő.Ha felveszem kézbe akkor karmol és ugrik ki a karomból közben remeg és nyüszköl menne neki a postásnak.Ha itt vannak 5 óra hosszáig akkor ő 5 óra hosszáig hisztériázik, ki sem fárad. Folytós nyakörve van meg bőrpóráza és azon fogom végig.Eközben végig remeg az idegességtől.Ha az ölemben ültetem szintén pórázon akkor leakar ugrani végig cirkuszol.Amíg itt van valaki végig vele kell foglalkoznom mert nem bír magával.Rászólok szépen, csúnyán, hangosan.Megbököm, hogy kizökkenjen. "Fejbevágom". Folytós nyakörvvel felemelem.Nyakbőrénél megrázom.Nem érdekli semmi.Nem tudom mit lehetne vele kezdeni ilyenkor.Tanácsra lenne szükségem.

2015. szept. 28. 16:47
 1/7 anonim ***** válasza:

Megdicséred, hogy oké, köszi, hogy jelezted, hogy bejött valaki, aztán elzavarod, hogy neki itt semmi dolga, már itt vagy és intézed. Kitartóan, határozottan. Persze ez csak akkor fog működni, ha amúgy felnéz rád, egyébként hiába bohóckodsz vele. Én javasolnék egy kutyasulit, csak hogy rendezzétek kicsit a viszonyotokat, és meg tudjátok végre beszélni, hogy ki az úr a háznál.


"Ha felveszem kézbe akkor karmol és ugrik ki a karomból közben remeg és nyüszköl menne neki a postásnak." - miért veszed fel?


"Folytós nyakörve van meg bőrpóráza és azon fogom végig." - csak fogod, vagy használod is azt a fojtót meg a pórázt?


"Amíg itt van valaki végig vele kell foglalkoznom mert nem bír magával" - és csodálkozol, hogy nem bír magával, ha figyelem érte a jutalma? :)


"Megbököm, hogy kizökkenjen." - és, kizökken? Mert ha nem, akkor túl gyengéd voltál vele, és nem ment át neki az üzenet.

2015. szept. 28. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Ha jön valaki akkor rögtön odarohan az ajtóhoz és úgy rásimul, hogy arréb kell rugdosni szinte, de ahogy a lábbammal arrébb taszigálom bekapja a fél lábfejem(nem harapja!).Azért veszem fel mert ha nem veszem fel akkor fejhangon ugat az ajtó mögött és nem értjük egymást pl a postással.

A fojtós nyakörvvel rántok rajta amikor elkezd nyüszkölni,ha megint elkezdi megint rántok egyet.Ezt akár órákig is csinálhatnám nem érdekli csak arra az egy egy percre.Ilyenkor remeg és halkan nyüsszög, de nem ugat.

Ha ott van valaki pl. szerelnek akkor ha bezárom ugat végig látom az embereken hogy idegesít őket így inkább végig fogom a pórázzal mert odaengedni nem akarom, hogy ne legyen láb alatt sem mert akkor órákig ugrálna rájuk vagy harapdálná a lábukat.De ugye ahogy fogom úgy végig lesi őket és menne oda erőszakosan.

2015. szept. 28. 17:07
 3/7 A kérdező kommentje:
Ha megbököm akkor meglepődik hátranéz egy kicsit abba hagyja majd kezdi előlről.Ilyenkor rá is szólok, hogy héjjj vagy hasonlót.De mindig újra kezdi.
2015. szept. 28. 17:08
 4/7 A kérdező kommentje:
Már észrevettem, hogy pl mikor csengetnek akkor halkan ugat egyet kettőt.Ahogy meglátja vagy meghallja, hogy megyek az ajtóhoz elkezd futkorászni idegesen és vékony magas hangon ugat.Próbáltam már tök nyugodtan menni megdicsérni, hogy oké jeleztél aztán elküldtem.Olyankor átmegy a szemben lévő szobába és ott ugat hangosan.Aztán próbáltam jól leordítani, hogy fejezze be az még rosszabb még hangosabban ugat.Egyre idegesebb vagyok ettől mert tudom mit fog csinálni, cirkuszolni fog én meg éghetek mert nem bírok neki parancsolni és ezért sok megjegyzést kapok, hogy neveletlen a kutya.Elolvastam Cesar Millan könyvét meg Jen Fannelt is.Néztem a csodálatos kutyadokit is, olvasgattam ezekről a dolgokról de erről minden lepereg.Mindenféle parancsot meg trükköt tud, de nem tud viselkedni.Szoktam vele klikkerezni, sétálunk stb tehát foglalkozva van vele.Kutyákkal jól kijön.
2015. szept. 28. 17:13
 5/7 anonim ***** válasza:

Valószínűleg egyszerűen csak kevés neki a fegyelmezés. Ha nem hatnak azok a dolgok, amiknek kéne, akkor 99%-ban az a probléma, hogy a gazda óvatoskodik, mert jaj szegény kiskutya. A szegény kiskutya viszont ebből csak azt tanulja meg, hogy bármit megtehet, mert semmi igazán kellemetlen nem fog vele történni.

Szóval kutyaiskola (nem kell ehhez tanfolyam, egyéni foglalkozáson is meg lehet ezt oldani könnyen), vagy hívj házhoz kiképzőt, aki megmutatja, hogyan lehet hatékonyan fegyelmezni a kutyát.

2015. szept. 28. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Igen ez kéne valószínűleg mert megvan a tudás csak nem tudom használni normálisan így nem vesz engem komolyan.Van a közelben egy kutyasuli felhívom őket.
2015. szept. 28. 17:20
 7/7 anonim ***** válasza:

3 nap után is cseszi a csőrömet, úgyhogy megkérdezem:

"érdekli csak arra az egy egy percre.Ilyenkor remeg és halkan nyüsszög, de nem ugat."

"meglepődik hátranéz egy kicsit abba hagyja"

Ilyenkor amúgy meg szoktad dicsérni/jutalmazni? Mert ugye szerencsétlen abból tudja, hogy valami jót csinált. Ha csak egy nanoszekundumra hallgat el, akkor érdemes lenne klikkereznetek, azzal sokkal gyorsabban tudsz reagálni a jó viselkedésre.

Ráadásul, ha a bökésre is reagál nem kellene folytóssal rángatnod meg emelgetned szegényt.


"Ha itt vannak 5 óra hosszáig akkor ő 5 óra hosszáig hisztériázik, ki sem fárad."

Arra készülj, hogy mivel megszokta már, hogy hiszti van, amikor valaki jön, baromi hosszú időbe kerül majd rávezetni, hogy csend legyen és nyugalom. Legyen beépített látogatód, kapjon legalább egy rekesz sört vagy egy minőségi whiskey-t :)

- Ha a bökdösésre kizökken, akkor bök-kizökkent-rádicsér-ismétel.

- Ha nem: akkor amint elkezd bepörögni, kisétálsz vele a szobából pórázon, megvárod amíg megnyugszik, visszamentek, ismétel. (Ilyenkor a jutalom az, hogy visszamehet a vendégekhez)


"Elolvastam Cesar Millan könyvét meg Jen Fannelt is.Néztem a csodálatos kutyadokit is"

Mindez nagyon szép és jó, de csak egy bizonyos pontig. Mindketten a falkaelméletet veszik alapul, ami már elavult. (Nem arról van szó, hogy nem kell VEZETŐ a kutyának, csak elméleti és módszerbeli különbségekről.)

Ha elolvastad Jan Fennel Kutyapszichológia könyvét, akkor tudod, hogy ő azért kezdett a kutyakiképzéssel komolyan foglalkozni, mert szentül hitte, hogy csak szögessel, fojtóval meg fizikai erőszakkal lehet kutyát nevelni. Úgyhogy attól függetlenül, hogy az elmélete egy része már megdőlt, még nagyon ott van a szeren, mert érti a kutyákat és pozitív megerősítést használ. Tudtad, hogy neki is volt TV-műsora? Érdemes belenézni: https://www.youtube.com/watch?v=LxNhx1qLOb8

CM viszont agresszív módszereket használ, ha megnézed, szinte folyamatosan konfrontálódik a kutyákkal. Amitől sok kutya nem "megadja magát" hanem egészen egyszerűen annyira bestresszel, hogy lefagy. Érdemes egy kicsit utánaolvasni a fickónak és nagyon megválogatni, mit használsz a módszereiből, mert félre ne érts, vannak ám jó dolgai is. (Esetleg keress rá a "learnt helpessness" kifejezésre is, mert CM sokszor ezen az elven "suttog")

Ami elfogadott mostanában, az a pozitív megerősítés. Az se arról szól, hogy puhulj el és hagyd hogy a fejedre nőjön a kutya :) Hanem hogy a rángatáson, emelgetésen kívül vannak más módszerek is. Ha TV személyiséget akarsz hozzá kapcsolni, akkor Victoria Stilwell és A póráz két végén műsor. Alap kutyáskönyvből: Andrea Ardenn: Dog-Friendly Dog Training, Tracie Hotchner: The Dog Bible, Ian Dumbar könyvei... Problémamegoldósból mondjuk Leslie McDevitt: Controll Unleashed (Ha tudod hol kell keresni, ezek fent vannak neten).

2015. okt. 1. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!