Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Ha fokozom az ügetést nem fog...

Ha fokozom az ügetést nem fog elkezdeni magától vágtázni a ló?

Figyelt kérdés
Edzésen néha szoktuk fokozni az ügetést, de közben kb ugyanazt csináljuk, mint mikor vágtánál beugratjuk és attól félek, hogyha egyszer egyedül lovagolok és nem iskolában, akkor a ló nem fokozza az ügetést, hanen elkezd vágtázni.

2023. júl. 1. 16:09
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

5ös vagyok

Egyszerűsítek neked 10es.

Ha elképzeled, hogy kentaur vagy, a törzsed folytatása a ló testének, és el tudod képzelni, hogy hogy mozog a tested miközben a ló olyan mozgást végez, amit kérni szeretnél tőle, olyan mozgást kell nagyon láthatatlanul produkálni. És bizony a vágtának van egy ritmusa, ami egy ciklusban 3 ütem (ha nem teljesen helyes ebben a kontextusban az ütem kifejezés, elnézést kérek). A ló tökéletesen érzi, hogy ez nem ügetés vagy lépés lesz. Ha elsőre nem, közös munkával könnyen begyakorolható a lóval a 'gondolatolvasós' jelzést.

2023. júl. 10. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

"Egyszerűsítek neked 10es."

Bocs, de tévedésben vagy. Nem te magyarázol nekem, hanem én magyarázok neked, kezdve azzal, hogy feltettem a költői kérdéseket, hátha ráébredsz, hogy valami sántít - de hát nem ébredtél rá. :D Sietnék kijelenteni, én senkinél ne vagyok okosabb, de ha valami érdekel, akkor az információkat igyekszem begyűjteni.


A vágta nem három ütemű, a patadobbanások három üteműek, de igazából a patadobbanások sem három ütem, mert hármasával csoportosítva vannak, utánuk meg szünet jön, a levegőben lét, ez már négy. De a vágta nem csak a lábak talajra érkezéséből áll. Endrődy Ágoston (van-e, ki e nevet nem ismeri?) is erre a négyre bontja, de a magyarázó rajzaiban megvan a több ütem is:

-Külső hátsó leér,

-belső hátsó és külső első előre mozog

-belső hátsó-külső első leér

-előregördülés közben belső első előre mozog

-külső hátsó lök

-belső-hátsó-külső első lök, belső első leér, külső hátsó emelkedik

-belső elsőn gördül, külső első kezd előre mozogni

-belső első lök, hátsók és külső első jönnek előre

-lebegés

Endrődy nem is írja azt, hogy a vágta háromütemű, hanem azt, hogy: Egy vágtaugráson belül három patadobbanást hallat a ló


A lovas meg, hát, ha akarom, akkor két ütembe sűríthető, ebből egy:

Fej lefelé bólint

Kar hátrafelé mozog

Csípő előre csúszik

Láb előre és lefelé mozog

...a másik ütem ennek az ellenkezője.

Endrődy Ágoston a lovas mozgását négy ütemre bontja.

Ennyit a háromütemű mozgás kéréséről.

2023. aug. 26. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Kedves 12!

Nem terveztem felkorbácsolni itt a hangulatot, főleg nem azt elérni, hogy emiatt próbálj nem egyetérteni velem.

A mozgás üteme természetesen nem egyezik meg a jármód valahányüteműségével, ezt te is tudod.

Azalatt, hogy a vágta háromütemű jármód, ahogy te is mondtad azt értjük, hogy hány dobbanást hallunk. Akármilyen lovassal beszélgetsz ezt bárki érti, mert ezt a kifejezést erre használjuk.

Azt, hogy a mozgást hány fázisra szeretnénk felosztani, az megint más kérdés, ha akarom ennél többre is feloszthatom mozgástípustól függően is. Nem mellesleg a vágta jellege nagyon változhat az összeszedettség mértékétől is, például ha a vágta-iskolavágta átmenetre gondolunk, ott a háromütemű mozgásból kétütemű lesz a vágta, de ismerjük a négyütemű változatát is a vágtának.

Észrevételem az írásodban továbbá annyi lenne, hogy jómagam a vágtát a külső hátsó láb megemelkedésétől számítanám, hiszen ekkor már teljesen máshogy mozdítja meg magát a ló, mint ügetésben. Lehetne részletesebben is lebontani (például minden lábnál külön venni az eltolás, megemelkedés, lebegés, talajhoz közelítés majd érkezés pillanatát)

Egy összeszedett lónál pedig a lovas ülepe nem mozog előre-hátra, hanem követi a 3 ütemet (hátsó külső láb, majd legmélyebb pont a két átlós láb, illetve a súlypont előre mozdulásával a mellső belső láb), majd egy lebegőfázis átkötésével ismétlődik (ez a normál vágtánál).

Ne haragudj, ha sok mindenre most kicsit paraszt nyelven fogalmaztam meg, de remélem érthető.

A kifejezéshasználatban nehézség, hogy különböző korokban vagy akár egy korban élő különböző emberek teljesen máshogy használják a kifejezéseket. Kiváló példa erre a lendület (amelyet 3 jól képzett szakembertől 3 különböző értelmezésben hallottam), vagy akár a csizmasegítség is. Ezért fontosnak tartom, hogy precízen megfogalmazzuk mi alatt mit értünk, és jobbnak tartom, ha nem hagyatkozunk olyan szavakra, amik sok embernek mást jelenthetnek. Nem gondoltam volna, hogy a háromütemű mozgás ennyire felkavarja nálad a port, de úgy gondolom az egyszerűsítés, mint módszer az egyszerűbb kommunikációra lekezelő. Én sokszor kérek meg másokat, hogy egyszerűsítsenek, fejtsék ki. Számomra inkább lekezelő "a z emberi faj kezdő lovasai" kifejezés, de persze lehet, hogy ez számodra semmilyen negatív jelentéssel nem jár, hiszen "Bonus vir semper tiro".

2023. aug. 26. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
De úgy gondolom, hogy az egyszerűsítés, mint módszer az egyszerűbb kommunikációra egyáltalán nem lekezelő*
2023. aug. 26. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!