Kezdőoldal » Állatok » Rovarok, ízeltlábúak » Milyen állatok esznek papírt,...

Milyen állatok esznek papírt, könyvet, élnek könyvek közelében? Tényleg létezik könyvmoly?

Figyelt kérdés

Vagy a könyvmoly kifejezés csak átvitt értelemben létezik, mivel nem találtam róla képet, de amúgy is a nevéből adódóan molyfajtának képzelem, azaz repülő ízeltlábú, muslincaféle.


Még csak hozzá sem teszem a kérdésemhez, hogy Magyarországon, mert nem is Magyarországon élek, hanem a Közel-Keleten, és egy nagyon idős bácsi lakásából hoztam el pár nagyon régi könyvet, és már a bácsi könyvespolcán is találkoztam egy ízeltlábúval, ám nem röpködő volt, hanem talán hatlábú kis menetelő, és most az én lakásomban is találkoztam kettővel is, a könyvektől egész messze, a fürdőszobában...


Vajon milyen állat lehet ez...? Úgy tűnt, hogy a fürdőszoba zuhanyzójának a lefolyója felé menetelt határozottan, talán szomjas volt...


Hogy hívják, milyen állat lehet ez az ízelt lábú, és igazi állat-e a könyvmoly vagy csak viccesen kitalált, ha meg igazi, akkor hogy néz ki, és ugye, hogy röpködik is, és hogy hívják az én menetelő kis hatlábúmat (bár lehet, hogy nem is hat lába volt, hanem tán több is, ha újra látok egyet, akkor figyelmesebben nézem meg, és megszámolom, egyelőre le voltam döbbenve, hogy nálam is van, ami az öreg bácsi öreg könyvespolcán volt a száz éves könyvei körül, és ráadásul a lakásom másik felében találkoztam vele, mint ahova a tőle hozott könyveket leraktam!), és veszélyesek-e ezek az ízelt lábúak az emberi egészségre?



máj. 21. 08:58
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Esetleg múzeumbogár? Azok falják az olvasnivalót (is)
máj. 21. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
A moly még a ruhát is megrágja
máj. 21. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk ezüstös pikkelykék lepték el a könyveket. Szeretik rágni a könyvek ragasztóját. Életmódban kicsit olyanok, mint a csótányok, szeretik a nedves környezetet, este jönnek elő (nálunk mindig a plafonon másztak, és mente a lámpa fényére). Ezek nem repülnek. Ártatlanok, de számomra undik.
máj. 21. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Tisztelet a kivételnek.
máj. 21. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Van könyvtetű is.
máj. 21. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Múzeumbogár tényleg létezik?

A tetű vagy bogár tényleg jobb megközelítés az enyémre...

máj. 21. 17:39
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
A csótány is megeszi a cellulózt.
máj. 21. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Esetleg nincs róla fényképed?
máj. 21. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Az eddig még eszembe sem jutott, de legközelebb remélem, elkapom egy képre, ha látom!
máj. 22. 05:14
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

A múzeumbogár tényleg létezik és komoly, értékes gyűjtemények rettegett kártevője lehet.

[link]

A szú sem csak fában fordulhat elő. A csótány is rámehet a lapokat összetartó ragasztóra. Baktérium, penészgomba, rágcsálók (pl.egér) mellett sok kártevő létezik.

""

A biológiai kártevők a rovarok, a különféle penészgombák és a baktériumok.

Ahhoz, hogy a rovarok elterjedhessenek, megfelelő környezetre és táplálékra van

szükségük. Megkülönböztetünk bőrt, ragasztóanyagot, fatáblát és papírt pusztító

rovarokat. Bőr- és pergamenkötésű könyveket általában a porvák és molyok, a

ragasztóanyagokat a sertefarkú rovarok, a papírt a csuklyásszúk, a fát az álszúk és

a tolvaj bogarak kedvelik.

Elhatárolni teljesen nem lehet őket, hiszen vannak olyan rovarok, amelyek például a fában levő cellulózt és keményítőt szeretik, ezek a fát, a ragasztóanyagokat és a papírt is megtámadhatják és táplálékul használhatják."


"Könyvmoly"=kenyérbogár-lárva


"Hazánkban a legnagyobb károkat a kenyérbogár (Anobium paniceum) okozza.

(Lárváját 1721-ben, Berlinben Frisch egy száraz kenyérdarabban találta meg, innen

származik elnevezése.) Nagyon falánk könyvpusztító rovar, a fertőzött könyvek 80%-

ában megtalálható. A szárnyas kártevő igen szapora. Egy nőstény petéiből, ha mindegyik megfelelő körülmények közé kerülne, egy év alatt 800 000 új álszú keletkeznék.


A kenyérbogár lárvája a „könyvmoly”, vagy „könyvszú” főként a tábla bőrborítása

alatt levő ragasztóanyagokat pusztítja."

máj. 26. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!