Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Az anyámnak az a meggyőződése,...

Az anyámnak az a meggyőződése, hogy őneki kell eltartania a lányát, hogy Isten ezt igy rendelte el. A nőverem (44) skizofréniás. Kinek a feladata eltartani őt?

Figyelt kérdés

Rokkantnyugdijas már évek óta. Gyógyszerekkel szinten lehet tartani.

Szerintem a testverem nem lesz soha egészseges, ha mindig kitörlik a se..ét, igy nem áll talpra sohasem, csak vegetál. Ugy látom, neki ez igy kényelmes, hogy az államtól pénzt kap, otthon csak alszik es eszik (tulsulyos). Baráti kapcsolatai nincsenek.



2013. febr. 18. 14:22
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
100%

Én két skizofrént ismertem, aki képtelen volt önálló életre, hiába gyógyszerezték, egyik a végén intézetbe is került és egyet, aki ehhez képest egész jól megállta a helyét a világban. Úgyhogy tényleg nem minden skizofrén egyforma.

Az biztos, hogy ha a nővéred alkalmas a munkára, nem tesz jót neki, hogy otthon sajnálja magát. De ezt így kívülállóként nem lehet megmondani, talán az orvosával kéne beszélnetek, hogy ő mit javasol?

2013. febr. 18. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 A kérdező kommentje:
A 10-kének: Azzal tisztában vagyok, hogy ``Nem minden skizofrén egyforma. `` A testvérem betegségének kialakulásának kezdeti éveiben vele és az anyámmal éltem. Sajnos, pontosan tudom, milyen fokozatai vannak ennek a betegségnek. Azt, hogy a betegség ``kitaláció``, vagy hogy a beteg ``beképzeli magának`` a betegséget, azt nem állitottam. A testvérem gyógyszerek nelkül ön- és közveszélyes lenne, nem kétséges. Gyógyszerekkel szinten tartható - mint ahogy azt irtam. Viszonylag kevesen tudják, hogy a beteg intellektuális képességei nem változnak. Ö sem buta nö. Tehát pontosan tudja, mi történik vele. A központi kérdés az a számomra, hogy a társadalom/a közvelemény milyen jogon várja el a testvértöl a gondoskodást, amikor a betegnek komoly, professzionális segitségre lenne szüksége, amit én nem tudok neki nyujtani.
2013. febr. 18. 16:49
 13/27 anonim ***** válasza:
43%

Azzal egyetértek én is, hogy ezek a betegségek nem kitalációk, nem kényelemből mondja valaki, hogy X típusú pszichés betegségem van.


Viszont akkor kezelni kéne az okokat, a mai világban 1000 féle terápiás lehetőség van már a betegségek jó részére, akár testi vagy lelki. Bár nem tudom ki mennyire ásta bele magát, de mind a pszichikai, mind a testi bajok lelki eredetűek. Ha sikerülne ezt kideríteni, akkor máris közelebb kerülne a nővéred a gyógyuláshoz.


Ezt a hozzászólást főleg azoknak címzem, akik sajnálják a beteg testvért.


Kedves kérdező! Van egy mondás, miszerint az éhezőnek ne halat adj, hanem tanítsd meg halászni. Ha anyagi lehetőségeid engedik, akkor keress neki egy terápiás módszert, és fizesd be. Ha javul az állapota, akkor mehet "halászni". Ez hosszútávon neki is jobb lesz és nektek is. A gond csupán az, hogy anyukád csecsemőként kezelte őt 40x éven keresztül, és amikor az ember megszokja a kényelmet, akkor nagyon nehéz onnan kirángatni.


Ha majd rászorul, úgyis elmegy melózni, mert gondolom ő sem szeretne éhenhalni, és te sem leszel vajszívű.


Minden jót nektek! :)

2013. febr. 18. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:

10-es vagyok.

Ha el tudod helyeztetni valahová, ahol gondoskodnak róla, a betegségének megfelelően esetleg még munkát is kap, hogy ne teljesen egyedül kelljen boldogulnia, amire akármennyire is értelmes, nem lenne képes ennyi idő után, akkor ez a kötelességed. Azt nem várja el senki, hogy költöztesd magadhoz és tartsd el mint egy gyereket, de azt sem teheted meg, hogy egyik percről a másikra magára hagyod hogy boldoguljon, mert soha nem fog tudni olyan munkahelyen dolgozni, ahol az egészséges emberek. Főleg ha egész életében alulszocializált volt.

2013. febr. 18. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:

A skizofréniások ön és köz veszélyesek, gyógyithatatlan betegek.

Ha egy fordrászatban dolgozna ollóval a kezében simán embert ölhet és ezért még csak felelőségre se vonható.

Nem véletlenül vonják ki öket a társadalomból, nem véletlenül kap rokkantnyugdijat.

Amúgy a túlsúlyt a gyógyszerek okozák.

2013. febr. 18. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
89%
Ha edesanyad meghal, a testvered pedig tovabbra is gondozasra szorul, akkor bizony ez a torveny szerint is a te feladatod lesz. Ez a rokontartas, amit nem csak a rokon igenyelhet, hanem a kirendelt gyamja is -marpedig egy skizofrenias betegnek kell hogy legyen ilyen. Szoval tetszik, nem tetszik, a te feladatod lesz. Orulj, hogy edesanyad meg el es megoldja ezt a feladatot, onkent.
2013. febr. 18. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 A kérdező kommentje:

A 13-as és 14-es kedves és joindulatu vàlaszadoknak:

Részemröl a pénz nem lenne probléma. A testvérem nem akar sehovà menni, ahol kezelést kaphatna. Otthon akar maradni. Gondolom azért, mert ott békén hagyjàk. Az OTTHON egy VÉDÖBURA, egy SZENT VILÀG. Nem kell a multjàban a fàjo emlékeket kiàsnia... Az anyàm szentül hisz a gyogyszerek gyogyito erejében. Sajnos ö sem mondhato pszichikailag stabil személynek, vannak tabu témàk, amiröl nem hajlando beszélni, ill. megvan a sajàt megmàsithatatlan, szilàrd, ``igaz`` vilàgnézete/làtàsmodja. Nem véletlenül lett a testvérem beteg. Apropo: munkahely. Màr dolgozott olyan helyen, ahol rokkantnyugdijasokat foglalkoztatnak, kézimunkàs dolgokat készitettek. Nyilvàn nagyon kevés pénzért, de ott nem is a pénz lett volna a probléma, hanem: ``...ott mindenki hülye...`` - mondta a testvérem, amikor bejelentette, hogy ODA màr màsnap nem fog bejàrni. Lassan képet kap minden vàlaszolo, hogy a testvéremhez nagyon is közel àllok, és a pénz csak akkor megoldàs egy teràpiàt illetöen, ha a beteg is egyetért a kezeléssel. Az esetünkben ez nem jellemzö.


A 15-ös vàlaszadonak:

fel lehet lélegezni a szalonokban: a testvérem nem fodràsznö.


A 16-os vàlaszadonak:

Azoknak a vàlaszadoknak, akik ugy gondoljàk, hogy egy skizofréniàs beteg ``csak ugy`` odaköltözik a testvéréhez, és minden jo lesz - az téved. Többször hivtuk vendégségbe - több hétre, ha akarta volna (külön szobàja lett volna). Egyszer el is jött, de 2 vagy 3 nap utan haza akart utazni, és haza is utazott. Hangosak a gyerekek - mondta. Igen, 3 gyermekünk van, iskolàs koruak. Egyébként jogi akadàlya is lenne, hogy nàlunk/velünk éljen, mivel 1 évben csak 2x3 honapot tartozkodhatna nàlunk - turista cimszo alatt. Olyan orszàgban élek, ahol az apa, az anya, a gyerek(ek)) tartoznak ``A csalàd`` fogalmàba. Egy (felnött) testvér nem költözhet egyszerüen csak oda. A felnött testvéreknek meg kell tanulniuk önàlloan élni, akàr betegek, akàr nem.


A 10-es vàlaszadonak:

A testvéremnek volt màr öngyilkossàgi kisérlete - még kezdetben - , én akkor éppen nem voltam otthon, és egy màsik rokonnak köszönhetö, hogy gyorsan be tudtàk vinni a korhàzba, kimosni a gyomràt. A mondatodon nem sértödtem meg, miszerint ``nagyon hamar a lelkeden fog száradni az élete``. Itt az esetleges öngyilkossàgàra gondolsz, ``halàla`` helyett ``élete``-t irtàl, igaz? Szerintem te nem gondoltad àt alaposan, amit ide leirtàl. Hogyan lehetne valakinek segiteni, aki NEM FOGADJA EL a segitséget. Nem, egészen biztos, hogy nem lesz lelkiismeretfurdalàsom. Nagyon szomoru lennék, ha a szabadhalàlt vàlasztanà, de nem az én feladatom az ö életét élni. Nekem megvan a sajàt csalàdom. Kinek van joga tölem ilyet kivànni?

2013. febr. 18. 21:20
 18/27 anonim ***** válasza:
A rokontartas nem azt jelenti, hogy oda költözik, hanem azt, hogy koteles vagy pénzzel támogatni
2013. febr. 18. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 A kérdező kommentje:

A 18-as hozzászólóhoz:


Érdekes, amit irsz. Nem tudtam erröl, hogy van ilyen ``Rokontartàs``. A magyar àllam nem vàllal felelösséget a teràpiàt igénylö, ràszorulo, beteg àllampolgàraiért? Én ugyan kettös állampolgár vagyok, de jogilag már nem tartozom Magyarországhoz. Adot is itt fizetek, betegbiztositàst, stb. Egyébként nincsenek anyagi gondjai, az apámmal és az anyámmal él. Van még egy fiutestvérünk is, jol fizetö àllàsban. Én tàmogatnàm öt önként is - ha teràpiàra hajlando lenne. Itt - a közeli klinikàn - a bentlakàsos teràpia 69'000 forintba kerül - 1 (!) napra. De én erre is hajlando lennék. Mondjuk egy 5 hetes teràpiàra. A nyelvtudàs nem probléma a szàmàra. Mint ahogy azt koràbban emlitettem: nem buta nö.

2013. febr. 18. 22:01
 20/27 anonim ***** válasza:
100%

Ez az egészet nem értem. Hogy vesztek rá egy skizofrént, hogy gyógyszert szedjen? Nem az a lényeg hogy egy ilyen betegnek nincs betegségtudata, csupán azt hiszi például hogy ő a pápa, és aki mást mond az h.lye? Van ilyen rokonom sajnos, de orvoshoz nem hajlandó menni, mivel ő nem beteg, és tényleg ő a brad pitt anyja... (persze minden héten más hasonló ötlettel áll elő, és azt hiszi igaz).


Szóval ha tudja hogy beteg akkor miért beteg?? Mármint olyat nem gondolhat komolyan amiről tudja hogy nem igaz. Bocsi hogy off voltam, de ezen most nagyon meglepődtem. Azt hittem hogy ebből nincs kiút, mivel csak szabad akaratával lehet valakit gyógyszerezni és kórházban tartani, de a beteg rokonom tényleg azt hiszi hogy teljesen normális és -minden héten más- legutóbb a nem tudom melyik fáraó leszármazottja volt...

2013. febr. 18. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!