Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Volt már olyan családi /kultur...

Volt már olyan családi /kulturális hagyomány, amit megkérdőjeleztél, és bár a családod tartja, te máshogyan tartod, vagy sehogy sem?

Figyelt kérdés

Mi ez a hagyomány, és miért döntöttél úgy, hogy változtatsz rajta a saját életedben?


Csak felmerült bennem, hogy mennyi mindent csak azért csinál az ember, mert azt látta a környezetében, és sokszor meg sem fordul a fejünkben miért. Sok hagyományunk nagyon szép, és amelyiknek látom az értelmét, azt tartom is. Feltettem viszont itt egy kérdést egy régebbi hagyománnyal kapcsolatban, hogy miért tartják, és volt egy olyan válasz rá, hogy ,,mert hagyomány", ami számomra nem elég magyarázat. Érdekelne, hogy ki ilyen hagyományokon változtatott, amit a környezete általában tartani szokott.



2014. júl. 2. 10:42
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
87%

A többiek eljárnak templomba meg misére, én meg nem, ,ég húsvétkor és karácsonykor se.


Ja, és zokniban alszom mert mindig fázik a lábam.

2014. júl. 2. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
96%
Én tartom őket és azért, mert jó érzéssel tölt el, hogy mi ezeket mindig így csináltuk. Kellenek bizonyos "szertartások", amik megadják valaminek a módját. Nálunk pl. hagyomány, hogy karácsonykor mit eszünk (és van olyan kaja, amit csak akkor eszünk!), meg se fordul a fejemben, hogy más legyen, mert elveszne valami az ünnepből.
2014. júl. 2. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
94%

Ismeritek a sztorit a tepsiről?


Anyuka levágja a sütemény szélét, mielőtt beleteszi a tepsibe. A lánya megkérdi: miért? Az anyja mondja: nem tudom, lányom, anyám is mindig így csinálta, kérdezd meg őt. A lány megkérdezi a nagyit: Nagyi, anya mondta, hogy mindig így csinálod, miért? Nem tudom, anyám is így csinálta, kérdezd meg a dédit.


Dédi, miért vágod le a sütemény szélét, mielőtt megsütöd? Anyám is mindig így csinálta - jön a válasz. Ó, várj, igen, csak egy kicsi tepsink volt gyerekkoromban.:)))


Én 8 éve lakom külön a szüleimtől, nem fizetek postán csekket, mindent online intézünk (pl. pizza kifizetése, vásárlás, könyvvásárlás, Tesco rendelés).


Aztán bennem már nincs meg a birtoklási vágy (pl. lakás), hanem mobilabb vagyok. Én éjjel is elmegyek a boltba, ami a szüleim számára vidéken elképzelhetetlen.


Vagy pl. a kajarendelés, ők sose tennének olyat.


Mi tartjuk itt a kerületben a Halloweent is, de temetőbe nem járunk rokonokhoz már. Valentin napkor elmegyünk étterembe, nem járok sosem piacra.


Szóval életforma változással megváltoznak szerintem a hagyományok is, ha az ember kulturálisan távolabb kerül, nem csak térben.:)


27N

2014. júl. 2. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Az én családom pont nem tartja, de én pl. a pontban délben ebédelést nem értem, hogy másnak miért ilyen fontos. Anyósjelölt, ha vmiért nem akkor eszünk náluk, már sipítozik, hogy de ez a hagyomány meg felrúgjuk az életritmusát. De volt (barát) barátnőmékről is hallottam olyat, hogy nagyi főzött náluk, és ha pontban délben nem volt kész a kaja, akkor a csaj meg az öccse is már nyávogtak - és a leányzó akkor már elmúlt 18. Asszem még az egyetem első heteiben is hepciáskodott, hogy mi az, hogy van délben óra, amikor az ebédidő (suliban ugyanis addig a nagyszünetben volt dél, és tudott akkor enni). Én meg szeretek napi 5x étkezni kis adagokban, ami a mostani időbeosztásommal egészségesen olyan du. 2 órára jön ki, de nem akadok ki akkor sem, ha eltolódik. A rendszeres és hasonló időben étkezés fontos persze, de nem minden áron, legalábbis nekem.
2014. júl. 2. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Volt férjeméknél a hagyomány,a név öröklése.Amikor terhes voltam az első gyerekünkkel,pont náluk laktunk,apóst hívták,Kiss Jánosnak,a férjemet ifj.Kiss Jánosnak.Persze folyamatosan azt hallgattam,hogy ugye amikor megszületik majd a gyerek az is a János nevet kapja,tehát az is Kiss János lesz.Egyedül a férjem tiltakozott ez ellen,anyós após teljesen be voltak erre állva,hogy ezt így kell,ez hagyomány.A levelekkel már így is keveredés volt mindig,hisz hivatalosan mindketten,csak sima Kiss Jánosok voltak.Nagyon tuti lett volna,három Kiss János egy fedél alatt :D Szerencsére lányom született,így elkerültük a konfliktust :)
2014. júl. 2. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, jöhetnek még!


A név átörökltetése anyukám családjában volt divat, 3 generációra visszamenőleg ugyanaz a neve a fiú és a lánygyermekeknek, mint a szülőknek, anyukám nálunk szakította meg a hagyományt (bár végül húgom megkapta a nevét második keresztnévnek).


Mi egyébként a karácsonyi ajándékozást nem tartjuk ugyanúgy hagyományosan. A közös főzés, fadíszítés, családdal vacsorázás az megvan, de egymásnak nem ajándékot veszünk, hanem elmegyünk együtt valahová karácsony előtt vagy után. Ha gyerekeink lesznek, azért ők fognak kapni, de én nem szeretem, ha rám fölöslegesen szórják a pénzt.


A temetőbejárást mi sem tartjuk úgy, mint nagyszüleim, igaz nekem kivitelezni is nehéz lenne, mert messze lakom.

2014. júl. 2. 11:30
 7/15 A kérdező kommentje:
A tepsis sztori tetszik:)
2014. júl. 2. 11:32
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Páromék családjánál a szűk családdal (kb. 15 fő) minden alkalmat megünnepelnek, és ennek megadják a módját, minden férfi öltönyben, nyakkendőben, hölgyek is kiöltözve. Nekem kicsit furcsa volt az elején, hogy ekkora feneket kerítenek egy névnapnak, születésnapnak. (öltözködés terén, mert tök jó, hogy így összetart a család) Nem azt mondom, hogy mackó nadrágban kell megtartani, de egy szebb utcai viselet is elég lenne szerintem.

Ez az a szokás, amit ha anyóséknál vagyunk, akkor tartunk (megadjuk mi is a tiszteletet), de ha ők jönnek hozzánk vendégségbe, akkor mi már nem öltözünk ki annyira.

2014. júl. 2. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
Ahh, megelőztek a tepsis sztorival. :D Nekem is az ugrott be. Én elköltöztem külföldre néhány hónapja, a barátommal közösen itt építjük a jövőnket. Máshogy ünnepeltük a karácsonyt, mint otthon, de a kettőnk családi hagyományaiból kihoztunk egy újat. Így volt húsvétkor, és a szülinapjainkon is. Nekem tetszenek az új hagyományaink. :) Emlékeztetnek a régiekre, az otthonra, de az új életünkre is.
2014. júl. 2. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
71%

Igen. Laza eleganciával egyszercsak áttettem a névnapomat egy másikra, amikor szintén van az a névnap, csak nem az a domináns aznap.


Anyám (apám is, de ez most itt mellékes) rendkívül önző ember. A születésnapom mindig azzal telt, hogy engem soha nem ünnepelt, egész nap csak az ő szülése és hatalmas szenvedései mentek (holott engem kellett újraéleteszteni, és nekem tört el a születésem közben a karom), értsd: önmagáról beszélt, állandóan; a névnapom pedig nagyon közel esik az anyák napjához, ezért a névnapomon szintén nem engem ünnepelt, hanem magát, AZ ANYÁT - így nagybetűvel.


Holott nemhogy anya nem volt soha, de embernek is igencsak az aljából való. Sajnálom, hogy ezt kell mondjam róla, de ez az igazság. Ma már nincs semmiféle kapcsolatom velük, ami nyílván érthető.


Egyébként pedig az a véleményem a hagyományokról, hogy van, ami jó, mert egyfajta keretet és kapaszkodót ad az embernek (mint az ünnepek), ritmust ad az életébe, és van, ami nem jó, sőt ártalmas, mert korlátoz és megfojt. Mint pl. a tepsis példa.


Aki meg sem kérdőjelez valamit, az vagy buta ember és egy az egyben elfogad valamit úgy, ahogyan tanulta, "miért? - mert csak!", vagy gyönge, és hiába látja, hogy az a hagyomány már csak köt és fojt, nem képes gyávaságból változtatni rajta.

2014. júl. 2. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!