Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Nagyszülők végrendeletében mi...

Nagyszülők végrendeletében mi vagyunk megjelölve örökösként, az unokák?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Szerencsére jó a család, összetartó, szóval nem marakodunk a jussunk felett, sőt reméljük, hogy minél később fogjuk megörökölni, csak tájékozódásból kérdezem.


Nagyszüleink a két lányuk helyett ránk, a három unokára szeretnék hagyni az ingatlant. A lányaik csak az ingóságokat (bútorok etc) örökölnék. (Annak idején mind a kettejüknek egyenlő arányban segítettek a házak építésénél, úgy voltak vele, hogy őket már elindították az életben, most rajtunk a sor. Továbbra is remélem, hogy jó sokára kerülünk téma közelbe.)


Erről végrendelet is van.


De itt annyi minden olvastam már ilyen-olyan formában, hogy elbizonytalanodtam, ezt meg lehet-e csinálni? (Nem mintha baj lenne, ha mondjuk örökös részt kell fizetni anyum és nagynéném számára, csak egyszerűen érdekel.)


2015. febr. 18. 12:39
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
A legokosabb lenne a közjegyzöhöz menni és vele készíttetni el úgy, hogy ne lehessen belekötni vagy megtámadni.
2015. febr. 18. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Igen, úgy tudom, így oldották meg a végrendeletet. Köszönöm a választ. Ettől függetlenül se támadná senki semmilyen irányból. Persze tudom, karón varjú, de bízom a családomban. :)
2015. febr. 18. 12:54
 3/7 anonim ***** válasza:
Kötelesrész járna a gyerekeknek, de a kötelesrészbe beleszámíthatnak olyan dolgok is, amit az örökhagyó még életében juttatott a leszármazóknak (betudás), ezekkel csökkenhet a kötelesrész mértéke, illetve ha több, akkor nem kell kötelesrészt fizetni. A ti esetetekben, ha támogatást nyújtott a nagymama a házépítéshez ez az összeg a törvényben meghatározott feltételek mellett, csökkentheti a kötelesrészt. Nem mennék bele, mert elég bonyolult egy laikusnak megérteni, hogyan számítódik a kötelesrész alap és mérték, ezért ha még most tisztázni akarjátok a dolgokat, a legegyszerűbb, ha elmentek ügyvédhez.
2015. febr. 18. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Úgy gondolom, megtámadható, méghozzá azért, amit fentebb írnak, hogy a kötelesrész JÁR.

Később elmérgesedhet a viszony, sajnos ha pénzről van szó, a család sem szent, saját káromon tanultam meg.

Hiába van közjegyző vagy ügyvéd általi papír, ha a két lányuk közül az egyik megtámadja.

Igaz, hogy az életben adott javak kiválthatják a köteles részt, vagy annak egy részét, de ezt hogyan igazolják? Ha az édesanyád és a testvére kaptak is szülői támogatást, az 10-20-30 éve történhetett, be kell bizonyítani, hogy a nagymama és a nagypapa beszállt az ő házuk építésébe, vásárlásába, és ezt nektek, a 3 unokának kell bizonyítani. Ha a két lány ezt nem ismeri el, és igényt tart a köteles részre, akkor elképzelhető, hogy nekik 50-50% jár. Vagy a bíró mérlegeli az öregek kérését, és 5 felé osztja az örökséget.

Remélem nálatok nem lesz gond.

Sajnos hallottam már olyat, és ezen az oldalon is volt már segítségkérés, hogy az idős ember életében megbeszélték, hogy az egyiknek több jár majd az örökségből, mert ő ápolta az idős szülőjét, de annak halála után semmivel sem kapott többet, mert jogilag nem jár több. Amikor pénzről van szó, sokan vérszemet kapnak, és nem hajlandók milliókról lemondani pl. az unokahúgukért. Főleg ha nem élnek épp jómódban, vagy hitelük van, amitől végre megszabadulhatnának. Ilyenkor egy 40-50 éves ember, aki egész életében dolgozott, nem fog lemondani a jussáról egy 20 éves gyerek miatt, főleg meg ha az nem is a saját gyereke.

2015. febr. 18. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Igen, én is olvastam hasonlókat... szörnyű. :( És szomorú, hogy egyes családok (emberek) idáig jutottak.

Én is remélem, hogy nálunk nem lesz gond. Hál'Isten a mi családunkban általában a gyerek érdekeit nézik. Köszönöm szépen a válaszokat!

2015. febr. 18. 13:24
 6/7 anonim ***** válasza:
66%

Szerintem nem helyes. A legtöbb szülő általában úgyis a gyerekeit támogatja, ergo, ha a nagyszülők a gyerekeikre hagyják a vagyonukat, ők úgyis a saját gyerekeikre fogják hagyni (itt az unokákra). Én pl. nemrég írtam meg a végrendeletemet, a két gyerekemre hagyok mindent. Először is, még valószínűleg lesznek unokáim, akkor őket eleve esélytelenné tenném, ha az unokákra hagynám a dolgaimat. Az igazságos lenne? Így a gyerekeim majd odaadhatják a saját gyerekeiknek, ha nekik nem lesz szükségük rá.

Nálatok melyik gyereknek hány gyereke van? Már eleve igazságtalan, hogy egyik gyerek esetleg kétharmad részt kap, mivel 2 gyereke van, a másik pedig egyharmadot, mert csak egy gyereke van. Arra meg nem is akarok gondolni, hogy esetleg egyik helyen van 3 gyerek, és a kedves szülők (jelen esetben a nagyszülők) kisemmizik az egyik gyereküket az örökségből(: Mit vétett ez a gyerekük ellenük?

2015. febr. 18. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Valahol jogos, amit írsz, valóban 1/3 és 2/3 az arány. Anyunak csak én vagyok, nagynénémnek két gyereke van. De én ezt nem nehezményezem egyáltalán. Anyu mondta, hogy kicsit furcsa neki, de mivel annak idején elég rendesen megtámogatták a mamáék mind a két lányukat a házépítésnél, így most az unokákon a sor.

Mellesleg én majd (remélem jó sokára) öröklök a másik nagymamámék részéről is, míg az unokatestvéreim nem (nincs apai ágon rokonuk, sőt "apjuk se"), ők majd csak innen. Nincs szívfájdalmam ez miatt.


Csak a kötelező rész miatt kérdeztem, de nem hiszem, hogy ebből bárki bármilyen problémát csinálna. Plusz az ingóságokat a két lány örökli, mi unokák "csak" az ingatlant.


Már nem lesz több unoka, 50 év felett vannak a "lányok". Legfeljebb dédunokák lesznek, de az meg ugye megint más biznisz. :)

2015. febr. 18. 15:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!