Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Miért adnak MORFIUMOT egy...

Miért adnak MORFIUMOT egy halálosan rák beteg embernek, mikor nincsenek fájdalmai, csak szorong?

Figyelt kérdés

Egy ismerősöm súlyosan beteg volt. Lehetett tudni, hogy nem sok idege van...és ez erős szorongást okozott neki, ami érthető is. Az orvosok valami rejtélyes oknál fogva morfiummal nyugtatták, bár kapott fájdalom tapaszt is, ami hatott is rendesen. Egyedül a szorongás volt a gond, nem voltak nagy fájdalmai, csak nagyon félt a haláltól. Eleve le volt gyengűlve, és ők egymás után adtak be neki akkora adagot, amiktől teljesen nem volt magánál...3 db egymás után, egyből mikor ébredezett...a 3. után meg is halt. Ezzel elvették a lehetőséget, hogy a közvetlen hozzátartozó pl. elbúcsúzzon tőle, beszélhessen vele...Számomra ez teljesen érthetetlen. Főleg, hogy morfium nélkül se fájdalma nem volt és teljesen éber tudott lenni.


Ha valakinek iszonyő fájdalmai vannak, akkor érthető a morfium, de neki nem volt csak félt...ezt mondta is.


Én úgy tudom, csak annyi mofiumot szabad adni, amiennyi a fájdalom csillápitásához kell, de még eszméleténél van a beteg...


És azt is tudom, hogy kimondatlan szokás kicsit túladagolni, ha már nagy fájdalmai vannak a betegnek...és szépen elalszik.


Meg talán akkor is, amikor ők úgy gondolják...

Mit gondoltok erről?


Nyílván nem élt volna még éveket, ha nem adnak neki morfiumot. De mi indokolhatja, hogy adnak neki ha nincs is olyan fájdalma, amire a tapaszt ne hatna...csak egy nyomorult szorongás gátló injekció kellett volna.


Azzal magyarázták, hogy a nyugtató injekció hat a légzés központra és le is éllhat az. De amennyire én tudom a morfium is pont ilyen.

Nem?



2013. márc. 6. 13:17
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Hidd el,neki már jobb volt,hogy nem tudott magáról.
2013. márc. 6. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Elhiszem, hogy jobb neki, ha nagyon nagy fájdalmai vannak.


De neki nem volt. Ő maga mondta, morfium nélkül magánál is volt, beszélgetett stb. Csak félt, miért nem adtak neki nyugtatót? Miért a morfiumot erőltetik?


Szerintem ez egyáltalán nem etikus.


A doki csak elkönyveli, hogy neki egyszerűbb, ha non- stop eszméletlen a beteg és akkor nem kell vele foglalkozni.

2013. márc. 6. 14:37
 3/8 A kérdező kommentje:

Vagy az evidens, hogy terminális stádiumban lévő rákos beteget morfiumoznak? Ha kell neki, ha nem? Ha fáj neki, ha nem?


Miért nem lehet hagyni szépen meghalni, amikor annak eljön az ideje. Ha kínjai vannak az más nyílván.


Én ugy gondolom, hogy a beteg és család akarata kb. az utolsó, ami érdekli az orvosokat...tisztelet a nagyon kicsi kivételnek.

2013. márc. 6. 14:41
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom azért mondta, hogy nem fáj, mert már akkor volt benne morfium. Erre nem gondoltál?
2013. márc. 6. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Hidd el,ha nem lettek volna fájdalmai morfium nélkül,akkor nem adnak neki,hisz spórolnak mindene amin lehet...


Láttam végstádiumban levő beteget a halála előtti órákban,morfium nélkül borzalmas lett volna.

2013. márc. 7. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Oké, már magam sem tudom. Talán igazatok van.

Köszi szépen a válaszokat!

2013. márc. 7. 16:04
 7/8 anonim válasza:
Azért morfiumot kapott mert sokkal olcsóbb a kóráznak, mint egy erős nyugtató. :S Ez ma Magyarország kórházainak nagyrésze .
2013. máj. 7. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
69%

Utolsó: Honnan veszel ilyen baromságot? Miért lenne olcsóbb a morfin, mint a nyugtató?


A végstádiumos betegeknél a legfontosabb dolog a fájdalomcsillapítás. Talán nem meglepő, hisz nem akarja senki, hogy az utolsó idejében szenvedjen.


A morfin adagolásának pedig az a protokollja, hogy bizonyos időközönként automatikusan kapja a beteg, így egy állandó vérszintet tartanak fenn vele --> nem fog fájdalmat érezni.


Régebben "szükség szerint" adagolták, azaz akkor kapott a beteg, mikor már k.vára fájt. Akkor kapott, időbe telt, míg elkezdett hatni, aztán mikor kiürült, megint k.vára fájt, megint kapta a következőt.


Később rájöttek, hogy ez így szar, és bevezették a fentebb említett adagolást.

2013. máj. 8. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!