Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Férjemről most 60 évesen...

Férjemről most 60 évesen derült ki, hogy cukorbeteg. Az orvos diétát és metfogamma 1000 gyógyszert írt fel neki. egy hete szedi, de még semmi változás nem történt. Kérem aki jártas ebben a témában, segítsen, hogy mit ehet és mit nem és mennyit?

Figyelt kérdés
18.5, 17.9, 16.8 a cukra.

2014. ápr. 8. 01:39
1 2 3 4
 11/31 A kérdező kommentje:

kedves 10/10-es válaszoló

köszönöm ezt a részletes tájékoztatást, kérdésedre válaszolva leírok néhány mért cukorértéket:

kedd 17 óra:12,8

péntek 8 óra:17,5

vasárnap 8 óra:10,7

hétfő 8 óra 13,9 /ezeken a napokon még nem szedett gyógyszert, vettem egy vércukor mérőt és az én unszolásomra megmértük, mert már nekem gyanusak voltak a jelek. mindig szomjas volt, koválygott szédült amikor éhes volt. ezekután szerdán elmentünk az orvoshoz, azt mondta ez nem olyan vészes és felírt metfogamma 1000-es tablettát naponta egyet, és mondta, hogy diétázzon, de hogy mit és miből mennyit azt nem mondta.. a kenyér helyett zsemlét adok neki, a tészta félék helyett főzeléket eszik, a szalámikból a gépsonkát és párizsit..

tehát ápr 2.-ától, szerdától szedi a tablettát, majd

péntek 8 óra:14,8

vasárnap 8 óra:13,7.... 12 óra :18.3

szerda 8 óra:20,9 !!!...13 óra:13,9

csütörtök 8 óra:13,2

kicsit beparáztunk a szerdai:20,9-es értéken, csütürtökön vissza a dokihoz a gyógyszer adagot megemelte napi kettőre, és végre már adott diétáslapot is. továbbra is mérjük a cukrot, két hét múlva megint vissza a dokihoz, kiváncsi leszek az emelt gyógyszer adag milyen hatással lesz? a diétával még kicsit kínlódunk, mert nem olyan egyszerű egy férfinak mindenről lemondani aki eddig jókat szeretett enni :(

2014. ápr. 11. 20:44
 12/31 anonim ***** válasza:
100%

Köszönöm az adatokat.

Azt még jó lenne tudni, hogy ezek a mérések mennyivel voltak étkezést követően?


Ez mindenképp elég ijesztő, szerintem ez a magas érték!

Ezt minél gyorsabban le kellene nyomni legalább 7 környékére.


Egyébként az étkezést közvetlenül követő legmagasabb cukor érték sem lehetne 11-12 fölött


Véletlenül nem szed a férjed szteroidot, pl. Medrolt?

Az is erősen megnöveli a vércukor szintjét, vagyis csökkenti a cukor lebontását még normál egészséges esetben is.


Nekem volt ilyen gondom amikor légúti toll allergiára szedtem a Medrol-t.

Akkor nekem is felment a cukrom 18 környékére.


-


Elmondom a véleményem a leírtakról.


A vércukrot étkezés után 2 órával kell megmérni, de ezt már írtam, viszont ez tényleg fontos ahhoz, hogy korrekt értéket kapjunk. Pl. ha étkezés után nem sokkal méred, akkor sokkal magasabb a cukor érték, mint kettő óra múlva.


Ez a 2 óra az időtartam, aminek el kell telnie étkezés után és a a mérés előtt. Ezt én sem tudtam sokáig és az orvos se mondta meg. Nem sok mindent mondanak az orvosok ezekről.


Az az cukor érték fontos, amennyire kettő óra után lecsökken. Azért kell akkor mérni.


A leírt értékek bármelyike nagyon sok. Az orvos mondja, hogy nem, de igen, az hosszú távon problémákat, komoly szövődményeket okoz.


Minél gyorsabban le kellene nyomni komolyabb diétával és a 2-3 óránál ritkábban fogyasztott lassú felszívódású és alacsony szénhidrát tartalmú ételekkel, mint a rozskenyér. Fehérjéből nyugodtan lehet bőséggel enni, ha nincs veseprobléma, ami miatt fehérje diétát is kell tartani.


-


Még amit kérdezni szeretnék, elég mozgékony életmódot él a férjed?

Az nagyon fontos, hogy sokat mozogjon. Az jelentősen csökkenti a cukor szintjét mert elégeti, felhasználja a szervezete egy részét mozgás közben.


A másik nagyon fontos dolog, hogy sok vizet igyon!!


Ez azt jelenti, hogy naponta két liternél mindenképp többet kellene meginnia.

Az étkezést reggel én úgy kezdem, hogy megiszok fél literes pohár vizet.

Aztán reggeli után a másik fél liter is lemegy. Utána még iszogatok délelőtt fél litert. Így csak délelőtt lemegy a másfél liter (esetleg kettő). Délután ennek elfogy a másik fele is. Nyáron a melegben több.


-


A kenyérből a fehér kenyér nem jó, sőt a zsemle és kifli sem ami fehér (búza) lisztből készült mert az szintén gyorsan emeli a cukrot.


Helyette rozs lisztből készült barna kenyeret kellene venni. A félbarna nem jó, mert az fehér kenyérhez hasonlóan búzaliszt tartalmú, legfeljebb valamivel (komlóval) színezik a tésztáját. Csak a valódi, legalább 70%-os rozs az ami jó, mert abban jóval kevesebb a gyorsan felszívódó szénhidrát. Abból sem szabad sokat enni, csak egy vékony szeletet.


A zsemle vagy kifli inkább az inzulinos betzegeknél jelent könnyebbséget a könnyen számolható szénhidrát tartalom miatt. Viszont itt a minél kisebb szénhidrát bevitel lenne a fontos.


-


Az étrendben a főzelék tökéletes választás.

A párizsi vagy a gépsonka szintén nagyon jó és korlátlanul fogyasztható.

(azért jó tudni, hogy láttam már olyan vákuum csomagolású sonka szeleteket, amire az volt írva, hogy cukrot tartalmaz) -gondolom nem sokat - de nem mertem enni belőle, ahol ezt olvastam -


-


Most én is napi 2X1000 mg Metfogammát szedek a napi háromszor 850 helyett és ezzel beállt a normál érték. Mostanában 5.4 körül mérem, de néha 6 fölött is van, étkezés után 2 óra múlva mérve.


-


"a diétával még kicsit kínlódunk, mert nem olyan egyszerű egy férfinak mindenről lemondani aki eddig jókat szeretett enni :("


Ezt sajnos tudom én is milyen. Most vagyok 58 és 6 évvel ezelőtt kezdődött ez, akkor még rémálomnak tűnt, hogy nem ehetek bizonyos fincsi dolgokat. Azóta rájöttem, hogy ehetek mindenfélét, ami cukormentes!

Ehetek cukormentes csokit, diabetikus csokis süteményt

diétás cukrászati dolgokat, ihatok Cocacola zérót vagy bármilyen cukormentes üdítőt.



Azóta megszoktam, hogy soha nem kell éheznem, még akkor sem, ha előtte ééppen megettem azt az adag rozs kenyeret, amit nem léphetek túl két órán belül. Ekkor legfeljebb teljesen szénhidrát nélküli ételeket csinálok, ha éppen megéhezem azon a kettő-három órán belül, amit az étkezések között mindenképp meg kell tartani szénhidrátmentes szünetként. Viszont ez a minimum 2 óra kihagyás fontos. Sőt ha nem csökken le a vércukor kettő óra alatt normál szintre, akkor még ritkábban, ill. még kisebb adagokat lehet szénhidrát tartalmú dolgokból, akár rozs kenyérből is még keveset is enni. Pl a rozs kenyérből is csak egyetlen vékony szeletet merek megenni egyszerre. Azután kettő óra szénhidrát mentes szünet.

Így tudom 5-6 környékén tartani a cukrom. ..na meg a napi kettő 1000 mg-os metfogammával kiegészítve!


Persze a húsokból, gombából sajtból közben is lehet enni bátran, persze csak kenyérféleségek nélkül!

Pl amikor megéhezem, vagy amikor kevés volt amit ettem, akkor kiveszek egy csomag lefagyasztott csiperkegombát a mélyhűtőből és bele teszem egy serpenyőbe, ahol kevés kókuszolajban fedő alatt kiolvasztom és miután már szét tudom kotorni, vagyis amikor felolvadt, megpárolom fedő alatt, kb 10 percig. Szoktam még közben hozzá keverni apróra vágott húsos sárga-paprikát. Megsózom, hogy jó íze legyen és a végén, amikor elforrt a víz amit a gomba enged, akkor ráütök egy-két akárhány tojást és megsütöm, összekeverve megforgatva az egészet ízlés szerint, tapadásmentes serpenyőben. Fantasztikusan finom, tápláló és tökéletesen diétás is.


A kókusz olajból 1 liter 1400 Ft. Van ahol jóval drágábban árulják de ott nem szabad megvenni.


-


Vagy amikor szintén nem ehetek mást és még éhes vagyok, akkor földimogyorót török magamnak és jól bekajálok belőle. Az is laktat. Szóval csak meg kell szokni a teljes étrend változást és később már nem is hiányzik annyira a cukros étkezés és a fehérkenyér és a fehérlisztből készült kifli-zsemle sem.


Minden ételféleségnél figyelni kell a csomagoláson feltüntetett összetevők között nem szerepel-e véletlenül a cukor. Ha azt írták rá, hogy fuktózt tartalmaz, az szokott lenni a diabetikus élelmiszrekben is. Azzal készült ételeket inkább csak akkor érdemes fogyasztani, ha már egyébként beállt a normál cukor szint és diétával és gyógyszerrel szinten tartható.


Vigyázni kell a rántotthús búzalisztes prézlijével is. Megettem egy hatalmas szelet rántott húst és a bundája felnyomta a cukrom kicsit magasabbra mint kellene.


Szerintem a mostani reggel-este 1000 mg Metfogamma már jobban le fogja vinni a cukrot, de a fehérlisztből készült zsemlét vagy kiflit fel kellene cserélni alacsony szénhidrát tartalmú rozslisztből készült kenyérre.



Egy trükk ahhoz, hogy ne legyen kicsit sem kellemetlen a cukor méréskor a szúrás. Az ujjbegyet mielőtt megszúrjuk, előtte a szúrás helyétől fél-egy centivel arrébb a hüvelyk ujjunk körmével meg kell nyomni erősen. Ilyenkor ez az ingerület elfedi az ezután következő szúró toll tűjének az érzését.

2014. ápr. 13. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:
100%

Még ami segíthet, a 100mg-os Aszpirin-protect vagy

a 100mg Astrix napi egy alaklommal.

Ezek azonös hatású szerek.

A szövődményeket csökkentik azáltal, hogy a vérlemzkék nem tapadnak össze, ami az ér elzáródásért, trombózisokért felelős. Ennek a kockázata diabétesz esetén általában jóval nagyobb, ezért kellene ez ellen is tenni. Ezt én szedem.


Még amit kérdezni akartam, hogy mennyire túlsúlyos a kedves férjed? A másik, hogy mozog-e eleget és iszik-e eláég folyadékot? Ezek mind nagyon fontos dolgok, mert ezek is csökkentik a vércukor szintjét.

2014. ápr. 13. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 A kérdező kommentje:

Kedves 12/13 válaszoló!! köszönöm megint ezt az alapos tájékoztatást, nagyon sok mindenben segítettél. Most a kérdéseidre válaszolok:ezek a reggeli értékek éhgyomorra voltak, a délutániak csak ugy kiváncsiságból, hogy le ment-e valamit a cukor, hiszen azt még akkor nem tudtuk, hogy evés után két órával meg kell mérni, mert a doki azt mondta hogy reggel kell megmérni..

nem szed semmi más gyógyszert...

eleget mozog-e??..délelőtt 2-3 órát ül a számitógép előtt,:) utánna kint az udvaron szöszmötöl:hetente egyszer füvet nyír, minden nap a veteményes kertben szorgoskodik:kapál, gazol, öntözget stb...majd este 7-kor TV-tnéz..

elég sok vizet iszik, mert mindig szomjás, de majd lemérjük, hogy pontosan mennyit iszik..

rozsos kenyeret eszik, de mint mondtad ez sem jó, csak a teljes rozs kenyér..

eddig sokat nasizott:csoki, nápolyi, sütik, stb, de most már ezeket nem eszi..

kérdésem:ehet-e hetente egyszer valamilyen péksüteményt reggelire vagy vacsira??

most megyek tévézni, majd folytatom

2014. ápr. 13. 20:01
 15/31 A kérdező kommentje:

folytatás következik: ez a legfrissebb adat: este 6-kor vacsizott két szelet rozsos kenyeret vajjal és gépsonkával, 1 retekkel, majd 8-kor mérés volt és 10,1 volt a cukra..

szerintem nem túlsúlyos:75 kg és 172 magas, de volt már 95 kg is. 2010-ben munkanélküli lett akkor kezdett lefogyni 20 kg-ot, gondolom a sok idegeskedés stb.. lehet, hogy akkor lett cukros is. pontosan nem tudom mennyit iszik, majd azt is lemérjük, de szerintem elég sokat, mert mindig szomjas...én is szedtem ASTRIX-ot,/magasvérnyomás, szívre/ most ASACTAL-t szedek, mindkettő gyógyszer ugyanaz, majd adok neki ASACTAL-t is..

most ennyit sikerült összeszednem


üdvözlettel:Marika

2014. ápr. 13. 22:46
 16/31 anonim ***** válasza:

Kicsit eltűntem de ismét vagyok. :)

Akkor sorban válaszolok.


"nem szed semmi más gyógyszert... "


Gondolom azóta már szedi reggel-este a metfogamma1000-est ugye?

Azt kell szedni. Diétával kombinálva az leviszi a cukor szintjét.


-


"eleget mozog-e??..délelőtt 2-3 órát ül a számitógép előtt,:) utánna kint az udvaron szöszmötöl:hetente egyszer füvet nyír, minden nap a veteményes kertben szorgoskodik:kapál, gazol, öntözget stb...majd este 7-kor TV-tnéz.."


A veteményes kerti program szerintem elég is lehet.

persze az nem baj ha még valami nagy sétákat is csinál hozzá.

Pl én jókorákat szoktam biciklizni, de tényleg sokat.

Olyan túrázás szintűt. Igaz, ilyenkor tavasszal legfeljebb csak 20-50 km-t megyek de nyár végére jobban összeszedem magam, akkora megy a 80 km is. Az jól elégeti a cukrot és az itt-ott felrakódott zsírt is segít leadni.


-


"rozsos kenyeret eszik, de mint mondtad ez sem jó, csak a teljes rozs kenyér.."


A rozsos az főként fehérkenyér, amiben van egy kevés rozs is.


A valódi rozs kenyérben is van több féle.

Van ami teljesen rozsból készült de az elég kemény és savanykás ízű, mint a rozs kenyerek általában savanykásak, de mi csak ezt ehetjük anélkül, hogy komolyabban megemelje a cukrot.


Ilyen kenyereket szoktam enni:

[link]

[link]

A szénhidrát %-ot nézd majd a képen.


-


" Mi a különbség a rozs és rozsos kenyér között?


A kenyereket búza és rozsliszt tartalom alapján csoportosítjuk. Így megkülönböztetjük a rozsos és rozs kenyeret. A rozsos kenyér: 15,1%-40%-ig tartalmaz rozslisztet, a rozskenyér: 40%-100% ig tartalmazhat rozslisztet."


Forrás: [link]


-


"eddig sokat nasizott:csoki, nápolyi, sütik, stb, de most már ezeket nem eszi.. "


Lehet kapni diabetikus csokoládét, diabetikus nápolyit. Van amiben nincs semmilyen cukor, csak ami egyébként szénhidrátként benne van, de olyan is van amibe gyümölcs cukrot (fruktózt) tesznek mesterséges édesítő helyett. Amíg nincs rendben a vércukor szintje, addig szerintem gyümölcs cukros dolgokat se kéne ennie. Inkább egy kevés édesítőszereset, ha nagyon megkívánja. Később, ha sikerült lenyomni tartósan 7 alá, akkor már lehet ilyesmit (diabetikus fuktózos dolgokat) eszegetni.


Van olyan nápolyi, amire az van írva, hogy Canderellel készült. Az ehető, de valamennyi szénhidrát abban is van, tehát nem lehet azt se korlátlan mennyiségben enni. Na meg nem is olcsó, sajnos. A diabéteszre azt mondják, hogy drága betegség, mert a cukormentes diétás dolgok mindig többe kerülnek.


-


"este 6-kor vacsizott két szelet rozsos kenyeret vajjal és gépsonkával, 1 retekkel, majd 8-kor mérés volt és 10,1 volt a cukra.."


A korábbiakhoz képest már alakul, de mindenképp le kell nyomni 7 alá, hogy elkerüljük a hosszú távú szövődményeket.


Azóta eltelt egy kis idő amikor írtad, talán már lejjebb sikerült vinni?


-



-


"szerintem nem túlsúlyos:75 kg és 172 magas, de volt már 95 kg is."


A súly nem túl sok, de ha még le ad belőle (gondolom pocak van), az nem baj ha lejjebb is megy. A has körüli úszógumi títpusú zsír felrakódás szintén érrendszeri kockázati tényezőt jelenet, amit érdemes csökkenteni a későbbi szövődmények elkerülésére. Ha bár a diéta úgyis segít leadni.


-


"..2010-ben munkanélküli lett akkor kezdett lefogyni 20 kg-ot, gondolom a sok idegeskedés stb.. lehet, hogy akkor lett cukros is."


Nálam meg 2005-ben kezdődött, amikor a politikusok zsebre elboltolták a fejünk fölül a munkahelyet egymás közt. Még egy ideig dolgozhattunk kevesebb pénzért (a korábbi 60%-áért) alvállakozónak, azután megszűnt teljesen és én meg orvoshoz kerültem mindenféle bajjal, a vérnyomástól a cukorig, amikor előtte az orvost sem ismertem, legfeljebb két-három évente influenza miatt ha láttam. Azóta meg egy zsák gyógyszert szedek minden nap. Az kegyetlen időszak volt, asszem mindenkinek.


-


"pontosan nem tudom mennyit iszik, majd azt is lemérjük, de szerintem elég sokat, mert mindig szomjas..."


Nálam is azzal kezdődött még 2005-6 környékén, amikjor kikészültem az átszervezéstől és nem láttam a végét, de azt tudtam, hogy annak amit akkor csináltak, nem lesz jó vége.


-


"én is szedtem ASTRIX-ot,/magasvérnyomás, szívre/ most ASACTAL-t szedek, mindkettő gyógyszer ugyanaz, majd adok neki ASACTAL-t is.."


Az mindenképp kell, ahogy a kardiológusom mondta (oda is csak azóta kell járnom), "..minden 40 év feletti embernek kellene szednie." de lehet, hogy 35-évet mondott, már nem emlékszem pontosan.


-


"kérdésem:ehet-e hetente egyszer valamilyen péksüteményt reggelire vagy vacsira?? "


Szerintem amíg nem áll be a cukor értéke legalább 7 alá, addig inkább csak a minél szigorúbb diétát kellene folytani.

Miután be áll 7 alá a reggeli érték is és az étkezés utáni 2 órával mért érték is, akkor lehet próbálkozni vele. Viszont akkor is csak úgy, hogy az étkezés utáni 2 órás érték ne legyen 7.7 fölött. Annak ilyenkor 7.8 alatt kell lennie. Ha jóval alá esik, akkor lehet enni rendes péksüteményt is, de eleinte meg kell győződni róla, nem emeli-e fel a kritikus érték fölé.


Az azért veszélyes, mert nálam is attól kezdődött a most már jól kézben tartott szemészeti szövődményem, a kapillárisoknál a mikro aneurizmák és mikro bevérzések, mert időnként nasiztam. Nagy ritkán volt egy-két kocka csoki vagy konyakosmeggy. Szombatonként egy kis falat süti, aztán néha egy egész, de megfizettem érte. Most már le teudok mondani az ilyenekről, mert tudom, hogy a látásommal fizetnék érte.

Így viszont azt mondta a szemész orvos, ha 7 alatt tudom tartani a cukrot, akkor életem végéig nem lesz gondom ebből.


Szóval csak óvatosan és ha már sikerült leszorítani az értéket, akkor mérésekkel lehet megtudni, hogy miből mennyit szabad enni.


Így nem lehet mondani, hogy ezt vagy azt eheti, mert azt egyedül csak a vércukor mérő tudja "megmondani" a helyes mérési technikával használva.


Amíg 7 fölött van, addig semmiképp nem tudnék jó szívvel semmi szénhidrátosat ajánlani, még fehér lisztből készült péksüteményt sem.


Így érzem át, milyen nehéz dolga lehet az orvosnak is, amikor kérdezik tőle, hogy ebből vagy abból lehet-e enni. Szíve szerint igent mondana, de az már bajt okozhat, ha a cukor értéket kóros szintre emeli.


Viszont ami eszembe jutott...

Láttam (és ettem) már rosz kiflit!

Azt lehet enni és az olyan hatású a cukorra, mint a rozskenyér!

..és az finom is.


-


"majd folytatom"


Jó rendben, majd válaszolok, csak most.. sok minden összejött. :)

2014. ápr. 18. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:

"Láttam (és ettem) már rosz kiflit! "


Azt elírtam.

Nem "rosz" kifli, hanem jó és finom rozs kifli. :)

A rozsban is van szénhidrát de lassab a felszívódása és nem dobja meg gyorsan és nagyon a cukor szintet, hanem lassan szívódik fel.

[link]

2014. ápr. 19. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:

Ami még fontos, a különböző élelmiszerekben lévő szénhidrátok felszívódási sebessége.


Erről a következő oldalakon lehet sok hasznosat olvasni:

[link]

2014. ápr. 19. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 A kérdező kommentje:

Kedves sokat válaszoló! /hogyan szólithatlak/

leírom legújabb méréseket:

szombat :8 óra:11.4

hétfő: 8 óra:7.1- ebéd után 2 órával 2 ó 50-kor:8.2

szerda: 9 óra: 9.0

péntek:9 óra:7.3

szombaton a sonkás, tojásos ebéd után 2 órával:8.4


köszönöm megint a sok segitséget


Kellemes húsvéti ünnepeket kivánunk!!


üdvözlettel: Marika

2014. ápr. 19. 23:37
 20/31 anonim ***** válasza:

Itt nem kell feltétlenül nevet használni, inkább a téma a lényeg, szerintem maradjunk ennyiben. :)


Egészen jól alakul a cukor szint!

Persze ez még így is elég magas a hosszú távon megengedhetőhöz képest, de már ez is hatalmas haladás.


Esetleg meg kellene próbálni, hogy lejjebb megy-e ha valami plusz fizikai terhelést tudna csinálni a párod. Valami jó nagy sétát vagy bármi olyant ami megdolgoztatja az izmokat, felgyorsítja az anyagcserét. Mondjuk kitűzne egy célt, elmegy valamilyen kicsit távolabbi boltba gyalog és vissza, hogy bevásároljon bármit. Könnyebb úgy ha valami értelmes célt tűzünk magunk elé. Igaz, lehetne a cél a cukor csökkentése, de talán gyakorlatiasabb ha valami más, kézzel foghatóbb dologhoz kötjük a mozgást, amit úgy is meg kell csinálni.



Esetleg még a folyadék bevitelt lehetne kicsit növelni.

Ezek mind csökkentik a cukor szintet.



Kellemes húsvétot kívánok nektek is!

..és jó egészséget, sikeres további cukor szint csökkentést!

2014. ápr. 21. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!