Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Férjemről most 60 évesen...

Férjemről most 60 évesen derült ki, hogy cukorbeteg. Az orvos diétát és metfogamma 1000 gyógyszert írt fel neki. egy hete szedi, de még semmi változás nem történt. Kérem aki jártas ebben a témában, segítsen, hogy mit ehet és mit nem és mennyit?

Figyelt kérdés
18.5, 17.9, 16.8 a cukra.

2014. ápr. 8. 01:39
1 2 3 4
 21/31 A kérdező kommentje:

örömmel tudatom, hogy 10 alá sikerült levinni a férjem cukrát, és közelitünk a megengedett 7 -hez

leírom a legutolsó méréseket:

ápr. 21: 9 óra: 8,5

ápr. 23: 9 óra: 7,8

ápr. 25: 8 óra: 7,9

2014. ápr. 27. 17:42
 22/31 anonim ***** válasza:

Ezek az értékek még magasak, vagyis hosszabb távon (két-három év alatt) komoly szövődményt okozna ha nem sikerülne még jobban leszorítani.


Ami még eszembe jutott és nem árt tudni róla, hogy jobban igyekezzünk betartani a szigorú diétát, mielőtt bekövetkezik valami szövődmény, ami megelőzhető.


[link]


Ezen segít a lenmagolaj és a normál értékre leszorított vércukor szintje.


A szénhidrát bevitelt sikerült leszorítani?

Úgy értem, hogy nap közben az étkezések után 2 órával történő mérésnél mennyire megy le?


Azért kérdezem, mert a reggeli érték a máj által termelt szénhidráttól lesz annyi. Tehát az nem közvetlenül függ össze az előző szénhidrát fogyasztással.


Még amit érdemes lenne kipróbálni, hogy vennél étkezési lenmagolajat és abból napi 2 kisevőkanállal (nagy teáskanál) vagy napi 3 kicsi teáskanál (nem a legkisebb kávés) vagy 1 evőkanállal kellene bevenni minden nap. Ez az olaj élelmiszer, tehát nem úgy kell rá nézni mint valami gyógyszerre. Viszont a szervezetben lerakódott "rossz" zsírt kitakarítja. A mért koleszterin nem lesz kevesebb, de a védő koleszterin aránya javul. Ezzel kedvező hatást gyakorol a szénhidrát anyagcserére is. Ezt én szedem már majdnem egy éve rendszeresen, amióta észrevették a szememben a kezdődő, cukrosokra jellemző elváltozást. Arra is kedvező hatása van. Ha még nincs, akkor késlelteti de normál cukor érték mellett (7 alatt) megelőzheti a szövődményeket.


Igaz, kicsit lágyítja a székletet, de a kapilláris ereket (és minden mást) hatékonyan tisztítja. A kezdődő szemészeti szövődményemnél látom az egyértelmű javulást.


Meg kellene próbálni ilyen lenmagolajat venni gyógynövény boltban. Ha jó árban sikerül venni, akkor 2 dl kb 600 Ft, amivel a gyakorlatban, boltban már találkoztam. Valahol Szeged környékén készítik ezt az olajat. ha a környéken laksz, ott olcsóbban is meg lehet venni. Más kiszerelésben és drágább helyen kétszer ennyit is elkérnek 2 dl-es adagért.


Nálam amióta szedem, (és amióta még szigorúbban tartom a diétát) 5-6 körül áll be a cukrom.


Link a lenolaj hatásairól:

[link]


"Lenmag ét- és saláta olaj hatásai

Magas Ω-3 zsírsav tartalmú olaj.A lenmagolajat elterjedten használják ipari, kozmetikai, gyógyászati célokra egyaránt. Az olaj – a lecitin, keserű anyag – kéksav-glikozidák tartalma miatt -, mint gyógyászati anyag használatos. Különösen a gyulladásos betegségek kezelésére is használják. A hidegen préselt olaj ásványi sókban, vitaminokban gazdag, zsírsavai megkötik a nehézfémsókat, csökkentik a trombózis veszélyt, a szívbetegségek esélyét, ezért mint étkezési olaj is nagyon egészséges. A vérsűrűség természetes csökkentője. Alacsonyan tartja a vérzsírok szintjét, csökkenti a magas vérnyomást, illetve segít abban, hogy az erek megőrizzék rugalmasságukat és védik őket a gyulladásoktól, tehát elősegítik a jó vérkeringést. Természetes gyulladáscsökkentő, így megelőzi vagy enyhíti az asztma, ízületi gyulladás, menstruációs görcsök, migrénes fejfájások tüneteit.Javítja a szem hajszálereinek vérellátását. Száraz bőr (hámlás) esetén a tüneteket megszünteti.Fogyasztása segít a fogyókúrában is (zsírégető hatású), és a cukorbetegség megelőzésében."



Még az olajról:

[link]


Egyelőre ez jutott még eszembe.

2014. ápr. 29. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 A kérdező kommentje:
az első időben még magas volt az ebéd után 2 órai mérések:18,3 és 13,9... majd amikor már napi 2 gyógyszert vett be+ diéta is, kicsit lejjebb mentek az értékek:8,2 és 8,4...az orvos azt mondta, hogy mindig reggel mérje, de mink megmérjük néha ebéd után is két órával, mint ahogy te javasoltad nekünk..ebben a néhány levélváltásban TE sokkal többet segitettél nekünk a sok jó tanáccsal, mint az orvos!!! köszönöm!!!!
2014. ápr. 29. 14:47
 24/31 anonim ***** válasza:

A gyógyszer ugye reggel és este veszi be étkezés közben vagy után?


Azért mondogatom, hogy még lejjebb kellene mennie, mert eleinte néha nekem is volt ilyen értéke a vércukornak és néhány év alatt kezdődő szemészeti szövődményt okozott, amit már úgy néz ki sikerül kordában tartanom. Viszont óriási szerencsém, hogy évente jártam szemészeti ellenőrzésre mert mondták, hogy arra is szökség van, amikor ez kiderült.


Egyébként nem tudom jár-e a férjed szemészeti kontrollra, de jó lenne ha elmenne fél-egy évente legalább.


Viszont önmaga is el tud végezni egy féle tesztet, amivel a szemfenék kapilláris ereinek áz állapotáról kaphat információt.


Azt tudjuk, minden embernél úgy van, ha valami erősebb fénnyel megvilágított részt nézünk, ahol van mellette élesen elkülönülő sötét is, az egy ideig ott látszik előttünk, bárhova nézünk. Az, hogy az látótérben melyik részen mennyire gyorsan csökken ez a látvány, a szem ereinek a jó keringésén múlik.


Ahol a szmfenék érintett bizonyos fokú keresztmetszet csökkenéssel, ott lassabban fogja ismét visszanyerni a fény érzékenységét a szem fenék ideghártyája, retina.


Ehhez nem kell semmi különleges dolog.

Ahogy normális körülmények között vagyunk, normál fényviszonyok között, nem tv nézés után, egyenletes megvilágítás mellett a lakásban, ahogy általában mindenki szokott lenni.


Ezután kell keresni egy olyan helyiséget, ahol van egy sötétebb, kevesebb fénnyel megvilágított egyenletes egyszínű fal vagy bármi.


A teszt abból áll, hogy oda állunk a fal elé és becsukott szemmel várunk legalább egy percig.


Ez alatt a szem keringése regenerálja a korábbi, kicsit erősebb fény által lejjebb csökkent érzékenységű ideg hártya fényérzékenységét.


Ezután jön a tényleges próba.

Az egyik szemünket kinyitjuk egy pillanatra és gyorsan becsukjuk. Azt kell megfigyelni, hogy nincsenek-e szürkébb, sötétebb területek a látómezőben.


Az is fontos az eredményhez, hogy csak nagyon rövid időre nézzünk a gyengén megvilágított falra, különben a szem utána áll és nem tudjuk megfigyelni az eredményt.


Ezt először csak az egyik szemmel kell megcsinálni és utána a másikat is így meg tudjuk vizsgálni, hogy egyenletesen meg van-e a jó keringés az ideghártya ereiben.


Ha valamit nem mondtam elég érthetően, akkor elmondom pontosabban is. Így azért nehéz megítélni, hogy mit kellett volna még pontosítanom mert én tudom mit akarok mondani, de nem tudom mindent érthetően elmondtam-e róla.


Ez természetesen nem helyettesíti a szemészeti vizsgálatot, de ha sötétebb foltokat látunk, az mindenképp intő jel, hogy el kell menni a szemészetre és mondani kell, hogy cukorbetegség miatt kéri a vizsgálatot. Ott majd mondják mi a további teendő. Jobb esetben semmi más, mint 7 alatt tartani a (szokványos szabály szerint mért) cukrot. A reggel éhgyomrit és az étkezés utánit is.


Tudom, ez amit eddig sikerült, még csak majdnem elért érték, de törekedni kell rá, hogy tovább csökkenjen.



Egyébként ezeket a dolgokat nagyon szívesen leírom amit ismerek és amit magamon tapasztaltam, ha tudok vele segíteni. Nekem sem mondott el az orvos mindent, inkább adott néhány vékony füzetet amiben elég sok hasznos dolog le volt írva ami a diétázás kezdéséhez szükséges.


Viszont mondott olyant is amin még én is csodélkoztam, mert nem úgy van, ami már akkor is furcsa volt de mostanra egyértelműen hülyeség.


Akkor jöttem rá, hogy nem arra kell várni, hogy "majd az orvos megmondja". Az mond is valami keveset amit félig meg is értek ott gyorsan ahogy elhangzik.


Ezután rájöttem, hogy saját kezembe kell venni a saját cukor kontrollomat. Meg kell tanulnom ami a beállításához szükséges, hogy azután csak ritkán megismételt mérésekkel győzödhessek meg róla, hogy rendben van-e minden.


nekem pl az is furcsa volt, amit nektek mondott az orvos, hogy csak a reggeli éhgyomri cukor értéket kell mérni.

Igen, azt kell. Viszont abból soha nem tanulod meg, hogy milyen élelmiszer mennyire vitte fel a cukor szintet, amit előtte fogyasztott a párod. Ami után durván megemelkedett az érték, abból csak kevesebbet szabad enni.


Az még jó, ha magas rost tartalmú péksüteményt vesztek. Azt tudjuk, hogy nem fehér lisztből készültet. Azt olvastam, hogy a rostokban gazdag graham liszt se viszi nagyon fel a cukrot, de ezt még majd ki kell próbálnom.


Mindig mérek új, eddig nem ismert dolgok fogyasztása után és tanulok belőle. Így lehet rájönni, mi mennyire viszi fel és mi az ami kevésbé.

2014. ápr. 29. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/31 anonim ***** válasza:

Ma reggeli után nekem is kicsit jobban felment a cukrom, mint szokott, de nem ok nélkül, mert kicsivel többet ettem, mint szoktam. Úgy szoktam enni reggelit, hogy eszek egy szelet kenyeret a szénhidrátban szegény "fitness" kenyérből (a jókenyér pékségben amit sütnek). Ennek 11.8%-a szénhidrát a felirata szerint. Ebből megehetek egy szeletet egy étkezésre. Aztán eszek hozzá még olyan dolgokat ami nem emeli a cukrot, pl megvajaztam és sajtot tettem rá és néhány szelet szalámit vágtam hozzá. Ez idáig még nem sok, éppen annyi a szénhidrát benne ami lemegy két óra alatt nálam normál értékre, 5-6 környékére. Viszont ettem utána még egy "cukor nélkül készült" feliratú csoki táblából egy harmad darabot.

Ilyent (kép): [link]

Ebből létezik étcsokis is: [link]


Ezektől a két óra múlva mért érték már 8.0-at mutatott. Szóval nem szabad becsokiznom azonnal a diétásból sem.


Először meg kell várni azt a minimum kettő, (esetleg többet) és utána már egy keveset lehet belőle enni, kb. annyit amit a reggeli után is ettem, de a kenyérrel együtt már sok volt.


Csak azért írom ezt is le, hogy legyen valami gyakorlati példa arra, hogy mennyire kell vigyázni a szénhidrát mennyiséggel.


Lehet, hogy a kedves férjed kicsit bátrabban eszik, mint én is korábban. Azóta már rájöttem, hogy sokkal szigorúbban be kell tartani a diétát és meg kell adni azt a legalább kettő órát a felszívódáshoz, hogy a cukor szint lejjebb menjen, mielőtt ennék más ételt.


Az, hogy néha elvétve felmegy 8-ra, még nem baj, ha csak ritkán történik. Lényeg, hogy ne rendszeres legyen az ilyen magas vércukor érték. Pontosabban ha most netán ennél még több, akkor le kell szorítani hasonló szigorú diétával mint írom. (Egyébként én is hasonló korú vagyok mint a férjed, csak kettővel kevesebb. Az nem nagy különbség.)



Ilyenkor ha még valamit ennénk, akkor lehet olyant amiben nem nagyon van szénhidrát, mint húsfélét, sajtot, halat, gombát, de ezeket már mondtam. Szóval nem kell éhezni de az energia bevitellel is vigyázni kell, különben elhízunk. Esetleg még lehet kapni nagyon szénhidrátszegény dolgokat, amiben sok rost anyag van és nagyon kevés a szénhidrát tartalom.


[link]


Sajnos ezeket be kell tartani ha önmagunknak nem akarunk rosszat tenni egy bőséges jóleső nagyobb adag vastag kenyérrel, tésztával, rizzsel vagy krumplis kajával. Ezeket tilos enni, amíg nem rendeződik a 2 órás érték legalább 7 alatt. Azután is csak módjával szabad próbálkozni.


Tudom, nem könnyű, de ha relatív sokáig akarunk élni, viszonylag egészségesen, legalábbis szövődmények nélkül, akkor nagyon oda kell ezekre és a cukor szintre figyelni.


Ezt jobb, ha valaki nem a saját kárán tanulja meg, mert akkor már valami baj van.

2014. máj. 1. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 A kérdező kommentje:

szia itt vagyok


a legújabb mérések:


ápr. 28: 8 óra: 7,4

ápr. 30: 8 óra: 9,9

május 4: 8 óra:8,9.....du fél 4:12,1

május 6: du 3 óra:15,0

május 9: fél 8:11,0

továbbra is megy a diéta

2014. máj. 10. 01:04
 27/31 anonim ***** válasza:

Köszönöm az adatokat. Ezek sajnos még mindig elég magas értékek ahhoz, hogy hosszú távon sajnos szövődményeket okozzanak. Amikor nálam kezdett jelentkezni a szemészeti tünet, akkor vettem teljesen komolyan és sok mindennek utána keresgéltem, amiről mondják, hogy hatásos lehet (keserűuborka por, fahéjkapszula), ezek nem segítettek. Végül a linolénsav segített, amit azóta is szedek rendszeresen.


Nálatok is meg kellene próbálni, biztosan még lejjebb szorítani a vércukor szintjét, hozzám hasonlóan.


Ezzel a módszerrel nekem sikerült elérnem, hogy a reggeli éhgyomorra mért értékem 5.5-ös de max 7.0 mint legmagasabb és az étkezések után kettő órával mért értékek is 4-5-6 körül adódnak, ami normális. ..persze szigorú diéta, gyógyszer és lenolaj szedése mellett, ahogy korábban leírtam.


Az ami nekem segített, a CLA "Konjugált Linolén Acid".


-


Fogyókúra diétaként említik de a vércukrot csökkenti.

[link]


"CLA vércukor csökkentő hatása

A vércukorszint csökkentő hatása, valamint a zsírmentes testtömeg növekedés funkció szempontjából szorosan összefügg a CLA esetében.


A CLA nagy befolyással van a szénhidrát és zsíranyagcserére, valamint ma már bizonyított tény, hogy növeli a szervezet inzulinérzékenységét. Ebből adódik vércukor csökkentő hatása, ami cukorbetegek esetében is egy jobb állapotot idéz elő.


Kettes típusú diabétesz esetén különösen hasznos lehet, mivel elősegíti a cukor felvételét a vérből, ezáltal csökkenti a vércukorszintet.


Amennyiben valakinek a családjában korábban előfordult cukorbetegség, és lehet rá számítani, hogy esetleg örökölte a hajlamot, megelőzés szempontjából tökéletes eszköz lehet a CLA, ami növeli az inzulinérzékenységet, ezáltal késleltetheti, vagy teljesen megelőzheti a kialakuló cukorbetegséget."


Ez nálam bebizonyosodotzt, hogy működik!


[link]

-


Eleinte CLA kapszulát kezdtem szedni de az nagyon drága volt, így jobban utána néztem, mi is van a CLA kapszulában, hátha olcsóbban be tudom szerezni a hatóanyagot. Kiderült, hogy a lenmagolajban található meg nagy mértékben a CLA kapszulában lévő anyag.

(A lenolajban kötötten található karbonsavak 36-46%-át teszi ki.)

Forrás: [link]


A lenolaj szedéssel ugyanúgy működik nálam a cukor alacsonyan tartása, mint a CLA kapszulával ahogy működött az elején. Meg kellene próbálni nálatok is.


Ami még hasonló hatású, ha napraforgó olaj helyett kókuszolajat vesztek és abban kell mindent sütni és azzal kell főzni zsír és margarin helyett. Abból 1 liter 1400,-Ft Sajnos nem olcsó de a koleszterinnek jót tesz és a cukorra is jó hatással van a benne levő "jó" zsír, a védő koleszterin miatt.


-


Vagy a másik megoldás (ezt orvos kell, hogy ajánlja és felírja) amit a lenolaj szedés előtt kaptam, a Janumet_50/1000 tabletta. Abban 50 mg Szitagliptin és 1000 mg Metformin hatóanyag van. Ez a kiegészítő a hasnyálmirigyet több inzulin termelésre serkenti.


Aztán amikor elkezdtem szedni a CLA-t akkor már nagyon lement a cukorszintem és átállítottak a sima Metfogammára.

Azóta elég az is napi két alkalommal és szigorú diéta, na meg a lenolaj szedése. Ez is fontos, mint kiderült.


A diabetológus is mondta, ha a lenolajat szedem, akkor már túl alacsony lenne a vércukor szintem a korábbi gyógyszerrel.

Azért kezdtem az elején már ezzel, hogy lenolajat kell szedni.

Ez nem kuruzslás és nem csak úgy mondtam, hogy hátha...

nem hátha, ez egyértelműen segített!


A lenolajat egyetlen esetben nem ajánlják, ha valaki kimondottan túlságosan el van hízva és mozgásszegény életmódot folytat, de ebben az esetben ez nem így van. Tehát érdemes lenne kipróbálni. Szerintem ott is működne.

2014. máj. 11. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 A kérdező kommentje:

szia

kerestem lenmagolajat, de itt nálunk nincsen gyógynövénybolt, elmentem a patikába hátha ott van, de ott sincsen , és ott ajánlottak lenmagolaj-kapszulát.. holnapra megrendelték, remélem az is olyan jó, mint az olaj.. és ott az egyik patikus ajánlotta még azt, hogy fahéjat keverjek bele natur-joghurtba, mert az is jó a cukorra, dés a fahéj-kapszula az nagyon drága!!!

ma vettem neki durum-tésztát, otthon megnéztem a rendes tésztával összehasonlitva mennyi szénhidrát van benne, és meglepődtem mind a kettőben ugyanannyi van:100 g-ban 70 g. na akkor itt most mi van? mitől durum a durum tészta??? :)emlékeim szerint régebben amikor nézegettem a tésztákat a boltban , barnábbak voltak a durumtészták..direkt az eladót kérdeztem hol vannak a durumtészták, mutatta ott az olasz tészták azok/színben semmi különbség nincs a két tészta között!!/ kiváncsi vagyok, te erre mit mondassz??

2014. máj. 13. 17:33
 29/31 anonim ***** válasza:
A durum tészta annyiban jobb, hogy lassan felszívodó szénhidrát, tehát nem dobja meg a vércukrot és sokáig kitart. Az, hogy durum nem azt jelenti, hogy lehet belőle többet enni, ugyanaz igaz a teljes kiőrlésűre is.
2014. máj. 13. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 anonim ***** válasza:

Abban a kapszulában is lenmagolaj van, szóval jónak kell lennie.

Éppen a napokban beszéltem valakivel, aki szintén hasonló dolgokkal küzd. Neki is ajánlottam a lenmag olajat. Mondta, hogy ő lenmagolaj kapszulát szed már régóta. Végül is a hatóanyag ugyanúgy benne van. Ez védi az érfalakat a koleszterin által okozott lerakódás miatt keletkező elzáródástól.


Sőt, ő mondta nekem a fahéjat, hogy az is hatásos állítólag. Viszont az korábban nálam nem jött be. Egyébként a fahéj az inzulin termelést serkenti elvileg. Igaz, ezzel kicsit a hasnyálmirigyet túlműködésre kényszeríti, de ilyen gyógyszer is van ami ezen az elven fejti ki a hatását, amiről írtam korábban. A fahéjból egy kiskanállal kell bele keverni valamibe és megenni éhgyomorra. Ahhoz, hogy még kellemes is legyen, lehet valami diétás édesítőt hozzá tenni, ha kell.


A különböző fajtájú szénhidrát tartalmú élelmiszerek a felszívódás sebességében különbözhetnek egymástól. Ezt nevezik glikémiás indexnek.

A magasabb rost tartalmú ételekből lassabban szívódik fel, így kevésbé gyorsan emeli a vércukor értéket, mert lassabban szívódik fel.


Abból se szabad sokat enni, viszont kevésbé emeli a cukor szintet az elnyújtott, lassabb felszívódás miatt. Igaz én eddig még nem próbáltam durum búza terméket de utána olvastam és igaz.


Glikémiás index:

[link]

2014. máj. 14. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!