Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » A vizipipa mennyire káros?

A vizipipa mennyire káros?

Figyelt kérdés
2009. okt. 6. 18:10
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
53%

[link]


De, aki vízipipázik, a szerint nem az. Mert ők jobban tudják a kutatóknál.

2009. okt. 6. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
37%

A nikotin minimális benne, de a kátrány és a szénmonoxid sokszorosa a cigarettáénak. Itt egy cikk róla:


[link]

2009. okt. 6. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
24%
Tesóm olvasta valahol, hogy 1 óra vizipipázás megfelel 100 szál cigaretta elszívásával... Az tévhit, hogy a vizipipa kevésbé káros. Igenis sokkal károsabb mint a cigaretta.
2009. okt. 7. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
28%
Ez így igaz, a vizipipa tényleg nagyon káros, a tévében is szó volt róla, minta több doboz cigit szívnál el egyszerre.
2009. okt. 7. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
70%

Akkor az okos kutatóknak meg a Tv-függőknek ajánlom hogy szivjanak el 10doboz cigit 1 óra alatt:).Márha az olyan mint a vizipipázás, amibe még nem halt bele senki:D

Azért szeretem az embereket mert azthiszik hogy ami le van irva valahova az igaz is!:D

2009. okt. 7. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
82%

egy sima átlagos pipa se olyan káros mint a cigi, amivel az a legnagyobb baj hogy a dohány benne közvetlenül ég el, és forró a füstje.Vizipipánál a dohány nem kövzetlenül ég, forró levegő áramlik át rajta.Amit lehűt a víz.

na mind1 én nem vagyok hozzáértő de itt van egy cikk amit hozzáértő írt. olvassátok csak el:

Hajdanán, mikor még kicsi voltam, olyan 15-16 éves, egyik barátom azt mondta, hogy menjek át vizipipázni hozzájuk. Én persze azt se tudtam miről beszél, ráadásul a pipa szó hallatán már látatlanban is biztos voltam benne, hogy nem fogok belőle kérni.


Azóta eltelt szűk 10 év és amikor csak tehetem leülök a párommal és egy csésze tea mellett elpöffentünk egy tömésnyi adagot . Sokszor gondoltam rá, hogy vajon mi lehet a füstben? Mi lehet ez a tejfehér varázslat, ami, nem kaparja a torkom, viszont kinézetre brutális mennyiségű, mérgező anyagnak tűnik. Nos, végzős vegyészmérnök lévén az évek során volt alkalmam kicsit utánajárni a dolognak.


A füst szervetlen összetevőit egy lelkes, és kíváncsi tanárom segítségével megvizsgálhattam. Az eredmény szerint kb. 3% Szén-dioxid, kb. 19% Oxigén, 78% Nitrogén, és ami a kábult érzést adja: kb. 3600ppm Szén-monoxid volt a vizipipa üvegében található füst összetétele.


Ez lehet sokaknak kínai, ezért viszonyítás képen: a levegő összetétele 78% Nitrogénből és 21% Oxigénből áll. A maradék 1% főleg Szén-dioxid, ill. sok más gáz, pl. a nemesgázok. (Természetesen most csak az említésre méltó anyagokat soroltam fel, mivel hosszú listát lehetne írni arról, hogy milyen gázok alkotják a levegőt.)


A pipázás során a levegő a szívás hatására elhalad az izzó szén mellett, ott egy része reakcióba lép vele és Szén-dioxiddá és Szén-monoxiddá oxidálja azt, miközben felforrósodik. A forró levegő továbbmegy és a dohányban lévő anyagok (aromák, ill. illóanyagok) egy részét tovább viszi magával. A csövön át a vízbe érve lehűl és megnő a relatív páratartalma, ezért látjuk tejfehérnek a füstöt.


Élettani hatása főként a Szén-monoxidnak van. Ez a vegyület mintegy 400-szor jobban tud kötődni a vérben található hemoglobin molekulához. A hemoglobin szállítja a szervezetben az Oxigént a véren keresztül a sejtjeinkhez. Amikor az ember beleszív a pipába egy slukkot, akkor a tüdejében lévő füstből a Szén-monoxid előszeretettel kötődik az említett hemoglobin molekulához, kiszorítva ezzel az Oxigént. Biztos sokan játszottak kiskorukban olyat, hogy vettek egy nagy levegőt és ameddig csak tudták „lent” tartották azt. Mikor már nem bírták tovább egy gyors kifújás és újra levegővétel után még mindig kicsit „bódult”, kába állapotban voltak. Ez az Oxigénhiányos állapot lép fel a pipázás közben is.


A füstben lévő Oxigént csak részben tudja szervezetünk felhasználni mivel a Szén-monoxid elfoglalja a helyét. Szerencsére, ha a pipázás közben veszünk pár füst mentes lélegzetet, úgymond „kiszellőzik” a tüdőnk, és mintha mise történt volna, visszaáll az eredeti állapot, elmúlik a „bódult” érzés. Persze az oxigénhiányos állapot nem túl szerencsés a szervezet egyetlen sejtjének sem, biztos, hogy hosszútávon valamennyire megterheli az embert.


A tények viszont azt mutatják, hogy az arab emberek (akik az egész életüket végig vizipipázzák) jórészt öregen hallnak meg, és akkor sem a vizipipa okozta szervkárosodásban. Tehát az én véleményem is az, hogy inkább a vizipipa mint a cigaretta. Sokkal élvezetesebb, és kevésbé káros.

2009. okt. 7. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
72%

a vizipipa nem káros ti észlények..

kb 10ed annyi nikotin van benne mint a cigibe és am is nem a meleg füstöt szívod be hanem hideget és kül totál más mint a cigi..

2009. okt. 7. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
23%

Namost, én az előbb nem azt mondtam hogy ha vízipipázol elszívsz 100 szál cigit, ti "észlények"... úgy kellene értelmezni, hogy annyi káros anyagot juttat a szervezetedbe, mint határozatlan idő alatt 100 szál cigaretta, nem egy óra alatti száz szál cigaretta... és azért, azok a kutatók, még ha néha nem 100%-osan biztosak a dolgukban (bár ezt általában közlik), de jóval többet tudnak letenni az asztalra mint ti, kedves Nagyokosok.


lehet leszavazni

2009. okt. 11. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
62%

hogyha 100 db cigiből a káros anyagok 1 óra alatt bejutnak a szervezetedbe akkor meghalsz.1 karton cigiben is már halálos adag nikotin van.Nincs elég ideje a szervezetednek lebontani.

a kommented semmitmondó volt és látszik hogy nagyon buta vagy:D

2009. okt. 11. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
44%
ha 1 óra alatt elszivsz 100 cigit vagy 1 év alatt akkoris ugyannyi káros anyag jut beléd csak van ideje a testednek reagálni. De ha vizipipázol akkor ugye 100 cigivel felérő káros anyag jut a szervezetedbe(EZ BIZONYITOTT TÉNY), és akkor már nincs ideje a testednek reagálni!nikotinmérgezés, ájulás, eszméletveszttés, halál!De mi sem bizonyitja mind ezt jobban hogy az összes ember meghalt már aki vizipipázott legalább egyszer!Elszivják a pipát és meghalnak, de elötte aztmondják: "Hú bmeg ez legalább olyan szar volt mintha 100 cigit elszivtam volna".Én aztmondom senkise pipázzon mert a pipázás rossz, értem?Legyen elöttetek a sok ember aki a vizipipa miatt halt meg!Ez tizedeli az emberiséget európában!ISMÉTLEM: SOHA NE PIPÁZZATOK MERT MEGHALTOK UTÁNA!!!!!!!!
2009. okt. 11. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!