Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Kik a jobbak: coach-ok,...

Kik a jobbak: coach-ok, motivációs guruk vagy a pszichológusok, pszichiáterek?

Figyelt kérdés
2023. febr. 14. 10:59
A kérdező szavazást indított:
A coach-ok, motivációs guruk jobbak.
A pszichológusok, pszichiáterek jobbak.
26 szavazat
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Ezek teljesen más területek.


Egy coach mentális eszközökkel vezet rá arra, hogyan legyél sikeres munkában, magánéletben. Gyakorlatilag egy nagyjából jól működő rendszerből segít még jobbat csinálni, sikerorientáltan.

A motivációs tréner inkább egy prédikátor, primitív üzeneteket próbál hatásosan közölni. Van átfedés az előzővel, de szerintem hosszabb távú hatása nincs annak, amit mondanak (kb. mint a templomban, amikor mindenki bűnbocsánatot kér, majd hétfő reggel folytatják ugyanott). Igaz, ez kissé lehúzó, szubjektív.

A pszichológus szintén mentális eszközöket használ, de rendszerint valami mentális elváltozást próbál kezelni, amihez ennyi még elég. A cél, hogy egyáltalán az ember "normális" életet tudjon élni.

A pszichiáter már súlyosabb elváltozásokkal foglalkozik, esetleg gyógyszeres kezeléssel is.

2023. febr. 14. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
80%
Mármint miben? Ennek semmi ertelme
2023. febr. 14. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

És a coach pszichológus? :D

Mindegyikben van jó és rossz is.

A kérdés, hogy mi a célod, miért keresnél segítőt?

2023. febr. 14. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Csak általános kérdés.


Nekem nincs szükségem ilyenekre. Coach-okra főleg nem.

Butaságnak tartom, hogy majd a coach megmondja, hogy lehetek sikeres.

Az embernek magának kell tudni, kb. mire képes, és milyen területen arathat sikert.


De, ettől függetlenül megértem, ha valakinek coach kell.

Bár kérdés, hogy tényleg vannak akik coach-ok által lettek sikeresek?


A felsoroltak közül egyedül a pszichiátert tartom elfogadhatónak, ha esetleg olyan súlyos mentális problémám lenne a jövőben, hogy már orvosi beavatkozás kell, és nem elég a motivációs a kilábaláshoz.

2023. febr. 14. 12:04
 5/11 anonim ***** válasza:
33%

Általános kérdés, és semmi értelme.

Melyik a jobb? Az alma vagy a körte? A bicikli vagy a gördeszka?


Te ezek szerint attól tartasz valamit jónak, hogy mennyire tudod elképzelni, hogy neked szükséged legyen rá. Ezt viszont mi így ismeretlenül nem tudhatjuk.

2023. febr. 14. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Általánosságban lehet arról beszélni, hogy kik tudnak segíteni általában az embereken inkább.
2023. febr. 14. 12:18
 7/11 A kérdező kommentje:

Nem rólam van tehát szó.

Az előbb csak reagáltam egy kommentre.

2023. febr. 14. 12:19
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

6: De miben segíteni???

Egyébként akiket én ismerek coach-okat nagyon sokuknak az alapvégzettségük, orvos, pszichológus, vagy gazdasági szakember.

Coach-ok sok mindennek foglalkoznak. Van, aki cégek vezetőivel, középvezetőivel. Van, aki életvezetéssel magánéletben.

Pszichológushoz nagyon sokféle problémával lehet fordulni. Pszichiáter meg megint egy másik szint. Nyilván nem pszichiátert fogok felkeresni, ha az a problémám, hogy munkahelyet/munkát váltanék, de nem tudom, hogy merre induljak el.

2023. febr. 14. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
0%

"Általánosságban lehet arról beszélni, hogy kik tudnak segíteni általában az embereken inkább."

. Ha ezt szó szoros értelemben veszem, akkor a pszichiáter a leghaszontalanabb, mivel az emberek többségének nincs olyan baja, amely pszichiátriai kezelésre szorulna.

Pszichológus talán sokaknak segítene, de túl időigényes, és ehhez képest nem mindig hatásos.


Akkor már egy coach a legjobb, mert az nem olyan időigényes, és nem veszít vele semmit az ember.

2023. febr. 14. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Pszichológus és coach vagyok.


1) Maga a kérdés értelmetlen kontextus nélkül: mindegyik szakember másban jó, nincs egyértelmű "jobb". Illetve ez nem is annyira szakmaspecifikus, hanem az adott szakember egyéni képzettségétől, szemléltmódjától, módszereitől függ.


2) "Butaságnak tartom, hogy majd a coach megmondja, hogy lehetek sikeres." Mert az is. Egy megfelelően képzett coach viszont nem ezzel foglalkozik.


3) "Az embernek magának kell tudni, kb. mire képes, és milyen területen arathat sikert." Pontosan. Sajnos viszont a legtöbb embernek nem egyértelmű az önismeret ezen szintje, hiszen a családunk, társadalom, korábbi kudarcaink, mintáink, elvárásaink elfedik saját magunk elől azt, akik valójában vagyunk. Nekem az a szakmai tapasztalatom - illetve magánemberként is -hogy sokkal több potenciál rejtőzik bennünk mint gondolnánk, mert nem is volt perspektívánk arra, hogy meglássuk ezt. Egy jó szakember segíthet ezt meglátni és a célok irányába csatornázni.


4) "Bár kérdés, hogy tényleg vannak akik coach-ok által lettek sikeresek?" A coach által senki nem lesz sikeres, mindenki magától lesz sikeres amihez támogatást nyújthat a coach. Erre itt vagyok én is mint példa és még rengeteg imserősöm.

2023. febr. 15. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!