Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Érdekes az ember működése....

Érdekes az ember működése. Mitől függ, hogy ki hogy bírja a vér és egyéb balesetek látványát?

Figyelt kérdés

Hello.


Eddig úgy gondoltam, hogy jól bírom a véres sztorikat, de a mai napon szembesülnöm kellet az ellenkezőjével. Egy olyan helyen dolgozom, ahol nem ritka az végtag amputált, bevasalt, agysérült ember és az egyik beteggel leálltam beszélgetni. Elmesélte mi történt vele, nagyon részletesen leírta, hogy mindenre emlékszik a balesetéből, a kórházba jutástól az ellátáson át mindenre. A történet közben közben, mikor az összetört csontoknál tartott és az érzéstelenítés nélküli mellkas metszést részletezte elképzeltem magam előtt és éreztem, hogy kezd a gyomrom forogni, hogy megóvjam magam a hányástól vagy rosszabb esetben az ájulástól, inkább tettem egy ki sétát. Éreztem, hogy kicsit gyengék a lábaim, pedig csak egy sztori volt a sok közül.


Kérdésem lényege, hogy mitől függ, hogy ki hogy viseli a hasonló szituációkat? Vagy mi válasza el bajban leblokkoló embert a tudatosan cselekvő embertől, ha a baj azonnali beavatkozás igényel. (nem tudtam jobban leírni)


2010. okt. 29. 18:55
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt az egyéni lelkülete az embernek,van aki abszolút nem esik pánikba ha vért lát,vagy rögtönöznie kell egy gégemetszést,mást meg elájul egy boncoláson is vagy egy vérvételen.

De ami szerintem sokkal fotnosabb,egyrészt ehhez mind hozzá lehet szokni (tapasztalat), a vérhez,a szagokhoz tényleg mindenhez. Viszont van olyan,amin még egy főorvos is megrökönyödik,mert nem volt hasonlóval dolga még esetleg.

A másik,a tudás. Ha tisztában vagy vele pontosan ,pl egy balesetnél ahol elsősegélyt kell nyujtanod,hogy mit is kell csinálnod,és konstatálod magadban hogy életbevágóan fontos a lélekjelnléted,akkor meg fogod cisnálni hidd el. Ha nagyon muszáj az embernek valahonnan iszonyú lelki ereje lesz (főleg ha szeretteken kell segiteni) . Az egészségügyi dolgozókat pl midnegy hogy ápoló,orvos,mentős,vagy aszisztens pont erre a tudatos cselekvésre készitik elő amig iskolába járnak. Ezen kivül,minél több a tapasztalatod egy témában,annál könnyeben,rutinosabban veszed. Egy kezdő orvosnak minden lelki erejét össze kell szednie,hogy egy vakbélmütétben segédkezzen,hiszen nicns rutinja,a tapasztaltaknak meg akönyökén jön ki,vagy felüdülés hogyha "csak" ennyi a dolga.


Szerintem nagyon fontos lenne,hogy egy alapszintű elsősegély képzést mindenki kapjon mondjuk gimnáziumban, mert sajnos bármikor adódhat olyan helyzet,amikor egy viszonylag egyszerü beavatkozással visszaforditható a klinikai halál például,vagy meg lehet akadályozni egy elvérzést,fulladásos halált és még sorolhatnám.

2010. okt. 29. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
47%

én például a kutyámat vittem ivartalanításra, de nem élte túl.

és az orvos kirakta nekem tálcára a két petefészket és a méhet, és nem lettem rosszul. de a vér szagtól egy kicsit felfordult gyomrom.

ez van

ezt a munkát is meg kell valakinek csinálni.

2010. okt. 29. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

19:21 -es vagyok

és 18 éves lány vagyok

2010. okt. 29. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hozzászólásokat. Tűzoltónak készülök, DE ezek után elgondolkozok egy kicsit, hogy csapjam be a pszihologust, hogy legalább a felkészítésig eljussak. Kiváncsi leszek, hogy mire derül fény az alkalmasságin (nov. 9), mert addig kevés, olyan helyzethez lesz szerencsém, ahol tapasztalatott tudnék gyűjteni. Boncolásra meg negy egyszerű bekerülni, időpont egyeztetés, meg meg kell mongatni sok ismerettségi szállat, hogy én az "utcáról" megnézhessek egy boncolás.
2010. okt. 29. 20:07
 5/6 anonim ***** válasza:

Tűzoltónak igy ne menj!

Sajnos láttam elég sok öngyilkos/baleset miatt elhunyt személyt. Mi lesz veled,ha egy 2 hete a vizben lévő emberkét kell a vízből kiszedni,vagy a kútból felhozni? Közúti balasetekben pedig elég éles helyzetek is lesznek. Ki kell vágnod a leszakadt fejű/lábú stb. embert,szóval még időben vagy válassz másik helyet.

Tapasztalatból az írom,h egy idő után az ember megszokja a látványt,de vannak olyan helyzetek,amikor még több év múlva is visszatér az emléke..

és ha még élő embert kell kivágnod az autóból,aki teljesen összeroncsolodott stb,? ott rajtad is múlik az élete,hiszen a Te helytállásodon múlik,h időben a mentősőkhöz és a kórházba jutt-e....

2010. okt. 29. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Első hozzászoló vagyok.

Ez a kis rosszullét ne tartson vissza abban,hogy tüzoltó legyél ha ez az álmod. Ők sem hiszem,hogy hogy születtek ,hogy hozzá votlak szokva roncsolódott/szétszakadt haló és élő emebrek látványához.

Egyébként sem az egészségügyben,sem a tüzoltóknál nem fognak rögtön a "mélyvizbe" dobni . Mire oda kerülsz,adidgra nem lesz annyira megrázó mint most gondolod.

2010. okt. 29. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!