Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Fellépéseken beteges mértékben...

Fellépéseken beteges mértékben remegek, mert izgulok. Mit tegyek?

Figyelt kérdés
Gitározom, és amikor előadok, akkor szerintem már beteges mértékben remegek, és elrontom az egész dalt, még az egyszerűket is, amit egyébként itthon eljátszok akárhányszor hibátlanul. Lehetetlenné válik a játék egyszerűen. Nyugtató segítene? 17/F
2010. nov. 19. 17:37
 1/9 anonim ***** válasza:

Nem javaslom. Lelassít, eltompít. Ez az egyik. A másik, hogy nehogy az legyen a vége a nagy nyugtatózásnak, hogy egyre több ilyen helyzetben szeded, és a végén nélküle már színpadra sem mersz lépni. Ne csináld.


Tanuld meg az autogén tréning módszerét. A pozitív megerősítésekkel, amiket be lehet építeni a gyakrolatokba, és a fellépésed előtt elvégzett gyakorlatsorral az izgalmad jelentősen csökkenthető.


Én is használtam, és ennek köszönhetően az egyetemi előadásaim közben már jóval kevesebb izgalmat éreztem, ami nálam nem kis dolog!

2010. nov. 19. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nem hiszek ebben a gondolkozzunk pozitívan hülyeségben... már próbáltam egyébként is de nem működik, mert hülyeség az egész. Attól nem lesz semmi jobb ha azt mondom hogy "húúú de jó vagyok", ugyanúgy izgulni fogok és remegni mint atom, és lehetetlenné válik a gitározás. Amikor közlöm magammal hogy úgyis elrontom, mert tudom hogy izgulni fogok, akkor legalább nem csalódom.
2010. nov. 19. 23:31
 3/9 anonim ***** válasza:

Ok. Ne haragudj, de akkor most akarsz jobban előadni (a zene is előadás) mások előtt, vagy nem?

Gyógyszertől nem hiszem hogy bármi jobb lenne, a fent leírtak miatt.


Egyébként az autogén tréning nem "gondolkozzunk pozitívan" hülyeség. Nézz utána például interneten. Egy tudományosan megalapozott, kísérletileg is alátámasztott relaxációs módszer, aminek az alapja a visszacsatolás a test és az elme között. Ha nyugalmat idézünk elő a testünkben, akkor nyugalom támad a lelkünkben is. Ha fellépés alatt, vagy előtt képes vagy a relaxációs módszer révén nyugalmat előidézni a testedben, a lelked is nyugodtabb lesz. Egyébként a remegés, az idegesség tünete, testi tünet is. Ha meg tudod nyugtatni a tested (és ezen át a lelked is), akkor nem fogsz remegni.

Ez nem "gondolkozzunk pozitívan hülyeség".


A pozitív megerősítések pedig olyan parancsok, "célformulák", amik felfoghatóak a relaxációban a gyakorlatsor közbeiktatott eleminek. A relaxált állapot módosult tudatállapot is egyben. Ha ilyen állapotban, rendszeresen elhangzanak bizonyos célformulák, amik meghatározott szabályok szerint lettek megalkotva, azok igenis hatni fognak. Persze nem 2 nap, és nem is 2 hét alatt. De ha 2-3 hónapon át alkalmazod a módszert, már fogod érezni a hatását, a nagyobb nyugalmat. És szerintem, ha hosszabb távra tervezed a zenélést közönség előtt, akkor a belé fektetett energia koránt sem holt idő.


Először olvass utána, mit jelent az autogén tréning, mielőtt bezárod ezt a lehetőséget. Én a helyedben nem akarnék nyugtató függő lenni a fellépéseim előtt.

2010. nov. 20. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Még annyit, hogy én is ilyen nagyon izgulós voltam ám. Már mielőtt el kellett indulnom a lakásból az egyetemre, hogy megtartsak egy kiselőadást, tudtam, hogy úgyis izgulni fogok, mert mindig így volt, most is így lesz. Már az odafelé úton szorított a mellkasom, érzetem a feszültséget a testemben, és dobolt a szívem. Nem volt kellemes.


Aztán elkedztem az autogén tréninget. A következő prezentációmra már a relaxáció mellett készültem. Mielőtt indulnom kellett, elvégeztem egy teljes gyakorlatsort. És:) érdekes módon nyugodtan jutottam be az egyetemre. Nem remegett a kezem már az előadás előtt, nem szorított a mellkasom, és nem dobolt a szívem. Viszonylag nyugodtan, feszültség nélkül vártam, hogy jöjjön a tanár, és elkezdhessem a kiselőadást. Ez nem hókusz pókusz. Bizonyos relaxációs módszerekkel a test megnyugtatható.


Különösképp javasolják ezeket színészeknek, nyilvánosan szereplőknek, gyakori előadóknak. Szerintem neked is a javadra válna egy, a nyugtató helyett sokkal jobb lenne.

2010. nov. 20. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
De gondolom ehhez be kell fizetni egy rakás pénzt egy tanfolyamra, amire nekem nagyon nincs pénzem...
2010. nov. 20. 12:01
 6/9 anonim ***** válasza:

Igen, ez sajnos igaz. Diákoknak, csoportos autogén tréning tanfolyam szerintem kijön 40000, vagy 45000 Ft-ból. Magán úton, egyéniben a teljes tanfolyam lehet 60 000 Ft is.


Viszont ha könyvből tanulsz relaxálni: dr. Kai Kermani: Autogén tréning című könyvét antikváriumban kb. 500 Ft-ért meg tudod szerezni. Ám oktatóval az igazi, aki ad neked visszajelzéseket is.


Sajnos tényleg minden ilyen dolog drága:(, ez tényleg szomorú.

2010. nov. 20. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Mindegy... szerintem abbahagyom a gitározást, azt kész. Ez sem nekem való.
2010. nov. 20. 12:47
 8/9 anonim ***** válasza:
Ne hagyd abba! Inkább amikor fellépsz, felejtsd el a közönséget! Olyankor csak te legyél, meg a gitár, meg a zene! A magad örömére zenélj, ne másoknak!
2010. nov. 20. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
De nem megy!!!
2010. nov. 20. 16:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!