Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Tudtok jó praktikákat obszessz...

Tudtok jó praktikákat obszesszív-kompulzív olvasási zavar ellen?

Figyelt kérdés
Aokat olvasok, de mindig is szenvedtem ettől a kényszerbetegségtől. Időnként hirtelen úgy érzem, hogy nem értettem meg pontosan a szöveget (ne keverjétek össze a figyelemzavarral - valójában tudom, hogy jól olvastam a szöveget, sőt vissza is tudnám mondani, hogy mit olvastam, de akkoris ez a kényszeres gondolat kezd el gyötörni) és újra kell olvasnom bizonyos mondatokat. Vagy vissza kell lapoznom az előző oldalra, hogy újraolvassam az utolsó sort. Vagy egy fejezet végén lévő 2-3 sort el kell olvasnom vagy háromszor-négyszer, mielőtt tovább léphetek a következőre. Ismétlem, nem a szövegértéssel van bajom! Egyszerűen egy alaptalan szorongás támad fel bennem. Rákerestem angolul, és olvastam, hogy az OCD kezelése pl. egy olyan terápia, hol nem engedik a kényszerbeteget, hogy kielégítse a kényszerességét. Az olvasás esetében találtam is egy "trükköt": egy papírral le kell takarni a már elolvasott sorokat, és bármennyire is gyötör a szorongás, nem szabad felemelni a papírt azért, hogy újraolvassunk. Ezt holnap ki is fogom próbálni, de szívesen vennék még tanácsokat!

2016. júl. 23. 20:21
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
Vagy egyszerűen ennyire nem érdekel az, amit olvasol. Pl. ha egy kötelező olvasmányt olvasol, de ha nem azt, csak olyat ami nem köt le vagy túl sok benne a leírás, unalmassá válik, elkalandozol kapásból gondolatban. Nem lehet hogy ennyiről van szó? Nem kell egyből betegségekre gondolni, mert ez egy természetes folyamat, ilyen nálam is volt ezer milliószór, hogy vissza kellett lapoznom oldalakat, mert foggalmam sem volt arról mit olvastam, mert már másholjártam. Ilyesmiről írsz? Nem feltétlen kényszer dolog ez szerintem.
2016. júl. 24. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Nem. Rendszeres olvasó vagyok, harminc múltam. Azt olvasok, amit szeretek. Leírtam világosan, hogy mi ez. Magad is olvashatsz róla, ha kíváncsi vagy. Itt pl. egy csomó hozzászóló beszámol (bár én hozzájuk képest jelentősen enyhébb vagyok), csak tekerd le az aljára (bár maga a cikk is erről szól:


[link]


Vagy még egy:


[link]

2016. júl. 24. 18:32
 3/6 anonim ***** válasza:
Hát nem tudom mi ez. De nem hinném, hogy itt találsz szakembert, valami komlyabb oldalt keress ennél, agy keress egy erre specializált szakembert.
2016. júl. 24. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
77%

Kérdező: Én ugyanígy vagyok, el sem hiszem, hogy valakitől ezt olvasom. Hiába értem meg a mondatot, úgy érzem, vissza kell mennem, különben nem teljes az olvasási élményem. A különbség, hogy én sokszor nem tudom visszaidézni szóról szóra és épp ezért zavar annyira. Mert egyszerűen kényszert érzek, hogy szóról szóra vissza tudjam mondani. Más területeken jelentkezik ez nálad? Mert rajtam egyre jobban elhatalmasodik a kényszer, hogy számoljam a betűket mondatokban. Napi többször megnézem, hogy az órán a számok összege páros-e. A lámpámat az asztalomon 50-szer is képes vagyok megigazítani, mert csak egy bizonyos szögben állhat. Aki ezt nem éli át, az bolondnak tarthat, pedig a betegség valós.


Tisztában vagyok vele, hogy ez a kényszerbetegség egy foka/változata, de így specifikusan az olvasással kapcsolatban még nem hallottam róla mástól. Az olvasási probléma az internetezésre is kihat nálam. Ha görgetek lefelé és csak egy-két betűt kapok el egy szóból, ami nem is érdekel, muszáj visszagörgetnem és elolvasnom, különben csak ez jár a fejemben.


Köszönöm a tippet és a linkeket!

2016. júl. 27. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 9Enikő2 válasza:
53%
Szia! Én is kényszeres vagyok és ugyanúgy vagyok az olcvasással mint te.Csak én már nem is igazán olvasok csak ha igazán érdekel vmi.Probálgattam én is pár dolgot,Eddig a laza olvasás jött be. Csak ugy olvasom mintha nem is lenne fontos mert ha stresszelek aakor ujra kell olvasnom.
2016. júl. 27. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nálam is jelentkezett már sajnos ez a kényszerbetegség-olvasás dolog. De mostanában az újabb hülye kényszeres cselekedetem, az az ajtó nyitogatás min. 10-szer, hogy biztosan bezártam-e rendesen kulcsra. Van még egy ilyesmi, amikor a Caps Lock billentyűt nyomogatom, mert azt érzem, hogy olyan "jó érzés", és ha nem nyomom meg, akkor rosszul érzem magam, vakarózok, ideges vagyok.

Rettentő nehéz ezeken az érzékesen uralkodni.

2018. febr. 1. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!