Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Az empátia pl. ha bele tudom...

Az empátia pl. ha bele tudom élni magam a más helyzetébe és azt is érzékelem, hogy ő stresszes, vagy jól érzi magát stb?

Figyelt kérdés
ill. az tényleg igaz hogy az empátiát el lehet veszíteni?
2016. aug. 23. 20:02
 1/3 anonim ***** válasza:

Az aszociális személyiségzavarral küzdőknek pl. nincsen empátiája. És a kisbabáknak sincsen.


És igen, azt jelenti a szót, mint amit leírtál: "Empátia az a képesség, amivel egy másik ember, embercsoport, vagy más élőlény szempontját felfogni, megérteni és főként átérezni lehet.Az empátia megnyilvánulása például, ha valaki egy másik ember bánatát hallgatva, egy másik élőlény szenvedését látva, önmagát az adott helyzetbe beleképzelve saját élményként éli meg, ezzel a legmélyebben átérezve azt."

2016. aug. 23. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
és nézd, el is veszhet, ezt is jól tudod: "Hosszantartó, vagy kivételesen súlyos, a személyiséget ért stressz hatására (frontszolgálat, fogság, kínzás, börtön, láger, posztraumás stressz, stb.) sok egyéb mellett az empátiás készség is eltompulhat időlegesen, esetenként akár véglegesen. Ugyanez a jelenség, az eltompulás fenyegeti a munkájukból adódóan túl sok szenvedést látó személyeket.
2016. aug. 23. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Az empátia a mentalizációs képesség fejlődésével kezdődik. A gyereknek van egy egocentrikus világképe, nem képes mások nézőpontjából elmesélni egy történetet pl. Ahogy fejlődik, képes lesz felismerni, és elméleteket gyártani arra, hogy a másik fél mit gondolhat, mit érezhet.

Saját tapasztalataiból építkezve mások érzéseit is át tudja élni (ez az empátia). Ha én pl. elvesztettem a kiskutyám, és ezt megsírattam, egy másik ember bánatát, ami veszteséggel kapcsolatos, ha rendben fejlődtem, és képes vagyok az empátiára, én is át tudom érezni, hiszen ez részben aktiválja a saját emlékeimet a kiskutyámról. Ha történik velem egy tragédia, vagy szép lassan depresszióba süppedek, annyira lefoglalnaka problémáim, hogy visszatérek a "korábbi" egocentrikus állapothoz. Ez egy teljesen természetes reakció. Így viszont kevésbé lesz energiám, képességem a mentalizációra és végülis az empátiára is.


Jó hír, hogy mindkét képesség visszaszerezhető, és fejleszthető.

2016. aug. 24. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!