Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Ketogén étrend vagy nyersvegán...

Ketogén étrend vagy nyersvegán étrend?

Figyelt kérdés
Nagyon érdekel engem a táplálkozás téma, és az egyik legfontosabb dolognak tartom, hogy az emberek tudják, hogy mit miért esznek. Rengeteg könyvet elolvastam már a témában, paleós, nyersvegán vagy ketogén értenddel kapcsolatban is. Mondhatjuk hogy tényleg mindenről olvastam már több könyvet is. Egy dolog azonban még nem tiszta. Nem tudom eldönteni, melyik étrend a legjobb, melyikkel lehetne kihozni a testünkből a legtöbbet éhezés nélkül. A kérdésben pont azért ezt a kettő étrendet említem, mert szerintem ezekhez kell a legnagyobb önfegyelem és tudatosság, de persze mindakettőt el is lehet jól cseszni. Főleg tapasztalatokat várok, főleg ha van olyan aki mindkettőt próbálta már.
2014. okt. 24. 14:05
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Ezek közül egyik sem egészséges.
2014. okt. 24. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Egy kicsit kifejtenéd bővebben, esetleg beszámolnál a tapasztalataidról? :)
2014. okt. 24. 14:12
 3/12 anonim ***** válasza:

Szélsőséges és felesleges mindkettő.


A nyersvegán alapból kizárja a teljes értékű fehérjéket, nagyon okosan kell összeválogatni az aminosav összetételnek megfelelően az alapanyagokat, ahogy te is írod, irtó könnyű elcseszni.


A ketogént pedig az emberek jó része még rövidebb távon sem tolerálja, hosszabb távú hatásait pedig igazán nem is ismerjük, mert kevesen élnek ezzel életük végéig... nem véletlenül. Valaki szereti az alacsony vércukor- és emelkedett ketonszinttel járó lebegést és kábultságot, de a többség nem bírja. Személyes tapasztalatom csak ezzel volt, mert folyton küzdök a súlyommal, és a low-carb vonal bejött, hát a nagyon low-carb és high-fat biztos az én világom! Hát nem, én nem bírtam. Eleinte kicsit mintha jobb lett volna - ennek valószínűleg pszichés okai voltak, hogy képes voltam betartani :-) Utána meg totális gyengülés a sportban és szellemi teljesítőképesség terén is. Aztán néhány hét próbálkozás után feladtam. Nem tudom jó szívvel javasolni.


Ha mindenképpen el akarsz kezdeni valamit, akkor legyen az a "sima" paleo, mert bár kizár alapanyagokat feleslegesen és tévhitekre építve (hüvelyesek, tejtermékek), még mindig az a legkönnyebben tartható, és veszélytelen egészséges szervezetnél, maximum leszálkásodsz :-)

2014. okt. 24. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
A Candidát lehet gyógyítani magas szénhidráttatratlmú étrenddel is? Én pont most vagyok túl egy szigorú ketogén diétán, főleg mert Candidám volt, és felötlött bennem, hogy vajhon ez más étrenddel is ment volna-e. Nyilván, ha régen nem étkeztem volna úgy ahogy, ki sem alakult volna, és kezelni sem kellett volna...
2014. okt. 25. 10:58
 5/12 Sowilo ***** válasza:

"kizár alapanyagokat feleslegesen és tévhitekre építve"


És akkor felhozod a hüvelyeseket és a tejtermékeket példának. Jópofa lehetsz:D

2014. okt. 25. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
A Candida Candida diétával kezelhető. A ketogén diétát az epilepszia kezelésére dolgozták ki. A nyersvegán étrend nem teljes értékű.
2014. okt. 25. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Sowilo mesélj, én hallgatlak. Mi bajom lesz példának okáért a túrótól, kemény sajtoktól vagy a lencsétől, zöldborsótól?


ja, hogy candida. Akkor ahogy gondolod.

2014. okt. 25. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Hmmm... Ami engem illet, a kissé nyersvegánba hajló ketogén nekem szimpatikus. Úgy 2 hónapja ketogénezek, eddig ez a legjobb életmód számomra, amit próbáltam, a sima vega paleónál klasszikusokkal jobb. A ketogénezők többségéhez hasonlóan tapasztalom a megnövekedett energiát, amire nekem nagy szükségem van, korábban túl enervált voltam, főleg a nap első felében s alig tudtam felkelni reggel. Gondolom, távolról se való mindenkinek, de nekem nagyon kellemes, de hosszabb távon olykor-olykor be fogok iktatni egy szénhidrátos napot vagy étkezést, több gyümölccsel és szénhidrátosabb zöldséggel. Ez nekem elég lesz, nem szokott hiányozni semmi. Viszont ketogénben nekem sokkal jobb, ha a zöldségek nagyobbrészt nyersek. Üdébb, finomabb, többnek hat (térfogatra sokszor persze valóban több) :) Úgyhogy most már zöld turmixokat (nem gyümölcsöseket, azokat úgyse szerettem sosem s csak éhes lettem tőlük) és nyersvegán ételeket is gyakran eszem ketogénben. Ha az ember megeszik mondjuk 1 kiló zöldséget s ennek a nagyobbik fele nyers, az elég jó nap, én nagyon élvezem.

Nyersvegánnak lenni nagyon trükkös (persze, aki tudja, mit csinál s vállalja, az tegye, én nem fogom), plusz hiányoznának egyes ételek. Nekem jó a jelenlegi étrendem :) Ami majdnem vega paleo keto, legmesszebb a paleótól vagyok, de azért ahhoz is közel, húst havi egyszer eszem, a ketogént jobbára azért tartom, mivel ha nem teszem, az csak ront a táplálkozásom élvezeti értékén :D Ritkán van kivétel, egyre ritkábban, ahogy telik az idő. Az elején volt nehezebb, amíg a régi zöldségételeimet ettem, nem a direkt ketogénhez komponált verziót, plusz nem minden zöldségnek tudtam a korrekt nettó szénhidrát értékét.


Olyan étrendet kell választani, ami nekünk megfelel. A ketogént sokan csinálják sok-sok éve, van, aki szálkásít vele (ez ugye elég gyakori), van, aki tömegnövel, van, aki csak simán elvan és súlyt tart. Nagy rajongói vannak s azt kell mondjam, meg tudom érteni. Persze van, akinek más, akinek hiányzik némely durván szénhidrátos étel vagy folyton éhes (ami kicsit sem tipikus ketogénben, tipikusan szinte megszűnik az éhség és az ember simán kihagy étkezéseket, persze egy idő után bepótolja, de azért hasznos dolog ez), van, akinek nagyon sokáig tartanak az átállás miatti negatív tünetek (nekem 2 kissé kába nap volt, de bizonyára még ebben is nagy szerepe volt a rossz alvásomnak s az életemben levő stressznek. 2 nap nagyon kevés, lehet, hogy segített, hogy mindig sok zsírt ettem s akkor már másfél éve nem sok szénhidrátot)... S van, aki nem tapasztal megnövekedett energiaszintet sem.

De ha valaki simán nem élvezi, az is megfelelő ok arra, hogy inkább valami más, testhezállóbb étrendet keressen.

Sokakkal ellentétben nem hiszek az Egy Igaz Útban... Még ugyanannak az embernek is lehet több alkalmas étrend, nemhogy a különbözőknek...

2014. okt. 25. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Nagyon élvezem olvasni mások részletes beszámolóját, úgyhogy nagyon köszönöm kedves utolsó.:) Én ma tartottam több mint egy hónap ketogén étrend után egy kissé szénhidrátdúsabb napot, de engem esküszöm megbolondít a ch. Komolyan mondom a ketózis ehhez képest olyan mintha nyugágyban lennék. Alig várom hogy holnap megint belevágjak! :) A túrót meg a sajtot említőknek mondom, hogy nemtudom kipróbálták-e már a tejterméket kizáró (és jobb esetben glutén mentes IS) étkezést, mert ha nem, nincs hasonlítási alapjuk. Tudom hogy finom meg minden de nekem és még jó pár embernek nem éri meg mert rosszul leszünk tőle. Márpedig én aktív akarok lenni és úgy edzeni hogy ne azon kelljen gondolkodni hogy hol egy Wc vagy hogy de fáj a hasam. Ugyanez vonatkozik a gluténra is. Persze akinek nincs vele gondja, annak a saját felelőssége hogy ennek ellenére terheli-e vele a testét.
2014. okt. 25. 23:34
 10/12 anonim ***** válasza:

8. voltam.

Ez érdekes, engem inkább lenyom a sok szénhidrát, plusz éhessé tesz. De az energiaveszteség és rosszabb közérzet is elég, szeretem magam könnyeden, energikusan érezni evés után. Úgyhogy nekem a szénhidrátdús ételek a nehezek, a zsír pedig a könnyű... Olvasgatok néha ketósoktól a Neten, sokak kiborulnak egy nagyon szénhidrátos étkezéstől. Nem esik jól, nem éri meg. Még gyümölcsnél is érzem, ha sok szénhidrátot eszem (rosszul azért nem leszek), zöldségnél és olajos magnál nincs gond, de a többi... Inkább kerülöm, nem nehéz és jobban járok úgy. Néha azért előfordul, ha nem itthon vagyok (választás kérdése akkor is, hiszen könnyű ételt vinnem jópár napra), nem akkora gond, csak sok keményítős-cukros-tejes étel tud egy kicsi hasfájást okozni, de ahogy írtam, lenyom, nincs energiám, durva esetben a testem sokkot kap és negatív étvágyam van majdnem egy napig, amíg fel nem dolgozza a helyzetet. Ha nem vagyok ostoba, rájöhetek, hogy ez nem annyira jó neki. Mondhatja valaki, hogy persze, szokatlan neki a sok szénhidrát és ez így is van, a durva étrendváltás sokszor okozhat negatív tüneteket - de évtizedekig ettem sok szénhidrátot s tudom, hogy így jobban érzem magam.

2014. okt. 26. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!