Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » A hosszabiton harom zsinor...

A hosszabiton harom zsinor van,ezek mit szolgalnak?

Figyelt kérdés
Van ugye a plusz,minusz de a harmadik az mit szolgal? Ez ilyen feltekeros hosszabito,aminek elromlott a bedugoja,igy levagtam a két végét es egy olyan hosszabitot csináltam belőle, ahol csak a plusz es minusz zsinort hasznalom,mukodik is,de igy lehet belőle baj,ha jol le van szigetelve?
2023. máj. 29. 19:21
 1/10 A nagy Levin ***** válasza:
100%

Vegyél egy újat, vagy kérj meg valakit, aki ért hozzá. Igen, lehet baj belőle, ha nincs a harmadik (jó helyre) bekötve.

Mellesleg plusz és mínusz (pontosabban pozitív és negatív) az egyenáramnál van.

2023. máj. 29. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Amúgy van a fázis, a nulla, és a harmadik az a védőföld (ha jól van bekötve).
2023. máj. 29. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
A harmadik, a zöld-sárga az a védőföldelés. Nem tudom, hogy mi célt szolgál, de azt tudom, hogy jó ok miatt van rajta. Javaslom, hogy azt is kösd be!
2023. máj. 29. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

"A harmadik, a zöld-sárga az a védőföldelés."

[link]

2023. máj. 29. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem plusz és mínusz, hanem fázis és nulla. A harmadik a védővezető. Ha szabványos színeket használtak, akkor a fázis fekete, barna vagy szürke, a nulla kék, a védővezető zöld/sárga.

„de igy lehet belőle baj,ha jol le van szigetelve?”

Ha olyan készülékhez használod, amelyhez szükséges a védővezető, akkor egy esetleges hiba esetén lehet belőle baj. A védővezető feladata az, hogy, ha valamilyen hiba miatt a fázis rákerül a készülék fémburkolatára, akkor a fázisvezetőn és a védővezetőn keresztül zárlati áram alakul ki, melynek hatására leold a kismegszakító. Ha elhagyod a védővezetőt, akkor a hibás készülék fémburkolatára került fázisfeszültség, annak megérintésekor áramütést okozhat.

2023. máj. 29. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
#5 köszönöm, világos már. Talaltam olyan hosszabito bedugót,amiben ft vedo vezető is. Rakotottem,leszigeteltem jol,igy mar ugye nem lehet baj?
2023. máj. 29. 20:51
 7/10 A kérdező kommentje:
*amiben fut
2023. máj. 29. 20:51
 8/10 anonim ***** válasza:
#6: elvileg nem
2023. máj. 30. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

#5-ös a kismegszakító leoldana? Nem a fí-relé?

Én úgy tudom, meg működéséből is adódik, hogy kevesebb áramnál nem old le.

Úgy tudom egy bimetál van benne, meg egy tekercs.

Javítsatok ki ha tévedek!

2023. máj. 30. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

9

Igen a kismegszakítóban van egy hőkioldó (bimetál) és egy zárlati kioldó (elektromágnes). A hőkioldó bizonyos mértékű és meghatározott ideig tartó túlterheléskor old le, a zárlati kioldó zárlat esetén késleltetés nélkül old le. Az Fi relé (magyarul áramvédő kapcsoló ÁVK) hibaáramra old le, akkor, ha a fázisvezetőn folyó áram egy része nem a nullavezetőn folyik vissza, hanem a védővezetőn, vagy a földön keresztül. Ilyen akkor lehet, ha például a fázis és a készülék fémburkolata közötti szigetelés megromlik és valamennyi áram „szivárog” a védővezetőn vagy a földön keresztül. Ha ez az áram elér egy meghatározott értéket, akkor az Fi-relé leold. Amikor a fázis közvetlenül rákerül egy készülék fémburkolatára az már zárlati áram, de ez az áram is a védővezetőn folyik vissza, így nemcsak a kismegszakító, hanem az Fi relé is érzékeli, ilyenkor valószínűleg az old le, amelyik gyorsabban működik. A kismegszakító a fázis-nulla zárlat esetén is leold, az Fi-relé ezt nem érzékeli. Ha megérinted a fázist és a nullát, akkor jól megráz, de az Fi-relé nem fog leoldani, hiszen az áram a nullavezetőn folyik vissza. Ha megérinted a fázist és a védővezetőt, vagy valami földelt fémtárgyat, akkor is megráz, de ekkor az áram nem a nullavezetőn folyik vissza és, ha az áram elegendően nagy ahhoz, hogy az Fi-relét működésbe hozza, akkor leold.

2023. jún. 15. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!