Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Kaptam egy 2,2 kw os háromfázi...

Kaptam egy 2,2 kw os háromfázisu motort, ki akarom vele váltani a furészen sokszor gyenge egy fázisu motromat. Csillagba vagy háromszögbe mennyi ampert vesz fel a motor? Illetve elég ha csak csillagba uzemeltetem?

Figyelt kérdés
2016. szept. 30. 09:03
 1/5 anonim ***** válasza:
Csillagban ugy kb 3....4 ampert per fazis. Haromszogben nem tudom pontosan, de gondolom kb ugyanannyit.
2016. szept. 30. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:

A motor árama: Pn/1,73xUvxcosfxhatásfok

A hatásfokot 85-90%-ra becsülve

A teljesítménytényezőt (cosf)0,85-ra becsülve (ekkora motornál ezek a reális adatok)

Az áram:4-4,5A között per csatlakozó vezető.


(A motor adattábláján elvileg fel van tüntetve a névleges áram/teljesítmény a Y és D kapcsolás esetén is. D kapcsolás esetén nagyobb a leadott teljesítmény mint Y kapcsolás esetén, persze a felvett áram is.)

2017. febr. 12. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 nem villanyász válasza:

Ha a motor átköthető, akkor a megadott 2,2 kW-os (kb. 3 LE-s) teljesítmény a deltakapcsolásra vonatkozik. Ha delta helyett csillagba kötöd, akkor egy-egy tekercsrészre a vonali fesz. helyett a fázisfeszültség jut, amik aránya ugye gyök három az egyhez. Ha a tekercs impadenciája kb. állandó, akkor gyökharmad feszültségen gyökharmad áramot vesz fel. Gyökháromszor gyökhárom pedig (megdöbbentő módon) épp három, így csillagba átkötve a motor csak egyharmad teljesítményű, azaz hétszázvalahány wattos (1 LE-s) lesz. Némi vigasz, hogy az indításkori áramlökés is kb. gyök-harmadára csökken.

Két érv szólhat a motor csillagba átkötése mellett:

1. A motor jelentősen túl van méretezve, így a harmadára csökkent teljesítmény is bőven elég.

2. A hálózat gyenge (pl. kis amperszámú, túl gyors, B karakterisztikájú kismegszakítók) és indításkor a motor (ha deltában van) leveri az automatát.

Ha amúgy a teljesítményre szükség lenne, de a hálózat gyenge és a motor "könnyű" indulású (azaz nulla vagy minimális terheléssel kell csak indulnia, mint mondjuk egy körfűrész esetén), akkor jó megoldás a csillag/delta indítás.

2019. márc. 30. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 nem villanyász válasza:
Bocsi, csak épp az eredeti kérdés sikkadt el... Deltába kötve 0,85-ös fázistényezővel számolva is csak < 2,2 A fázisonként, tehát bagatell; csillagban meg gyök-harmadrésze (kb. 1,25 A), ez tehát semmilyen hálózatnak nem jelenthet kihívást. Egyedül az indításkori áramlökés lehet probléma, mint azt írtam feljebb.
2019. márc. 31. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
#4, az picit sem volt gyanús, hogy #2 4-4,5 A-t hozott ki?
2019. jún. 12. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!