Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Magyarországon is lehetséges...

Magyarországon is lehetséges lenne földfelszínen az amerikaihoz hasonló "diginet" vagy "multicast network" módban tv csatornákat sugározni?

Figyelt kérdés

Ebből a cikkből ( [link] kiindulva érdekelne, hogy amerikában hogyan lehetséges földfelszínen az, hogy egy TV csatornának több alcsatornája is létezhet ugyanazon a frekvencián(?)? És hogy hazánkban is lehetne-e ilyen?


Vagy ez a rendszer amerikában lényegében annyiból áll, hogy egy fő csatornához (pl. PBS) hozzátársítanak digitálisan több "alcsatornának" (pl. PBS Kids) hívott adást, ami igazából ugyanúgy, ugyanakkora helyet foglal az adásfolyamban mint a főcsatorna? Szóval ne azt képzeljem el, hogy digitálisan még jobban "beletömörítik" a főcsatorna jelébe a további "alcsatornákat"?


Azaz az egész olyan, mint ha mindigtv-n az RTL 7-es programhelyéhez hozzácsapnák 7.1 , 7.2 stb alnéven az RTL2 és RTL3 jelét?


Technikailag nem igazán magyarázták el sehol a rendszert...


2022. dec. 22. 21:09
 1/7 anonim ***** válasza:
80%

Itt a videó leírásában ír pár szót róla:

https://www.youtube.com/watch?v=7RdU7EtEcBY

2022. dec. 22. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A kis hazánkban működő "MindigTV" DVB-T2 rendszerű földfelszíni TV-szolgáltatás is így működik: egy frekvencián megy egy multiplex, amin akár 25 csatorna:

[link]

is elérhető.

2022. dec. 22. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

2: Tehát olyan az amerikai megoldás az itthoni környezetben értelmezve, hogy, pl.:


RTL magyarország megkapja az E multiplexet

MTVA A multiplex

TV2 B multiplex


És mindegyik médiaszolgáltató úgy gazdálkodik a multiplexével, ahogy akar? Szóval nagy valószínűséggel nem lennének spektrum, ngc, discovery stb csatornák mindig tv felületen, de mondjuk az RTL a saját multiplexén akár fizetősként adhatná az RTL fő csatorna mellet az összes többi kábel csatornáját, amíg a frekvenciája "kitart"?


Vagyis a "diginet" vagy "multicast" rendszer egy parasztvakítás amerikai módra (más módon adták el az állami frekvenciákat)?

2022. dec. 22. 22:59
 4/7 anonim ***** válasza:

Mióta megszűnt az analóg földfelszíni sugárzás, azóta itt is így megy. A megfelelő digitális kódolással "egybegyúrják" a csatornákat, ezt ültetik rá a vivőfrekvenciára, a vevő beltéri egység meg dekódolja.

És van kb. 30 csatorna a 3 multiplexen. Igaz, ma már 90%-ban neten nézem a MinidgTV Go-n (ami a "rendes" előfizetéshez ingyen jár, pár csatorna kivételével), kényelmesebb, mint külön bekapcsolnom a tévét. De mind a mai napig megvan, és működik.


A teljesen pontos technikai magyarázatát nem tudom, de csak egy HASONLÓ példa. Nem tudom, mennyire vagy otthon a számítástechnikában, de ha mondjuk van három szövegfájlod. Fogod az elsőnek az első bájtját, a másodiknak az első bájtját, a harmadiknak az első bájtját, majd ugyanilyen sorrendben a második bájtokat, stb. Kapsz egyetlen adafolyamot, amiben három fájl van elhelyezve. A vételkor meg három bájtonként szétbontjuk, és ott van az eredeti fájl.

Ez persze csak példa volt, biztos, hogy a valódi megvalósítás ennél összetettebb. Egyszer volt egy projectünk, ahol egy RGB jelet kellett pixelenként egyetlen bájtra összepréselni. Erős minőségromlással ugyan, de sikerült. Kettő komponenst "összenyomtunk" 3 bitre, egy komponenst meg kettőre. A megjelenítéskor meg vissza. Mondom, nagyon hitvány lett a minősége, de korlátozott volt a sávszélesség, és egyébként sem a képminőség számított.

És persze vannak ennél sokkal profibb algoritmusok is, de azok nagy részéhez nekem is utána kellene olvasnom, meg talán túl összetettek is ahhoz, hogy itt megértsük.

2022. dec. 22. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

"És mindegyik médiaszolgáltató úgy gazdálkodik a multiplexével, ahogy akar? Szóval nagy valószínűséggel nem lennének spektrum, ngc, discovery stb csatornák mindig tv felületen, de mondjuk az RTL a saját multiplexén akár fizetősként adhatná az RTL fő csatorna mellet az összes többi kábel csatornáját, amíg a frekvenciája "kitart"?"

Nem egészen.

De a Minidg TV oldalán láthatod a csatornakiosztást, meg talán ha kiscit kutakodsz, azt is, hogy melyik hányas multiplexen van. Nem válallatonként adják a multiplexeket.

2022. dec. 22. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"" "És mindegyik médiaszolgáltató úgy gazdálkodik a multiplexével, ahogy akar? Szóval nagy valószínűséggel nem lennének spektrum, ngc, discovery stb csatornák mindig tv felületen, de mondjuk az RTL a saját multiplexén akár fizetősként adhatná az RTL fő csatorna mellet az összes többi kábel csatornáját, amíg a frekvenciája "kitart"?"


Nem egészen.""


Egyébként lehetne úgy ahogy gondolod kérdező viszont az #5-ös válaszolónak igaza van hogy "nem egészen"


Jelenleg a MindigTV nem úgy osztotta ki a multiplexeket hogy minden fő csatorna kapjon egyet amin kedvére gazdálkodhat az alcsatornáival. Lehetne persze úgy is hogy az RTL csoport kap egy multiplexet amin helyet kap a főcsatorna és az al csatornáit ugyanúgy sugározhatja ahogy akarja TV2 szintén, állami csatornák szintén, és az egyéb Discovery meg Spektrum meg tudom is én azoknak is lehetne külön álló multiuplexei. De ez nem így van. hanem teljesen másképp.


A Spektrum, Discovery stb... csatornáknak is nyilván lehetne saját különálló multiplexük mert meglehetne oldani.


Technikailag én sem tudom ezt hogyan működik. Egyszer régen olvasgattam erről amikor már elkezdték az átállást analógról digitálisra de nem nagyon fogtam fel mi hogyan merre működik. Egyes TV készülékek meg dekóderek alapból úgy vannak megcsinálva hogy azt az egy jelet úgy adják át nekünk nézőknek ahoygan mi azt látni akarjuk, váltogathatunk a csatornák közt úgy mint az analóg rendszerben mert nekünk ez kell és nyilván így is tudják nekünk "emészthetően" biztosítani

2022. dec. 22. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
53%
Mint tévénézőt, engem egyáltalán nem érdekel, hogy pl. az RTL2 és az RTL3 ugyanazon a frekvencián van-e, ennek szerintem csak a gazdaságos elosztásnál van jelentősége.
2022. dec. 23. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!