Hangfalépítés nulláról, azaz egy üres hangládából? Többi lent!
Az a helyzet, hogy van egy ládám, amit már kiürítettem teljesen, ugyanis az előtte benne lévő hangszórók megadták magukat. Ami van jelenleg:
Egy 52x31x20-as, 32,24 literes láda, előlap nélkül, értelemszerűen azt magam fogom leszabni a hangszórók méreteire, no de itt a baj..:
Egy ekkora ládába mekkora hangszórókat kell összeválogatni, úgy, hogy mély-, közép- és magas sugárzó is legyen benne? Illetve milyen hangváltót kell beleszerelni?
A célom, hogy ha lehet, "minimális" költségvetésből, szépen szóló, lehetőleg 300-350W zenei teljesítmény körüli hangfalat építsek!
Ami még fontos, ennek a hangfalnak a meghajtására egy 2x400W-os 4Ohm-os erősítőt használnék!
Válasz gyanánt ha lehet hozzáértő(k) hozzászólásait várnám! Előre is köszönöm
Itt van választék:
Ajánlani nem merek semmit, de a Teslát nem ajánlom, nekem olyan a mély, és borzasztó szar a frekvenciamenete. A magas meg valamilyen dóm sugárzó, már nem tudom milyen gyártmány, az meg baromi torz, pedig nagyon szép ábra volt mellékelve hozzá. Ezeket már jópár éve vettem itt, és lehet, hogy csak sikerült kiválasztanom a legszarabb típusokat. Ezt azért mondom, mert nagyon könnyű mellényúlni, ráadásul passzolnia kell a hangszóróknak és a hangváltónak is, de itt nyilván árulnak jó gyártmányokat is.
első vagyok, egyébként a "zenei teljesítmény" műszakilag értelmezhetetlen, nem korrekt kifejezés, mert nem lehet mérni és összehasonlítani. Ez csak egy hülye marketingfogalom, és azért találták ki, hogy nagyobb számot lehessen ráírni a hangszóróra.
A szinuszos teljesítmény a lényeg.
Köszönöm a válaszokat! Első válaszoló: hát igen, látszik, nem vagyok mélyen jártas a témában.
Második válaszoló: köszönöm szépen, ez nagyon nagy segítség! Még annyi, hogy a hangváltó már mindegy milyen csak a méretek stimmeljenek?
Azt még megjegyezném, hogy ha az erősítő 2x400W szinuszos tejlesítményt tud leadni 4 Ohm-on, de 8Ohmos hangszórókat használsz, akkor fele annyi lesz a teljesítmény, 2x200W.
Szóval ha ki akarod használni az erősítőt, akkor 4 Ohmost érdemes venni, bár egy szobában már 200W-tól is bőven leszakad a fejed, sőt a szomszédoknak is.
Ja és még annyit, hogy a hangszóró-teljesítményeket nem lehet összegezni ahogy a 2. válaszoló tette, mert ha pl. a középsugárzó csak 80W és rámegy egy 400W-os 1kHz-es jel, az vagy kiég, vagy minimum túlvezérlődik és zörög, torzít. Mindegyik hangszórónak külön-külön kellene bírnia azt a 400W-ot. (8 Ohmosokból 200W-ot)
Szóval a 2. válaszoló abszolút butaságokat írt, bocs :)
Az teljesen igaz, hogy a hangszóró nagyobb (vagy egyenlő) impedanciás kell legyen, mint amire az erősítő van tervezve. Tehát a 4 Ohmos erősítőhöz jó a 4 vagy 8 Ohmos hangszóró is, de a 8 Ohmosból elég fele akkora teljesítményű, ahogy fent írtam. A P=U^2/R képletet kell alkalmazni, ebből látszik, hogy a teljesítmény fordítottan arányos az ellenállással.
A teljesítményt meg mindegyik hangszórónak külön-külön bírnia kell, mert elméletileg bármilyen frekvencián jöhet az a 400W-os jel. Szinuszos teljesítményekről beszélek, feltételezem az általad megadott 2x400W is szinuszos. (Ha zenei, akkor nem tudom értelmezni. :))
Konkrét hangváltót sajnos nem tudok ajánlani, nem ismerem a típusokat.
Akkor ha jól értelmezem amit leírtál, ehhez az erősítőhöz, teljesen megfelelő, ha minden hangszóró 8Ohmon 200W teljesítményt nyújt, mivel feleződik minden.
Köszönöm szépen a választ, és a segítséget!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!