Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért van az, hogy a pszicholó...

Miért van az, hogy a pszichológusok, motivációs guruk, coach-ok ugyanazokat a közhelyeket mondják el, miért nincsenek underground gondolkodók?

Figyelt kérdés

Gondolok itt például a történelem legnagyobb gondolkodójára, Friedrich Nietzsche-re, aki annyira másként látta a világot, amennyire másként ritkán látja az ember.

Például az összes pszichológus, coach, motivációs guru végső soron az erénynél lyukad ki. Mindenki megpróbálja a jó embereket felmagasztalni (ami egy ellentmondás, mert gyakran kihasználják őket így a jóság gyakran a gyengeséggel egyenlő).

Nietzsche azonban ennél tovább ment:


"Vigyázzunk, hogy bármely hely megillesse egyáltalán a jóságot, mert a jóság ösztön-hazugságon alapul... A jók soha nem az igazság nyelvén beszélnek... keresztre feszítik, ki új értékeket vés törvénytáblákra" (Ecce Homo, 126-127 o.)


Döbbenetes gondolatok!

Annyira új, annyira underground. Nietzsche annyira látta az embert, az emberi lélektant, hogy az valami hihetetlen. És hát igen, gyakran az úgynevezett jó emberek azok, akikben a legnagyobbat csalódik az ember.


Szóval. Miért nincsenek manapság ilyen gondolkodók?


febr. 29. 20:19
 1/9 anonim ***** válasza:
95%
Ugye vágod a különbséget azért a pszichológus és a filozófus között...?
febr. 29. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
73%

Nem értem, mit szeretnél. Nietzsche szerelmes volt a nővérébe, és valószínűleg szifilisz miatt megborult az elméje. Ettől függetlenül vannak magvas gondolatai, de nem egyszer ellentmondásba került magával.


De nem is ez a gond, hanem hogy nem értem, hogyan lehet a fenti szakmákhoz hasonlítani az ő tevékenységét: alapvetően egy filológus volt, aztán vett egy fordulatot, és elkezdett minden mögé valami mást látni, ekézni a hagyományokat stb. Sehol még magvát nem vélem felfedezni a pozitív szándéknak az emberek irányában. Számomra a legjobban ezt az tükrözi, amit Schopenhauerrel kifogásol, hogy pesszimista létére fuvolázott.


Értem, hogy ez az apellálás arra, hogy a kétszinűség, álszentség mögé lássunk, nagyon vonzó laikusok számára is, de maga a szándék kissé elcsépelt tud lenni. Másrészt az emberek lelkiállapotával foglalkozó gondolkodók is tudnak eredetit mondani, ld. Viktor Frankl, Karl Jaspers.

febr. 29. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

A pszichológusok, a motivációs guruk és a coach-ok közhelyeket mondanak. Kiadnak egy rakás önsegítő könyvet, de nem is használnak azok semmit. Nem lesznek tőle az emberek gazdagabbak stb. Átverés.

Nietzsche-nek viszont egyetlen gondolata el tudja indítani az embert jó irányba.


"Nem volna szabad megengedi, hogy a szerelem lelkiállapotában bárki életre szóló döntést hozzon."


Ezt sem mondja manapság senki, pedig elgondolkodtató.

febr. 29. 20:45
 4/9 A kérdező kommentje:

Ugyanez igaz a papokra, lelkészekre is.

Azok is mondanak egy rakás közhelyet.

febr. 29. 20:47
 5/9 anonim ***** válasza:
0%

https://www.gyakorikerdesek.hu/emberek__emberi-tulajdonsagok..


Szerintem ő lesz a te embered. 😉😉

febr. 29. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Ő is közhelyeket mond.
febr. 29. 20:55
 7/9 anonim ***** válasza:
72%

"A pszichológusok, a motivációs guruk és a coach-ok közhelyeket mondanak."

. Ez a közhely, amit Te mondasz.


"Nietzsche-nek viszont egyetlen gondolata el tudja indítani az embert jó irányba."

. Vagy éppen rosszba. De főleg sehova.


"Ezt sem mondja manapság senki, pedig elgondolkodtató."

. Attól még nem lesz igaz.



De látod, beragadt nálad a lemez, képtelen vagy párbeszédet folytatni.

febr. 29. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Én azzal a részével egyetértek, hogy a motivációs guruk, coachok mind közhelyeket mondanak, de a pszichológusokat mégsem nem venném most belük egy kalap alá.


A pszichológusok nyújtotta terápiát (mármint amelyik pszichológus tényleg foglalkozik is veled) nem tudom hogyan képzeled el, de nem úgy kell őket elképzelni, hogy leülsz, és ledarálja neked egy motivációs könyvét tele közhelyekkel, hanem egy pszichológus tudományos módszereket is használ, konkrét terápiát kínál egyénileg, ami meg nagyon nem egyenlő az elfuserált közhelyekkel. Én elhiszem, hogy azért egy-két ismert közhelyet mondanak, a videóikban, vagy a honlapjukon, szerintem ezzel a saját népszerűségüket akarják kicsit felturbózni, meg vannak saját könyveik a pozitív gondolkodásról stb. de egy személyes konzultáción a problémáidon nem egy általánosított sablon szöveggel próbálnak segíteni. Nekem legalábbis ez a meglátásom.

febr. 29. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
32%
Vannak újak, csak általában túlhájpolják magukat, így elszáll az agyuk a valóságtól.
febr. 29. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!