Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Vegánok! Mi a helyzet a...

Vegánok! Mi a helyzet a házitejjel?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy a rettenetes körülmények között történő tejfeldolgozás nem isztok tejet, de mi lenne, ha tartanátok egy tehenet, akinek van kisbocija? Faluban élek és a családomnak van egy tehénkéje és egy édibédi kisbabája, viszont apukám naponta feji, kb 1-1 liter tejet. Így sem innátok? Marad a bockónak is bőven, ha csak ez tartana vissza. :)

2017. jan. 20. 22:29
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
54%
Nem természetes más élőlény anyatejet inni, nincs rá szükség.
2017. jan. 20. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:
38%
A szoptatós kutyám tejét sem innám meg, borzadok a gondolattól is. Ha te állatok tejét akarod inni, hajrá, a te dolgod, de nem kell senkit megtéríteni.
2017. jan. 20. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
22%
2 és 5-ös válaszoló: te beteg vagy. Kezeltesd magad.
2017. jan. 20. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 anonim ***** válasza:
70%
De bizony természetes más állat tejét fogyasztani. Elég sok vadon élő és házi állatfaj fogyasztja szívesen a lefejt vagy kifolyt tejet, lopja el más állatok tojását, vagy épp eszi meg a kakiját, vagy a mézét. Az ember is így kezdte, az ősidőkben.
2017. jan. 20. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 A kérdező kommentje:
Elnézést, én senkit nem szeretnék megtéríteni, nem rosszindulatból tettem fel a kérdést! Egyszerűen csak foglalkoztat a téma, bocsánat, ha valakinek másképp vagy más hangsúlyban jött le!
2017. jan. 21. 00:18
 6/34 anonim ***** válasza:
52%

Aki vegán, az semmilyen állat tejét nem issza, nyilván. Szerintem minden vegán tudja, hogy vannak házi állati termékek és adott esetben ismerheti is a körülményeket. De ha állati terméket eszik, nem vegán, pont.


Én nem vagyok vegán, még vegának sem tartom magam, de semmilyen állat tejét nem iszom (mondjuk sajtként már előfordul, de csak mert pótolhatatlan, jobban örülnék, ha kihagyhatnám s minimalizálom is, de annyit azért nekem nem ér, hogy elhagyjam. a tejet pofonegyszerűen pótolom mással, ami még jobb is, a laktózt különben is kerülöm, ha nem is vagyok rá érzékeny, de jobb nélküle és nekem nem logikus felnőttként tejet innom).


Azt hiszem, a legtöbb vegánnak (s egyén nem tejivónak) nagyságrendekkel egyszerűbb nem inni tejet (amit eleve nem tesz és remekül megvan nélküle) és nem szenvednie egy tehénnel, ami azért költség meg sok idő és macera, csak hogy elihasson a boci elől pár liter tejet... Nem értem, mire lenne ez nekik jó s hogy gondolod ezt...

Most a tehén tejelésébe nem megyek bele, de csak mert van egy tehened, nem tudsz mindennap tejet inni...

2017. jan. 21. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 anonim ***** válasza:
69%
Súlyos tévedés, hogy ha elveszed az 1 liter tejet, akkor a boci elől veszed el. A tejtermelés úgy működik, hogy ha ürül a mell, akkor utántermel. Amíg kiürül a mell, mindig lesz utántermelés. Minél többet ürítik, annál többet termel vissza. Ha nem iszod el a boci elől az 1 liter tejet, akkor csak annyi történik, hogy 1 liter tejjel kevesebbet fog az anyja tejet adni. Egy földrengés kapcsán olvastam, amikor sok baba árván maradt, egy szoptató rendőrnő a saját gyermekén kívül még 8 másikat szoptatott és nem szopták el a babája elől a tejet, hanem a tejtermelése igazodott a 8 babához. Csak szerintem ezt még a nagyüzemek se fogják fel, és valóban abból indulnak ki, hogy nem szabad a kisbocikat az anyjuk mellet hagyni, mert akkor a bocik elszívják a tejet. Mindenki, aki valaha szoptatott, tudja, mennyivel hatásosabban váltódik ki a tejleadó reflex a kisbaba szopására, mint egy fejőgépére, szóval nagy butaság a bocikat teljesen elzárni az anyjuktól, mert épp a bocik tartanák fent a tejtermelést. Szóval nem iszod el a kisboci elől a tejet, mert az anyatehén tejtermelése igazodni fog a boci igényeihez és a plusz 1 literhez is, feltéve hogy a boci nincs elszeparálva és akkor szopizhat amikor csak akar! Tudom, mert szoptatós anya vagyok. Nagypapám 2 testvére halt éhen azért, mert elvették a tehenüket. Ha a laktóztermelés már nem működik, akkor valóban nem jó többé tejet inni. De ha átmeneti vékonybélkárosodás okozta a laktáz enzim termelés leállását, akkor szerintem gyógyulás után nyugodtan iható.
2017. jan. 21. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 anonim ***** válasza:
28%
Vega! Tudtad hogy a tej a fűből van? Nah? Csak gép helyett a tehen állítja elő. Elől bemegy a fű, alul a megfelelő fajta csapokon meg kijön a tej! Ennyi! Te eszed a gazt, tehát erre sem kellene fintorognod! Megjegyzem ez is csak a jómódomban nem tom mit csináljak marhaság! Ennél te mindent ha rvinne a sors, hogy ne pusztulj éhen! Akkor is, ha most letagadod! A szervezet ilyen, az éhség is. Megjegyzem a szervezetnek KELL a hús... Az ember nem gazevő kérődző!
2017. jan. 21. 04:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 anonim ***** válasza:
76%

És hogyan lett annak a tehénnek bocija? A veganizmus az állathasználat ellen van, teljesen. Ez azt jelenti, hogy nem keressük a tökéletes körülményeket arra, hogy a szerintünk erkölcsileg helytelen dolgot csináljuk. Nem eszünk boldog csirkét, mert mindegy milyen élete volt, ahhoz, hogy megtegyük, el kellet vágni a torkát. még ha altatásban teszik is, meg kell ölni a húsáért, és elég egyértelmű, hogy ez a csirkének nem jó. Ugyanígy nem iszunk házi tejet sem, mert ez azt jelenti, hogy a tehénhez, aki egy érző lény, tulajdonként kell hozzáállni. Érted, ahhoz, hogy házi tej legyen, először is kell nekem egy tehén. De honnan lesz tehenem? Meg kell venni. Ez két okból is rossz. Egyrészt, mert kitől veszek tehenet, ő hogy tartja a teheneit, mit támogatok a pénzemmel? Másrészt hogy veszem magamnak egy jogot, hogy egy érző lényre megvásárolható dologként tekintsek? Embert nem lehet venni, a veganizmus szerint állatot sem szabadna. (Ezért nem veszünk kedvenceket sem. Örökbefogadni oké,de állatért fizetni nem az) aztán a tejhez kell, hogy bocija legyen, ahhoz, hogy először terhes legyen. Ez nyilván nem úgy történik, hogy szaladgálnak a mezőn, aztán vagy arra jár egy bika, vagy nem. Ezt is én döntöm el, hogy na, most hozatok egy bikát, hogy legyen boci, legyen tej. Valószínűleg ezért is fizetni kell, és ez a folyamat is problémás a vegán erkölcs szerint, nagyjából ugyanazokból az okokból, mint magának a tehénnek a beszerzése. Aztán van egy bocim és egy tejelő tehenem. Neki a tejtermelés energiába kerül, azokat a tápanyagokat a szervezetétől vonja el. Ha én arra késztetem, hogy ezt a feltétlenül szükségesnél nagyobb mértékben tegye, az kihasználás. A tehén a hatalmamban van, a tulajdonom az emberi jogrend szerint, és ha megfejem, akkor visszaélek ezzel. Aztán a boci felnő - nyilván nem eszem meg, hiszen nem ölök állatokat, de akkor mit csinálok vele? Örökre megtartom, és ha mindig akarok házi tejet, akkor újrakezdem a folyamatot a bikával (vagy mesterséges megtermékenyítéssel, az se jobb), aztán lesz egy csomó tehenem, akikkel mit is kezdek? A vegán értékrend szerint a szaporítás sem helyes, mert amíg ebben a társadalomban élünk, mindig lesznek mentésre váró állatok, így hiba újakat létrehozni.

Vagy, eladom a bocit, mintha egy tárgy lenne, aztán lesz vele ami lesz? Talán húsevőkhöz kerül, talán őt is tejtermelésre fogják használni egész életében?

Na, a vegán ezek miatt a dolgok miatt nem iszik tejet. Az etikai veganizmus alapja, hogy az állatok érző, saját vágyakkal rendelkező lények, akiknek a sorsa felett nincs jogunk dönteni, akiket nincs jogunk kihasználni. Megértem, hogy ez első olvasatra meredek, furcsa, esetleg teljesen elmebeteg gondolatnak tűnik. De aki alakított már ki szoros kapcsolatot akárcsak egy, bármilyen állattal, annak volt lehetősége megismerni, hogy mennyi mindenben hasonlítanak ránk. Tudnak félni, tudnak szeretni dolgokat, egyéniségek, akik a legjobbat érdemlik. Éppen ezért az állathasználat számomra elfogadhatatlan. Kérlek, ha vetted a fáradtságot, hogy végigolvass, ne hülyéz le rögtön, ha nem próbáld meg átgondolni ezt a kérdést mélyebben. Köszönöm.

2017. jan. 21. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:
88%

Az a helyzet, hogy te nem érted, mi az, hogy vegán.


Vegán= semmilyen állati eredetű, tökmindegy, h házi vagy sem.

2017. jan. 21. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!